Reklama

Siły zbrojne

Hiszpańskie Eurofightery z pociskami sprawdzonymi w Ukrainie

Eurofighter Typhoon Spain
Eurofighter Typhoon hiszpańskich sił powietrznych z 14 Skrzydła Myśliwskiego (ALA 14). Albacete, grudzień 2022.
Autor. J. Sabak

W przyszłym roku pociski przeciwpancerne Brimstone trafią na uzbrojenie hiszpańskich maszyn Eurofigter Typhoon. Decyzja zapadała w ostatnich miesiącach i prawdopodobnie jest związana z potwierdzeniem ich skuteczności bojowej na Ukrainie. W procesie integracji i szkolenia nowego uzbrojenia Ejército del Aire Español będą wspierane prze Royal Air Force, które jako jedyne posiadają tak uzbrojone Eurofightery.

Reklama

O tym, że nowe uzbrojenie w postaci pocisków powietrze-ziemia MBDA Brimstone trafi do 14. skrzydła lotniczego (ALA 14), stacjonującego w bazie Albacete, poinformował jego dowódca, podpułkownik Jesús M. Salazar Ortiz de Landázuri. Decyzja miała zapaść w ostatnich miesiącach, a jednostka została poinformowana około miesiąca przed spotkaniem z mediami, które miało miejsce 13 grudnia. W nadchodzącym roku ma rozpocząć się szkolenie, opracowanie taktyki i dostosowanie samolotów a dostawy pierwszych pocisków planowane są na koniec 2023 roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W procesie wprowadzania nowego uzbrojenia i zyskiwania rozszerzonych możliwości bojowych Ala 14 o nowe zdolności powietrze-ziemia, będzie pomagać personel Royal Air Force. Decyzja o pozyskaniu pocisków Brimstone jest efektem współpracy międzyrządowej pomiędzy Hiszpanią i Wielką Brytanią. To brytyjska filia koncernu MBDA jest odpowiedzialna za produkcję tych pocisków. Ich użycie będzie wymagało modernizacji samolotów używanych w bazie Albacete.

Obecnie Ala 14 posiada 31 samolotów Eurofighter Typhoon reprezentujących Transzę 2 i 3 z pakietem P2E, który umożliwia użycie pocisków powietrze-powietrze MBDA Meteor zdolnych do zwalczania celów powietrznych poza zasięgiem wzroku pilota (BVRAAM) oraz bomby kierowane laserowo GBU-16 i EGBU-16 wyposażone w dodatkowy system inercyjny. Aby korzystać z pocisków Brimstone II niezbędne będzie podniesienie maszyn do standardu P3E (ang. Phase 3 Enhancement), co wymagać będzie prac realizowanych w pobliskich zakładach Airbusa w Getafe. Oznacza to, że hiszpańskie maszyny będą bliskie standardowi wprowadzonemu w RAF w ramach Project Centurion, którego celem było przejęcie przez Eurofightery zadań realizowanych wcześniej przez samolot Panavia Tronado.

Czytaj też

Wprowadzenie przez Hiszpanię pocisków Brimstone znacznie zwiększy możliwości zwalczania celów naziemnych przez jej samoloty Eurofighter, gdyż zyskają one precyzyjną, lekką amunicję nowej generacji o zasięgu do 60 km. Pocisk jest bardzo precyzyjny i posiada znacznie mniejszy ładunek niż stosowane obecnie przez hiszpańskie samoloty bomby GBU/EGBU-16, co ogranicza ryzyko strat pobocznych i rozszerza możliwości zastosowania tej amunicji. Należy wspomnieć, że pociski Brimstone były już używane bojowe, m. in. w Syrii a obecnie są stosowane przez siły zbrojne Ukrainy. Brimstone II stał się również uzbrojeniem polskiego niszczyciela czołgów o kryptonimie Ottokar-Brzoza, gdyż pociski tego typu mogą być wystrzeliwane z platform lądowych, powietrznych oraz morskich.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Filemon19

    Podsumowując rakiety brimstone Nie są zintegrowane z samolotami Ukrainy Ale jeżdżą na pace suva 4x4 Natomiast agm88 HARM już są i celnie roznoszą radary ruskiej cywilizacji

Reklama