Reklama

Siły zbrojne

Finlandia redukuje personel sił zbrojnych

W ramach reform siły zbrojne Finlandii przeprowadzają redukcje personelu. Zwolnienia będą jednak dotyczyć głównie pracowników cywilnych. Fot. Finnish Defence Forces.
W ramach reform siły zbrojne Finlandii przeprowadzają redukcje personelu. Zwolnienia będą jednak dotyczyć głównie pracowników cywilnych. Fot. Finnish Defence Forces.

Siły zbrojne Finlandii w ramach reformy ograniczają liczbę żołnierzy i pracowników wojska. Z procesem redukcji wiążą się także zwolnienia, głównie pracowników cywilnych – podaje Yle Uutiset.

Jak pisze Yle Uutiset,  fińska armia zamierza zwolnić ze stanowisk 122 pracowników wojska i 4 żołnierzy na początku przyszłego roku. Zwolnienia związane są z planem restrukturyzacji sił zbrojnych Finlandii, zgodnie z którym liczba żołnierzy ma zostać ograniczona o 670, a pracowników wojska – o 1430. Zdecydowana większość redukcji personelu odbędzie się jednak przez przejście żołnierzy i pracowników wojska na emerytury, bądź zmianę miejsc pracy lub służby.

Wdrażanie restrukturyzacji sił zbrojnych Finlandii rozpoczęto w 2012 roku w celu utrzymania zdolności bojowej fińskiej armii w warunkach ograniczonego finansowania. Według dostępnych informacji program reform zakłada między innymi zmniejszenie liczebności sił zbrojnych Finlandii w czasie wojny z 350 000 do 230 000 i zmniejszenie liczby szkolonych poborowych, a także zmiany w strukturach sił zbrojnych. Yle Uutiset pisze także, że przejściowo ograniczone zostaną szkolenia poligonowe dla poborowych i ćwiczenia rezerwistów.

Według danych SIPRI, fiński budżet obronny kształtował się w ciągu ostatnich dwóch lat na poziomie około 2,4 – 2,45 mld euro, co stanowi 1,2 % PKB Finlandii. W ostatnim czasie pojawiają się jednak doniesienia o rosnącym poparciu decydentów, w tym przedstawicieli rządu dla zwiększenia nakładów na obronę w Finlandii, odbijające się głośnym echem także w kontekście kryzysu ukraińskiego. Jednocześnie ograniczenia budżetowe miały niedawno spowodować, że lotnictwo wojskowe Finlandii nie było w stanie zareagować na działania Rosjan.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Maxello6

  Wygląda to na zestaw (czujniki min na hełmie i emiter na końcu lufy), czyli wojskowy trenażer laserowy.

 2. Myslacy_pod_prad

  na glowach maja MILES

 3. Maxello6

  Wygląda to na zestaw (czujniki min na hełmie i emiter na końcu lufy), czyli wojskowy trenażer laserowy.

 4. Michał

  Pytanie do znawców. Co chłopaki mają na hełmach?

  1. TB

   Czujniki trafień. Drugi element systemu, to żółta nasadka u wylotu lufy.

  2. Tomek B.

   Czujniki trafień. Drugi element systemu, to żółta nasadka na wylocie lufy. Brtytyjskie urządzenie.

  3. Borys

   Laserowy Symulator walki. Receptory na chelmie i kamizelce (14 receptorow na szwajcarskiej). Zabity musi sie polozyc na ziemi aby wylaczyc uciazliwy sygnal dzwiekowy..

 5. Borys

  To jest symulator walki na polu bitwy. Na koncu lufy znajduje sie laser, ktory po uzyciu jest odbierany przez receptory na chelmie przeciwnika lub na kamizelce (w Szwajcarji jest 14 punktow na kamizelce). Po unieszkodliwieniu wroga wlacza sie sygnal dzwiekowy, aby go wylaczyc, "zabity" musi sie polozyc na ziemi...

 6. Tomek B.

  @Michał. Czujniki trafień. Drugi element systemu, to żółta nasadka na wylocie lufy. Brtytyjskie urządzenie.

 7. Szewc

  Inne pytanie do znawców - jaki typ obuwia wojskowego mają na nogach?

 8. podbipięta

  kilkudziesieciu Kilkudziesięciu fińskich ochotników zginęło za Polskę w 1920 roku. Polacy ich nie zapomną, nigdy!.Jeden napisał wspomnienia, potem był w Legii Cudzoziemskiej. Poczytajce, poszukajcie, przeczytajcie a potem pogadajcie.

 9. qwerty

  A po co dziś komu armia? Nie lepiej paradować słuchając brodatej?

Reklama