Reklama

Siły zbrojne

Finlandia ćwiczy przy granicach z Rosją

Autor. Maavoimat/Twitter

We wschodniej części Finlandii, przy granicy z Rosją, rozpoczęły się w piątek ćwiczenia wojsk lądowych z udziałem m.in. brygad pancernych i sił powietrznych. W manewrach uczestniczy ok. 1,5 tys. pojazdów oraz 8 tys. żołnierzy z różnych części kraju, a także straż graniczna. Ostatni raz tego rodzaju manewry zostały zorganizowane w Karelii siedem lat temu.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie główne ćwiczenie sił lądowych Kontio 22 odbędzie się w Północnej Karelii w dniach 25.11.-2.12.2022. Celem manewrów Kontio 22 (fiń. „niedźwiedź"), najważniejszych w tegorocznym kalendarzu wojsk lądowych, jest sprawdzenie gotowości w „warunkach wczesnej zimy właściwych dla Karelii Północnej oraz współpraca różnych formacji w szybko zmieniających się okolicznościach" – przekazano w komunikacie sił zbrojnych. W ćwiczeniu weźmie udział łącznie 8 tys. żołnierzy, z czego około 4,8 tys. to poborowi i 2 tys. rezerwistów. W ćwiczeniach nie wezmą udziału wojska międzynarodowe. Ćwiczeniem będzie kierował generał brygady Manu Tuominen, dowódca brygady Kainuu. Brygada Kainuu, Brygada Pori, Brygada Karelii i Brygada Pancerna stanowią większość sił ćwiczących. Są też uczestnicy z Pułku Lodowego Utin, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Instytutu Logistyki Obrony, Centrum Systemów Dowodzenia i Kontroli Obrony, Sił Powietrznych i Straży Granicznej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na obszar objęty ćwiczeniami z różnych stron kraju kierowane są kolumny wojsk – zapowiedziano. Ćwiczenie odbędzie się na obszarze pomiędzy Outokumpu i Valtimo, skupiając się na obszarze Sotinpuro. W North Savo (Iisalmi, Sonkajärvi) będą też ćwiczyć wojska, które w dniach 25-28 listopada przeniosą się na ćwiczenia z Kajaani, Pori, Hämeenlinna, Vekaranjärvi i Lappeenranty. W ćwiczeniu weźmie udział około 1400 pojazdów, a w jego ramach prowadzone będą również operacje lotnicze. Ostatnie główne ćwiczenia sił lądowych w Północnej Karelii odbyły się w 2015 roku.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

 1. easyrider

  Finowie w NATO mają w końcu szansę wyzwolić się od tego moskiewskiego zagrożenia i wymuszonej neutralności. Moskwa po kolei traci wszystko czemu chciała rzekomo zapobiec. Agresja wychodzi im bokiem. Przyspieszyli nią rozpad państwa.

  1. Ali baba

   To zależy jak skończy się wojna jeszcze nic nie jest przesądzone.

  2. Wania

   Do Ali baba. Myślisz, że po zakończeniu wojny Finlandia i Szwecja wyjdą z NATO bo tak będzie chciała Rosja? Naprawdę w to wierzysz? Rosja już poniosła straty w każdym obszarze, których nigdy nie odrobi. Militarnie, politycznie, wizerunkowo, demograficznie i gospodarczo Rosja już jest przegranym w tej wojnie.

Reklama