Reklama

Siły zbrojne

Giżycka brygada ćwiczy z dywizją NATO [FOTO]

Autor. 15. GBZ

Wydzielone siły Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód (MND NE), 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz pododdziały międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej eFP NATO, stacjonującej w Polsce od 2017 roku, prowadzą cykliczne ćwiczenie pod kryptonimem Amber Desire-22.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym przez Dowództwo Generalne RSZ, w bieżącej edycji ćwiczenia bierze udział 300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu. Ćwiczenie to sprawdzian zdolności sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość i prowadzenia działań obronnych, obejmujące również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności. Dodatkowo, w rejonie odbyły się pokazy sprzętu wojskowego.

W ćwiczeniu są zaangażowane siły: 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (1. i 2. batalion zmechanizowany, batalion czołgów, dywizjon przeciwlotniczy, batalion saperów, batalion logistyczny i batalion dowodzenia), Batalionowej Grupy Bojowej eFP (brytyjska kompania rozpoznawcza, żołnierze SZ USA i Rumunii), 11. pułku artylerii i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Działania ćwiczących sił są osłaniane z powietrza przez śmigłowce bojowe W-3 Sokół.

Reklama
Autor. 15. GBZ

Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP (ang. enhanced Forward Presence) - wzmocnionej Wysuniętej Obecności. Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO , rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Polska jest nie tylko jednym z państw gospodarzy, ale również państwem delegującym swoje siły do innej z grup (eFP Łotwa).

Czytaj też

Na terytorium Polski utworzono również dowództwo dywizyjne - Wielonarodową Dywizję Północny Wschód z dowództwem w Elblągu, która koordynuje działania wszystkich grup eFP, odpowiada też szerzej za koordynację działań jednostek NATO na wschodniej flance. Dodajmy jeszcze, że znaczenie dowództwa dywizji jeszcze wzrosło w związku ze wzmacnianiem grup bojowych w następstwie pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj też

Jednocześnie na co dzień „polska" grupa eFP, w skład której wchodzą przedstawiciele Sił Zbrojnych Chorwacji, Rumunii, USA i Wielkiej Brytanii, współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Funkcjonowanie eFP w Polsce to przykład dobrej współpracy sojuszniczej, a szczególnie partnerskiego współdziałania Polski i USA.

Reklama

Komentarze

    Reklama