Reklama

Siły zbrojne

Francja: wielki zakup broni przeciwpancernej

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Francja zamierza do 2030 roku zakupić aż 3 tysiące dodatkowych przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron/MMP. To wdrożenie w życie jednego z wniosków, jaki Paryż wyciągnął w związku z trwającą wojną na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Informacje o planie zakupu przez Paryż aż 3 tysięcy pocisków MMP zostały przekazane przez portal Forces Operations. Francuzi przygotowują przepisy, które ustanowią finansowanie modernizacji technicznej na lata 2024-2030 (LPM 2024-2030). Jedną z ważnych zmian w stosunku do wcześniejszych planów jest zwiększenie zakupów amunicji, w tym nowoczesnej broni precyzyjnej.

Projekt ustawy LPM 2024-2030 przewiduje, że ma zostać zakupionych 3 tys. nowych przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (Akeron MP). Są one już wprowadzane do francuskiej armii na podstawie kontraktu, jaki zawarto w 2013 r. Pierwsze dostawy pocisków miały miejsce w 2017 r.

Reklama

Czytaj też

Pierwotne zamówienie objęło 400 wyrzutni i 1750 pocisków dla różnych rodzajów sił zbrojnych Francji. Kilka lat temu podawano, że Paryż docelowo miałby dysponować 2850 pociskami tego typu. Teraz jednak okazuje się, że zakupy są zwiększane. Najpierw, na przełomie 2022 i 2023 roku, zamówiono 200 dodatkowych rakiet. Teraz okazuje się, że w ramach nowego planu modernizacji ma być pozyskanych 3 tysiące tych pocisków.

MMP, przez producenta zwany też Akeron MP, to opracowany przez MBDA przeciwpancerny pocisk kierowany, określany jako należący do 5. generacji. Ma naprowadzanie za pomocą światłowodu oraz głowicy z kamerami tele- i termowizyjną. To pozwala zarówno na działanie w trybie „odpal i zapomnij", jak i korygowanie lotu pocisku po wystrzeleniu. System jest dostosowany do działania w środowisku sieciocentrycznym oraz do odpalania z pomieszczeń, a do wskazywania celów francuska armia często wykorzystuje bezzałogowce. Wymagany maksymalny zasięg to 4 km, ale w praktyce strzelano na odległość 5 km.

Czytaj też

Oprócz wyrzutni przenośnych jest też zintegrowany z bojowym wozem rozpoznawczym Jaguar, prezentowano go również na innych pojazdach, od wozów 4x4 do szwedzkiego BWP CV90. Ten ostatni jest o tyle istotny, że Szwecja niedawno wybrała pocisk MMP jako nowy przeciwpancerny pocisk kierowany i będzie wymagała integracji na tej platformie.

Pocisk MMP był używany bojowo w Mali. We Francji wprowadzany jest w celu zastąpienia ppk Milan, Eryx i Javelin (partię tych ostatnich zakupiono z myślą o użyciu w Afganistanie w ramach pilnej potrzeby operacyjnej). Był też eksportowany do Luksemburga oraz Egiptu, w tym ostatnim przypadku potwierdzono użycie go w wojskach specjalnych.

Czytaj też

Francuzi podkreślają, że zakupy amunicji, w tym także precyzyjnej, mają być priorytetem nowego planu modernizacji technicznej. Dotyczy to wszystkich rodzajów sił zbrojnych, nie tylko wojsk lądowych, ale też na przykład sił powietrznych, które mają otrzymywać (między innymi) pociski Meteor i zmodernizowane MICA. Paryż zamierza też odtworzyć zdolność do wykorzystania pocisków przeciwradiolokacyjnych, która została utracona po wycofaniu bez wprowadzania następcy pocisków ARMAT.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Seb66

  Obrona ppanc powinna być kompleksowa i wielowarstwowa. My mamy zdumiewająco wybiórczą. Mamy zamówione słabe M72. Brak ciężkich granatników ppanc, albo choć głowic tandemowych do RPG7! Brak min, brak lekkich ppk (Pirata nie będzie, bo ma być jakiś NOWOOPRACOWANY?), a Moskit nie ma poparcia MON. Baobab się wlecze w nieskończoność, podobnie jak APR. Powiedzcie kto nie chce polskiego granatnika ppanc, polskiego Pirata, Baobaba, APRa, polskich min ppanc z Belmy? Żal paru milionów wydanych w kraju , nie żal miliardów za granicę? Ciekawe!!!

  1. Aiden

   No akurat to z moskitem jesteś w błędzie kolego bo PGZ chce go rozwijać. Co do pirata to jest już gotowy do produkcji. I akurat ponoć są na niego 3 opcje. 1 głowica o przebijalności taka, o której wiadomo. 2 Męsko ma ponoć gotową głowicę tandemową o parametrach podobnych do naszych spike. 3 jest jeszcze możliwość kupienia gotowych głowic o parametrach mniej więcej ppk Kornet. I to akurat wojsko chce aby zamówić Javelina z półki bo przez wcześniejsze zaniedbania mamy za mało ppk dla piechoty.

  2. Davien3

   @aiden konstrukcja Pirata wyklucza głowice tandemową bo w miejscu prekursora jest glowica naprowadzajaca tak wiec opcja 2 nie wchodzi raczej do gry, a opcja 3 bez prekursora to tez nic nie da

 2. Komes

  Polska powinna posiadać z 5000 rskiet Javellin i ponad 10k rakiet Polskiego ppp Pirat

  1. Nico44

   no chyba kpisz 5000 ale spike lr produkowanych w Polsce i 2000 spike mr zakupić licencje do produkcji w Polsce i 2000 spike NLOS zakup licencji oraz 5000 ppk pirat i 40 000 m 72 low i 2000 ppk moskit

Reklama