Reklama

Siły zbrojne

Francja zamawia broń przeciwpancerną

Makieta rakiety AKERON MP
Makieta rakiety AKERON MP
Autor. M. Dura

W połowie stycznia francuska agencja zamówień obronnych (DGA) poinformowała o zamówieniu 200 przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron MP w ramach tamtejszego planu modernizacji technicznej na lata 2019-2027.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Agencja poinformowała, że w zeszłym roku dostarczono francuskiej armii 200 przeciwpancernych pocisków Akeron MP, które stopniowo zastępują dotychczas używane zestawy Milan i Javelin. W ostatnim czasie ten typ przeciwpancernego efektora nabył Luksemburg, stając się drugim klientem eksportowym (po Szwecji). Pozwoli to tamtejszym żołnierzom na wymianę dotychczas posiadanych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych BMG-71 TOW.

Czytaj też

Akeron to rodzina przeciwpancernych pocisków kierowanych 5. generacji produkowanych przez firmę MBDA w celu zastąpienia używanych przez francuskie wojska lądowe ppk Milan i FGM-148 Javelin. Posiada wiele trybów prowadzenia ognia w tym "wystrzel i zapomnij". Obecnie opracowano dwa typy efektorów :

Reklama
 • Akeron MP, pocisk średniego zasięgu (4-5 km) o długości 1,3 m, średnicy 0,14 m i masie 15 kg;
 • Akeron LP., pocisk o zasięgu nawet 15 km przy odpaleniu z platform powietrznych (śmigłowców i dronów).

Według MBDA Akeron daje możliwość zwalczania obiektów w obszarach miejskich, otwartych terenach wiejskich, na pustyni i w górach, w dzień lub w nocy. Operatorzy wykorzystujący pociski z tej rodziny mogą atakować stałe lub ruchome cele lądowe (w tym najnowszej generacji czołgi i lekkie wozy bojowe) i morskie oraz neutralizować przeciwnika na umocnionych, stałych pozycjach obronnych.

Czytaj też

Akeron MMP
Akeron MMP
Autor. DGA
Reklama

Komentarze (3)

 1. bc

  Moskit i Pirat dalej wyklęte? To niech pogadają z Ukraińcami jak Javelin sprawuje się w tych nasadzeniach i krzakach między polami.

 2. Mireq

  200 sztuk - śmiech na sali. Może to pomyłka, i miało być 2000 sztuk?

  1. kowalsky

   Może cena za sztukę "zwala budżet" ?

 3. KPS1

  U nas też by się zamówienie na ppk przydało.

Reklama