”Liczę na to, że zostanie utrzymana wysoka aktywność i formuła dotycząca wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych. Uważam, że to największa wartość dodana, jaka spotyka nasze siły zbrojne, ale i armie innych państw” - powiedział w rozmowie z Defence24.pl generał broni dr Mirosław Różański, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.
"Pierwszego lipca minie rok od kiedy zajmuję stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Kiedy spotkałem się ze swoimi podwładnymi rok temu w Glinniku, przedstawiłem swoje expose na najbliższe trzy lata. Pierwszy rok to czas, który jest dobry na taki etapowy okres podsumowania" - mówił generał w rozmowie z Defence24.pl. Dowódca podkreślił, że za najważniejsze osiągnięcie DGRSZ uważa wypracowanie zdolności do wspólnego wykonywania zadań nie tylko między wszystkimi rodzajami sił zbrojnych w Polsce, ale również w wymiarze międzynarodowym, co potwierdza zakończone niedawno ćwiczenie Anakonda-16.
W jego opinii Anakonda to "swoisty egzamin dojrzałości dla Dowództwa Generalnego RSZ". "Etap przygotowania, który rozpoczął się w zeszłym roku, wspólne konsultacje nie tylko ze stroną amerykańską, ale ze wszystkimi państwami, które zadeklarowały, że będą brały udział w tym przedsięwzięciu, potem część organizacyjna i finał - ten który się odbywał od 7 do 17 czerwca na terenie Polski" generał ocenił na celujące.
Wielki przerzut sił
Jak podkreśla dowódca, największe wyzwanie dla miedzynarodowych sił stanowiło przesunięcie sprzętu i wojska, które odbyło się jednak bez większych zakłóceń. Wyzwanie stanowiło również międzynarodowe środowisko, w którym działać musieli żołnierze, "swoista wieża Babel" - jak mówi dowódca generalny RSZ. Mimo tego, podkreśla Różański, zadanie udało się wykonać bezpiecznie i udowodnić, że kraje NATO mogą wspólnie wykonywać takie zadania, jak np. wykonywanie ognia w tym samym czasie przez artylerię polską, amerykańską i bułgarską ze wsparciem lotnictwa, desant w okolicach Torunia czy przeprawa przez rzekę.
"W tym miejscu trzeba przypomnieć, że 16 (czerwca - przyp. red.) kończyło się również inne ćwiczenie, typowo NATO-wskie, BALTOPS. 15 krajów, które operowały na Bałtyku. Brałem udział w zakończeniu tego ćwiczenia. Ocena uczestników również była wysoka" - podkreślił Dowódca Generalny RSZ
Ćwiczenie Anakonda, ale okres ostatniej naszej aktywności szkoleniowej, był wypełnieniem postanowień szczytu w Walii. Ten egzamin również został zdany na wysoką ocenę, ponieważ szereg przedsięwzięć szkoleniowych, które były prowadzone na różnych poligonach, gdzie uczestniczyli koledzy nie tylko z Europy, ale również ze Stanów Zjednoczonych, czy z Kanady, był o takim wysokim, intensywnym charakterze jeżeli chodzi o przedsięwzięcia szkoleniowe.
Pytany o wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu generał stwierdził, że ważne jest podniesienie zdolności całego NATO, które musi być w stanie przeciwstawić się współczesnym zagrożeniom. Chodzi jednak, jak podkreśla dowódca, o obronę a nie atak skierowany w kierunku jakiegokolwiek państwa. "To fundamentalna zasada, której przestrzegamy jako członkowie Sojuszu" - dodał Różański. Generał nie odniósł się szczegółowo do oceny konsekwencji przeprowadzonych w Polsce ćwiczeń. Stwierdził natomiast, że więcej będziemy zapewne wiedzieli po lipcowym szczycie NATO w Warszawie, podczas którego zapaść mają "polityczne decyzje, co do kierunku naszej aktywności wojskowej i szkoleniowej". Sam również oczekuje na decyzje, które zaprezentuje podczas wizyty w Warszawie Komitet Wojskowy NATO.
Liczę na to, że zostanie utrzymana wysoka aktywność i formuła dotycząca wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych. Uważam, że to największa wartość dodana, jaka spotyka nasze siły zbrojne, ale i armie innych państw, ponieważ poprzez wspólne przedsięwzięcia mogli lepiej się zrozumieć i lepiej przygotowywać na wspólne działania.
Generał uważa również, że Polska powinna budować własny potencjał i siły zbrojne, które będą na miarę jej możliwości jako państwa europejskiego o "określonym potencjale". Podkreślił również, że przyszłe działania powinny mieć charakter połączony i właśnie dlatego liczy, że tempo organizacji wspólnych ćwiczeń zostanie utrzymanie przynajmniej na tym samym poziomie.
Jak zaznaczył dowódca, ważne są oczywiście szkolenia nie tylko na terenie Polski, ale również te odbywające się poza granicami naszego kraju. Polski komponent szkoli się np. na terenie państw bałtyckich oraz przygotowuje się do wspólnych przedsięwzięć na terenie Bułgarii czy Rumunii.
kobuz#
Tja Panie Generale !!! Niemieckie "die Zeit" krytykowały manewry Anakonda 2016 z bardzo prozaicznego powodu. Do tej pory przy przemieszczaniu grup bojowych jest masa przepisów, pozwoleń na przewoź obcych jednostek, uzbrojenia, o których pozwolenie trzeba czekać tygodniami. Najpierw należy podjąć walkę z biurokracja rożnych praw, rożnych państw (w tym Polski). Żaden wróg nie będzie pytał Amerykanów, Polaków, czy Niemców o pozwolenie na przekroczenie granicy. Sojusznicy jednak muszą się porać z biurokracja i takie pozwolenia są niezbędnym warunkiem przejścia granic. Skąd my to znamy?
Bard
To w końcu kto był organizatorem Anakondy ? Dowództwo Generalne czy Dowództwo Operacyjne. Pana wywiad wskazuje że było to ćwiczenie Pana Generała. To czemu tam jako kierownik ćwiczenia występował Dowódca Operacyjny? Jest to ważne pytanie, bo jestem ciekaw które dowództwo posiada zdolności do organizacji ćwiczeń z takim rozmachem.
Ja
Szanowny Panie Generale- jeśli sadzić na podstawie migawek tv z Anakondy to, moim zdaniem, ćwiczyliście typowe zachowania policyjne charakterystyczne dla Iraku czy Afganistanu. Mój niepokój budzi natomiast sprawa rozegrania kompleksowej operacji obronnej na rubieżach prawdopodobnego wtargnięcia obcych sił w granice Rzeczypospolitej i związane z tym implikacje strategiczne i taktyczne. Czy ktokolwiek w Polsce w ostatnich latach opracował i przeprowadził ćwiczenie z realnymi wojskami dla korpusu armijnego w składzie np. 3 dywizji?...
noone
Korpusy armijne to są w Rosji, a tam ćwiczą ostro ............ atak na Polskę.
Marek
Ty chyba oglądałeś INNE ćwiczenia - od kiedy to masowy desant powietrzny należy do działań ... "policyjnych" ??