Reklama

Siły zbrojne

Francuskie Siły Powietrzne zintegrowane z natowskim systemem obrony powietrznej

Fot. Armée de l'Air
Fot. Armée de l'Air

Francja zgodziła się na wykorzystywanie jej sił powietrznych w misjach Air Policing, prowadzonych przez NATO nad jej terytorium i terytorium krajów ościennych. Zgodę wydano 1 czerwca br. a od dziesiątego dnia tego miesiąca francuska przestrzeń powietrzna znalazła się w obszarze podległym Zintegrowanemu Systemowi Obrony Lotniczej i Rakietowej NATO (NATINAMDS).

Od tego dnia odpowiedzialność za monitorowanie przestrzeni powietrznej nad Francją spoczywa na dwóch centrach CAOC (Combined Air Operation Centre). Pierwsze, kontrolujące północną strefę NATO, łącznie z północą Francji, mieści się w Uedem w Niemczech. Drugie centrum, monitorujące południową strefę państw NATO, w tym południową część Francji, mieści się w Torrejon w Hiszpanii.

Zgodnie ze słowami gen. Por. Dominique de Longvilliersa, zastępcy szefa  Dowództwa Sił Powietrznych Sojuszu, Francja obecnie jest już w pełni zintegrowana z Systemem Obrony Lotniczej i Rakietowej NATO. Dzięki przystąpieniu Paryża do natowskiego programu patrolowania przestrzeni powietrznej państw-sojuszników, obszar objęty działaniami dowództwa Sił Powietrznych NATO rozciąga się obecnie nieprzerwanie od Hiszpanii do Norwegii, od zachodniego wybrzeża Atlantyku, do wschodnich granic Turcji.

Francuskie samoloty mają już za sobą pierwszą misję zakończoną przechwyceniem celu. 11 czerwca samolot Mirage 2000 został poderwany do lotu przez kontrolę w Uedem w celu ćwiczebnego przechwycenia celu wojskowego. Zadanie zrealizowano w czasie sześciu minut.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Gość

    Podobno Mirage 2000 posiadają na wyposażeniu białe flagi.

  2. Mario

    Do Autora - Zintegrowany System Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej to NATINAMDS

Reklama