Reklama

Siły zbrojne

Francuscy żołnierze wrócili na Litwę

Fot. 5e Régiment de Dragons
Fot. 5e Régiment de Dragons

Od lipca br. na terenie Litwy ponownie rozmieszczony został kontyngent francuskiej armii składający się z 300 żołnierzy oraz 24 ciężkich wozów bojowych w ramach kolejnej rotacji sił wydzielonych wysuniętej Wzmocnionej Obecności (eFP – enhanced Forward Presence) na wschodniej flance NATO.

W skład francuskiego kontynentu wojskowego na Litwie rozlokowanego w Rukli wchodzi konkretnie pięć czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc, 14 kołowych bojowych wozów piechoty VBCI i 5 kołowych transporterów opancerzonych VAB. Siły te wystawił 5 Pułk Dragonów. Poprzedni francuski komponent lądowy wydzielony do misji w państwach bałtyckich dysponował analogiczną liczbą żołnierzy i wozów bojowych (oprócz jednego Leclerca).

Francuscy żołnierze dołączyli do żołnierzy innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego pełniących służbę w ramach eFP w krajach bałtyckich, w tym również polskich. Trzon trwającej obecnie VII zmiany PKW Łotwa stanowią żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w sile kompanii czołgów z plutonem remontowym i zabezpieczenia, którzy pojechali na Łotwę już po raz trzeci w ciągu ostatnich kilku lat. Wszystkie siły NATO na Łotwie wchodzą w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP dowodzonej przez Kanadyjczyków. Grupa bojowa NATO na Łotwie liczy ponad tysiąc żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą żołnierze z Albanii, Czech, Włoch, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii.

Na początku lipca br. ostatecznie zostały oficjalnie zatwierdzone przez organy wojskowe NATO tzw. plany stopniowej odpowiedzi (Graduated Response Plans, GRP). GRP to plany obronne NATO dla Polski i państw bałtyckich. Dotychczas ich oficjalne przyjęcie było skutecznie blokowane przez Turcję. Wdrożenie tych planów pozwoli na znaczące zwiększenie obecności sojuszniczej i potencjału Sił Odpowiedzi NATO na wschodniej flance Sojuszu co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Nikt

  Ciekawe jak im tam się służy bez gąsienicowych BWPów

  1. Zmechu 12

   Tak jak nam na,defenderze BWP Kicha

 2. Litwinów

  Wolę 5 leclerkow niz 5 twardych Dymia,az do Pskowa Tak na,ruski alarm

 3. Leopardzik

  Jak FRANCUZI zobacza Giżycka na,twsrdych to sie poleja ze śmiechu SILNIK juz po remoncie? Polski MLU

 4. Realista

  5 Leclerców potęga "dumnej" Francji w pełnej krasie...

Reklama