Reklama

Siły zbrojne

Fińskie CV90 do modernizacji

Fot. MKFI (domena publiczna)
Fot. MKFI (domena publiczna)

Jak poinformował koncern BAE Systems, otrzymał on kontrakt na modernizację floty bojowych wozów piechoty CV9030FIN eksploatowanych przez fińską armię. Głównym jej celem ma być wydłużenie okresu służby liniowej tych pojazdów w średnim okresie życia oraz dostosowanie do wymagań przyszłego pola walki.

Umowa zawarta z fińskim resortem obrony dotyczy realizacji tych prac w latach 2022-2026 ma łączną wartość  ok. 32 mln USD. Na początku zmodernizowany ma zostać jeden egzemplarz, będący swoistym prototypem,  następnie partia próbna, a potem analogiczne prace mają zostać przeprowadzone na pozostałych pojazdach. Modernizacja ma zapewnić przedłużenie  eksploatacji wozów  do lat 30 XXI wieku do czasu wyboru docelowego następcy. Nie ujawniono jednak szczegółów dotyczących jej planowanego zakresu.

Warto podkreślić, że  Finlandia jest kolejnym użytkownikiem rodziny CV90, który w ostatnim czasie zdecydował się na ten krok. Niedawno bowiem aż cztery z siedmiu państw, których wojska lądowe eksploatują  bojowe wozy piechoty tego typu, podjęło decyzję o ich modernizacji. Oprócz Finlandii to  Holandia (CV9035NL), Szwajcaria (CV9030CH) i Szwecja (CV9040C), a Norwegia (CV9030N) w ostatnio zakończyła modernizację posiadanej foty tych wozów i zamówiła 20 dodatkowych.

image
Reklama

CV9030FIN to fińskiego wersja bojowego wozu piechoty CV90. Sama konstrukcja została zaprojektowana na zlecenie szwedzkiej armii przez lokalne spółki Hägglunds i Bofors (obecnie obie wchodzą w skład koncernu BAE Systems), na przełomie lat 80. i 90. i począwszy od 1993 roku, cały czas znajduje się w produkcji seryjnej. Jak dotąd powstało blisko 1300 egzemplarzy w różnych wersjach. Wóz ten oprócz Finlandii zakupiło siedem innych państw, a w tym: Dania, Holandia, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, a także Estonia (pozyskane z drugiej ręki wozy eksnorweskie i eksholenderskie). Jest on obecnie oferowany także w wielu trwających przetargach na nowy bojowy wóz piechoty na całym świecie, a w tym m.in. w  Czechach i w  USA.

Na uzbrojeniu fińskich wojsk lądowych znajduje się obecnie 102 egzemplarzy bojowych wozów piechoty CV9030FIN (pozyskane w dwóch partiach liczących odpowiednio 57 i 45 pojazdów). Flotę tą uzupełnia 110 egzemplarzy bojowych wozów piechoty BMP-2, a także dwie rodziny kołowych bojowych wozów piechoty. Wśród tych ostatnich wymienić można 635  Patria Pasi (w tym 476 XA-180/185 oraz 111 XA-202 i 48 XA-203) oraz 62 egzemplarze Patria AMV XA-360.

Komentarze