Reklama

Siły zbrojne

Holandia modernizuje Patrioty

Fot. Ministerie van Defensie/Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Fot. Ministerie van Defensie/Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Amerykański Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Holandii, w ramach FMS, modernizacji czterech jednostek ogniowych Patriot. 

Maksymalną wartość pozyskania pakietu modernizacyjnego dla czterech holenderskich jednostek oszacowano na 105 mln USD. Władze europejskiego kraju wystosowały do Amerykanów zapytanie dotyczące unowocześnienia czterech jednostek ogniowych Patriota do konfiguracji PAC-3+. Obejmować ona będzie instalację nowych stacji radiolokacyjnych, procesorów, stanowisk kierowania walką, centrali koordynowania wymiany informacji czy wyrzutni. 

Prace modernizacyjne, w razie podpisania kontraktu, będą realizowane w warsztatach US Army Letterkenny, czyli głównym wojskowym centrum naprawczym Patriotów. Informacje na temat rozpoczęcia prac nad modernizacją holenderskich Patriotów w zakładach pojawiły się jeszcze na początku roku. Pierwsze jednostki sprzętu miały pojawić się tam już w lutym br. 

Na wyposażeniu Holendrów znajdują się cztery zestawy Patriot - trzy w gotowości operacyjnej oraz jeden z rezerwie operacyjnej. Sprzęt ma konfigurację PAC-2 oraz PAC-3, a obsługiwany jest przez 802 Baterię Obrony Przeciwlotniczej. Modernizacja sprzętu ma pozwolić na wydłużenie jego służby do 2040 roku. W ramach tego programu Patrioty zostaną doprowadzone do konfiguracji pozwalającej na użycie pocisków PAC-3 MSE, zbliżonej do najnowszego wariantu w jaki wyposażone są obecnie liniowe jednostki US Army (PAC-3+/PDB-8).

Decyzja o przedłużeniu resursu zapadła jeszcze w 2015 roku. Pierwszy kontrakt z Raytheon podpisano natomiast w 2016 roku. Dotyczył on wyposażenia wykorzystywanych w Holandii baterii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w zmodernizowane stanowiska operatorskie (Modern Man Station), służące do zobrazowania identyfikowania i śledzenia obiektów powietrznych oraz do kierowania atakiem na wybrane cele (samoloty, śmigłowce, drony, rakiety manewrujące i taktyczne rakiety balistyczne).

Reklama

Komentarze (7)

 1. Rzyt

  My za to za 20 mld złotych mamy 8 wyrzutni na Jelczach, radar który jest niewidzialny dla oka, system intercity(czy to działa czy nie) 200 rakiet które są niewidoczne a to wszystko będzie operacyjne w nie widocznym okresie 2030 roku. Fakt Wisła to podstawa podstawy. Ale, że od Niemców nie kupiliśmy patriotów używanych to głupota. Za 3mld złotych byliśmy w stanie odstraszyc ze 200 samolotów wroga...a tak klops

 2. Davien

  Lusi, jakos wszyscy bawia sie w modernizacje, nawet twoja Rosja modernizuje stare S-300 do standardu S-300PMU3 ( marketingowa nazwa to S-400) i S-500( składanka z pocisków od S-300W i S-300PMU3 uzupełniona lekko podkręconymi radarami) A co do tego\"amerykańskeigo złomu\" to ponad 120 zestrzelonych balistycznych swiadczy ze zmyslasz:)

 3. Davien

  Willgraf modernizuja je do PAC-3+, nasze będa w sporo nowszej wersji więc jak zwykle trafiłes kula w płot:)

 4. wania

  do lusi z mokradeł. Nie wiem jak liczysz, ale modernizacja baterii z przedłużeniem służby do 2040 roku oznacza nieco więcej niż 10-15 lat. Nowe radary i nowe rakiety z przedłużeniem służby ponad 20 lat są chyba oczywistym kierunkiem modernizacji. Ten amerykański złom jest sprawdzony w konfliktach, czego nie można powiedzieć o świetnym sprzęcie rosyjskim. Rosja mogła sprawdzić swój niezawodny sprzęt w Syrii ale tego nie zrobiła. Być może dlatego, że sprzęt jest totalnym złomem.

 5. Willgraf

  No prosze bardzo zatem 12 baterii Patriot jakie oferowaly Niemcy Polsce kosztowałoby 500 milionow, a ich modernizacja wynioslaby 300 milionow usd , a nie 6 miliardow usd za dwie baterie... systemu marnej skuteczności... czy ktoś odpowie w III RP za takie decyzje finansowe lub ich brak w korzystnych sytuacjach

 6. lusi z mokradeł

  Czy ja rozumiem iż stary złom z lat 80 będzie remontowany by pieczątka certyfikatu miała 2018-9r. To jakie koszta poniesiemy MY POLACY jak zakupimy te Patrioty - za następne 10-15 lat ? Może naiwnie zapytuję - ale to ja mam zapłacić za ten amerykański złom !

 7. Bellial

  Teraz widac ile nas kosztowala glupota Klicha, ktory zrezygnowal z uzywanych ex niemieckich baterii PATRIOT z PAC 2. Holenderskie Leo 2a6 tez na kilkanascie lat rozwiazalby problemy z mtb.

Reklama