Reklama

Siły zbrojne

Indyjski lotniskowiec w remoncie

Lotniskowiec Viraat - fot. Wikipedia
Lotniskowiec Viraat - fot. Wikipedia

  2 listopada br. do stoczni Cochin Shipyard Limited (CSL) przybył jedyny znajdujący się obecnie w służbie indyjski lotniskowiec Viraat (R 22).Okręt ten w ramach zaplanowanego na trzy miesiące remontu zostanie wydokowany, przeprowadzona zostanie inspekcja podwodnej części kadłuba, jej oczyszczenie, wymiana skorodowanych elementów poszycia oraz nałożenie nowej powłoki malarskiej. Przeglądowi poddane zostaną również urządzenia napędowe jednostki.

Lotniskowiec ten jako Hermes (R 12) służył w Royal Navy od 25 listopada 1959 r. do 12 kwietnia 1984 r. uczestnicząc między innymi w wojnie o Falklandy. Indiom sprzedany został 19 kwietnia 1986 r., przejęty został 12 maja 1987 r., zaś oficjalnie wszedł do służby w Indian Navy 15 lutego 1989 r. Zakłada się, że poddawany systematycznym remontom może służyć do 2018 r.

Utrzymanie tej jednostki w sprawności technicznej jest o tyle ważne, że po raz kolejny opóźnia odbiór z Rosji lotniskowca Vikramaditya, zaś budowa pierwszego rodzimego lotniskowca Vikrant (II) znanego też, jako IAC - Indigenous Aircraft Carrier, może się znacznie wydłużyć w związku z problemami z jego układem napędowym.

(AN)
Reklama

Komentarze

    Reklama