Siły zbrojne

GROM zamawia sprzęt optyczny

Żołnierze JW GROM. Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ
Żołnierze JW GROM. Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ

Jednostka Wojskowa GROM zamawia specjalistyczne przyrządy optyczne. Sprzęt warty niecałe 14 mln złotych brutto dostarczy Griffin Group SA Defence sp.k.

Jednostka Wojskowa GROM realizuje zamówienie na dostawę lornetek pryzmatycznych. Jak wskazuje w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, całkowita końcowa wartość tego zakupu to ponad 5,2 mln złotych netto. Do żołnierzy Jednostki Wojskowej nr 2305 trafią lornetki pryzmatyczne 7x50C (za 3,762 mln złotych) oraz lornetki pryzmatyczne 8x30 (2,640 mln złotych). 

Zamówienie realizowano w ramach procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia, co związane było z faktem, że towar może zostać dostarczony tylko przez określonego oferenta, czyli Griffin Group SA Defence sp.k.

Ten sam wykonawca dostarczy jednostce także dalmierze laserowe PLRF 25, co będzie kosztowało wojsko ponad 6,040 mln złotych brutto, oraz lunety termowizyjne Moskito - za ponad 2,115 mln złotych brutto. Także w tym przypadku jednostka skorzystała z procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu.

W obu przypadkach decyzję o przyznaniu zamówieniu podjęto jeszcze w listopadzie br. 

Komentarze (5)

 1. Qwert

  Z tego co wiem to te lornetki mają wbudowaną noktowizje i termowizje oraz są bardzo wytrzymałe. Dobrej jakości lornetka typu fujinon bez noktowizji itd to koszt 5tys zł więc z takimi bajerami lornetka musi kosztować tyle co dobre auto.

 2. gady

  Helem napełniane i pływają w powietrzu z laserowymi dalmierzami ! Na placu są po 140 złotych ale bez skali w okularze !

 3. rozczochrany

  Sprzęt dla wojska jest tak drogi bo robi się na tym wały. Ten sam sprzęt na rynek cywilny jest kilkukrotnie tańszy. I to nawet jeśli jest dokładnie w takim samym wykonaniu. Chodzi być może o jakieś certyfikaty. Papierek z pieczątką. Przy takich kontraktach dla wojska wielu bierze swoją dolę.

 4. Mateusz

  Powinny byc super lekkie, super wytrzymale, super antyodblaskowe (i szkla i obudowa), superszczelne, zarabista jasnosc, wbudowany dalmierz, supersystem wzmacniania obrazu, mozliwosc montazu do helmu, oraz powinny pokazywac gdzie celujemy z broni. W tym momencie nie zdziwilbym sie jakby kosztowaly 10 tys. Sztuka przy duzej parti. Jesli nie beda mialy niektorych cech to mozna powiedziec, ze czysta malwersacja☺

 5. fefe

  Opisze ktoś te lornetki i wyjaśni dla czego takie drogie???