Reklama

Siły zbrojne

Francja: siły powietrzne ćwiczyły schemat uderzenia jądrowego

Samolot Mirage 2000N, dostosowany do przenoszenia broni jądrowej. Fot. Jerry Gunner/flickr
Samolot Mirage 2000N, dostosowany do przenoszenia broni jądrowej. Fot. Jerry Gunner/flickr

Siły powietrzne Francji przeprowadziły kompleksowe ćwiczenie działania sił odstraszania jądrowego.

Jak ujawniło MON Francji, zakres przeprowadzonego ćwiczenia obejmował sprawdzenie schematu przeprowadzania uderzenia jądrowego przez samoloty Mirage 2000N, uzbrojone w pociski manewrujące z głowicami ASMP-A.

Scenariusz ćwiczenia zakładał wykonanie zadania rażenia celu naziemnego pociskiem manewrującym przez samolot Mirage 2000N. Po uzupełnieniu paliwa w powietrzu nosiciel pocisku manewrującego skierował się na cel, lecąc na niskim pułapie, z wykorzystaniem ukształtowania terenu. Odpalony pocisk manewrujący ASMP-A trafił w cel zgodnie z założeniami próby.

Według przedstawicieli francuskiego ministerstwa obrony, wszystkie założenia ćwiczenia zostały spełnione. Pociski manewrujące ASMP-A zostały wprowadzone na uzbrojenie francuskich sił odstraszania w 2009 roku. Są one w stanie razić cele oddalone nawet o 500 km, poruszając się przy tym z prędkością naddźwiękową.

Samoloty Mirage 2000N oraz Rafale uzbrojone w pociski ASMP-A stanowią część francuskiego potencjału odstraszania strategicznego, na który składają się oprócz komponentu lotniczego także okręty podwodne klasy Le Triomphrant, uzbrojone w pociski balistyczne.

(JP)

Reklama

Komentarze (3)

 1. Artwi

  Ciekawe, że wg "polskich" mediów rosyjskie ćwiczenia Zapad 2013 "były wymierzone w Zachód i miały go zastraszyć". Ale te same media nie piszą, że francuskie ćwiczenia ataków jądrowych są wymierzone w Rosję i miały ją zastraszyć. A kogo innego mogłaby Francja zaatakować bronią jądrową?... :-P

  1. Pan Kracy

   A kto zaczął?

  2. pl 68 !

   Ja proponuje izrael !

 2. issue

  Nie tylko Mirage, Rafale, jest jeszcze Super Étendard, który też stanowi - jak piszecie - część francuskiego potencjału odstraszania strategicznego.

 3. XYZ

  I co na to nasi decydenci. Jakieś propozycje? Czy ważniejsze są słupki poparcia "ciemnego luda" - przepraszam- wyborców?

Reklama