Reklama

Siły zbrojne

Francuska armia odbiera kolejne Gryfy

VBMR Griffon.
Autor. Arquus

Francuska Agencja ds. Zamówień Uzbrojenia (fr. Direction générale de l’armement, DGA) poinformowała o dostarczeniu w październiku Wojskom Lądowym Francji (Armée de Terre) 16 pojazdów na bazie KTO Griffon (z fr. „Gryf”).

Reklama

Październikowa transza objęła łącznie 16 pojazdów, z czego 13 stanowiły kołowe transportery opancerzone, a 3 wozy dowodzenia i kontroli. Tym samym liczba maszyn z rodziny Griffon w Siłach Zbrojnych Francji wzrosła do ponad 530 egzemplarzy.

Reklama

Według obecnych planów w ramach szerokiego programu modernizacji sił zbrojnych o kryptonimie Scorpion francuskie jednostki do końca 2025 roku mają otrzymać około 900 pojazdów typoszeregu VBMR Griffon. Te ostatnie wraz z lżejszymi VBMR-L Serval stopniowo zastępują dotychczas używane kołowe transportery opancerzone VAB. Jednak docelowa liczba Griffonów ma być znacznie większa, bowiem Francuzi planują zakup ponad 2 tys. sztuk różnych wariantów. To jednoznacznie wskazuje, jak poważny jest program modernizacji technicznej jednostek zmotoryzowanych i zmechanizowanych Armée de Terre.

YouTube cover video

VBMR Griffon to wielozadaniowy kołowy transporter opancerzony, który w podstawowym wariancie służy do przewozu ośmioosobowej drużyny piechoty wyposażonej we francuski system żołnierza przyszłości FÉLIN (fr. Fantassin à équipements et liaisons intégrés). Załoga pojazdu składa się z dowódcy i kierowcy.

Czytaj też

Uzbrojeniem transportera jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Hornet montowany po prawej stronie przedziału załogi. ZSMU może być wyposażony w uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm, a także wyrzutnie granatów dymnych typu Galix. Masa bojowa pojazdu wynosi 24,5 tony, a prędkość maksymalna 90 km/h.

KTO Griffon
Autor. ARGUUS
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. Wuc Naczelny

  Jak bardzo zaawansowane są to wozy, pod względem starcia s piechotą przewyższające Rosomaka, warto wspomnieć systemie wykrywania kierunku ostrzały (akustycznym), większa drużyna, nowoczesne granaty wielospektrale, a to tylko transporter piechoty. Wystarczy że snajper do takiego strzeli, to cała drużyna peichoty wie z dokładnością do 2-3 stopni z którego kierunku padł strzał |(wyświetlana na okularach), do tego obraca się wyżyczka automatycznie. To jest zupełnie inna generacja sprzętu. I będą tego mieli 2 razy tyle co my mieliśmy rok temu Rosomaków, ale do tego dochodzi kilkaset VBTT. To tyle w temacie Polski budującej największą armię Europy.

  1. Odyseus

   Bo oni nie ryczą że ich na coś nie stać i nie uprawiają malkontenctwa jak u Nas, choć mają bezpieczne granice, dla Francji Armia to podstawa, prestiż i siła w polityce międzynarodowej a my jako Państwo zagrożone realnie atakiem , tylko ryczymy , żremy się między sobą i narzekamy , że po co , że nie stać, że megalomania , że nie tak tylko tak itd. itd. a za parę lat obudzimy się z ręką w nocniku i będziemy wszędzie szukać winnych tylko nie u siebie , ze znowu nam ci źli sojusznicy nie pomogli albo że znowu ta zła Rosja na Nas napadła a My jak zwykle święci ... nic się ten Nasz naród nie uczy Nic...

  2. iter1983

   No jak to tyle w temacie Polski budującej największa armię Europy to niewiele napisałeś. Bardzo mizerna analiza, gdzie koronnym argumentem jest to, że ten pojazd ma zdolność akustycznego wykrywania i ma automatyczna wieżyczkę. Paradne

  3. iter1983

   Polska armia będzie miała ok 1000 czolgow K2, ponad 300 abramsow, ok 1000 borsuków. 1000 rosomakow,500 hajmarsow - to tyle e temacie twojego narzekania na polska armię.

Reklama