Reklama

Siły zbrojne

Górski Karabach: przeciwpancerne Spike w walkach [WIDEO]

Fot. MO Azerbejdżanu/YT
Fot. MO Azerbejdżanu/YT

Ministerstwo Obrony Republiki Azerbejdżanu opublikowało materiały wideo prezentujące ataki przeciwpancernych pocisków kierowanych z rodziny Spike na różnego rodzaju sprzęt wojskowy sił Armenii.

Na nagraniach zaprezentowane zostały uderzenia na różnego rodzaju ciężki sprzęt wojskowy oraz obiekty wojskowe należące do armeńskiej armii. Pierwszym celem azerskich rakiet jest zamaskowany przy pomocy siatek kamuflażowych czołg podstawowy z rodziny T-72. Kolejnymi są duże obiekty wojskowe mogące być magazynami broni i amunicji, a także wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa BM-21 Grad na stanowisku ogniowym. Na wbudowanej kamerze pocisku uwiecznione zostało także inne uderzenie na prawdopodobne stanowisko polowe i próbującego uciec w ostatniej chwili żołnierza.

Następne kadry prezentują trafienia: jednego z dwóch okopanych bojowych wozów piechoty BMP-1, kolejnego umocnionego stanowiska polowego i haubicy holowanej 2A18 (D-30) na stanowisku ogniowym. Celem ataku staje się także kolumna armeńskich ciężkich wozów bojowych, w tym sześciu bojowych wozów piechoty z rodziny BMP-1/BMP-2, a także pojedynczego czołgu podstawowego z rodziny T-72, który to zostaje porażony w otwarty właz dowódcy. Kolejne sekwencje prezentują uderzenia na stanowiska ogniowe artylerii lufowej (D-30) i rakietowej (BM-21 Grad), kolejne umocnione stanowisko polowe czy dwa wojskowe samochody ciężarowe.

Na uzbrojeniu Sił Zbrojnych Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu znajduje się kilka różnych modeli wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Dysponują one zestawami Spike w co najmniej trzech wersjach (Spike-LR, Spike-ER i Spike NLOS). Są one używane m.in. na wyrzutniach przenośnych, jak i na pojazdach Plasan SandCat. Pojawiają się też nieoficjalne informacje o użyciu Spike NLOS na śmigłowcach Mi-17.

Oprócz Spike, azerska armia dysponuje też innymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, np. typu Konkurs, Fagot, Kornet i Milan. Cechą charakterystyczną izraelskich rakiet (we wszystkich wymienionych wersjach) jest jednak zdolność do rażenia celów niewidocznych dla operatora, dzięki kierowaniu za pomocą łącza światłowodowego (Spike-LR i Spike-ER) lub radiowego (Spike NLOS). Ta zdolność może okazać się szczególnie przydatna w walkach w terenie górzystym, gdyż operatorzy ppk mogą razić cele bez narażenia na bezpośredni ogień.

Reklama

Komentarze

    Reklama