Siły zbrojne

Gen. Gocuł szefem Sztabu na kolejną kadencję

gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP (fot. mon.gov.pl)
gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP (fot. mon.gov.pl)

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o mianowaniu szefa Sztabu Generalnego WP; decyzją prezydenta gen. Mieczysław Gocuł pozostanie na stanowisku na kolejną kadencję – poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch. 

Obecna kadencja Gocuła kończy się 6 maja. Uroczystość wręczenia aktu mianowania odbędzie się w środę 4 maja w Pałacu Prezydenckim.

Zgodnie z art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Szefa Sztabu Generalnego i dowódców rodzajów Sił Zbrojnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej. Decyzję o mianowaniu generała M. Gocuła na kolejną kadencję Prezydent Andrzej Duda podjął po zasięgnięciu opinii Prezes Rady Ministrów oraz Ministra Obrony Narodowej.

Szef BBN Paweł Soloch

53-letni gen. Gocuł jest szefem SG WP od maja 2013 r. Służbę w tej instytucji rozpoczął na początku 2007 r. Kolejno był zastępcą szefa Zarządu Planowania Operacyjnego, szefem Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych, a od lipca 2008 r. - szefem Zarządu Planowania Strategicznego. W październiku 2010 r. objął stanowisko pierwszego zastępcy szefa SG WP.

Kandydata na szefa SG WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych wskazuje prezydent. Zgodnie z konstytucją postanowienia prezydenta o mianowaniu najwyższych dowódców wojskowych wymagają kontrasygnaty premiera. Od 2014 r. Sztab Generalny WP jest ośrodkiem planowania strategicznego, a nie jak wcześniej planowania i dowodzenia. PiS przed dojściem do władzy negatywnie oceniało reformę, która zmieniła zadania Sztabu Generalnego i połączyła dowództwa rodzajów sił zbrojnych w jedno Dowództwo Generalne RSZ, i zaskarżyło ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK umorzył postępowanie).

Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trwają pracę nad reformą systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP. 

 

(BBN, PAP)

Komentarze (1)

  1. Krak

    A mówili że bedzie rewolucja , a tu nawet ewolucji systemu nie widzę tylko kontynuacja, o czekam z zaciekawieniem na efekty pracy SG WP nad korekta systemu dowodzenia, powodzenia Panie generale