Siły zbrojne

Festiwal "Armia Rosji". Nowa broń propagandowa Kremla

fot. function.mil.ru
fot. function.mil.ru

W Moskwie odbył się pierwszy festiwal „Armia Rosji”, który ma wzbudzić w obywatelach jeszcze większe poczucie patriotyzmu i wzmocnić więź z rosyjskimi siłami zbrojnymi.

Uroczystość zorganizowano na wielkiej, odkrytej scenie, zbudowanej na schodach rosyjskiego ministerstwa obrony na Nabrzeżu Frunzego 13 września br. Imprezę otworzył minister obrony Siergiej Szojgu, który obwieścił, że „Bez względu na warunki w jakich znajdowała się nasza armia i flota, zawsze armia wychodziła zwycięsko. Dlatego dziś nasz kraj jest wolny i suwerenny, silny i gotowy iść do przodu”.

Szef rosyjskiego resortu obrony ogłosił także, że "wsiearmiejskij" festiwal będzie imprezą coroczną, odbywającą się zawsze w tym samym czasie i miejscu. W trakcie imprezy wręczane będą nagrody dla najlepszych żołnierzy rosyjskiej armii.

W bieżącym roku zwycięzców nominowano w 16 kategoriach, opublikowanych na oficjalnej stronie ministerstwa obrony. Szojgu osobiście wręczył nagrodę w kategorii „Odwaga i honor”.

Przekazano również nagrody dla „Wojennej dynastii” (wygrała rodzina Andriejewych), w kategorii „Kosmiczne starty”, „Sztuka medialna”, Miłosierdzie i troska”, Twórcza armia” (wygrał kierownik zespołu pieśni i tańca Floty Czarnomorskiej), „Skrzydlata piechota”, „Wilk morski”, „Instruktor”, „Ojczysta Arktyka", „Siła za nami", „Caryca pola”, „As przestworzy”, „Bóg wojny”, „Atomowa tarcza” i „Silny Pancerz”. Zwieńczeniem wieczoru był koncert, w którym uczestniczyli artyści i zespoły twórcze rosyjskiego ministerstwa obrony.

Komentarze (12)

 1. pinokio

  a u nas msza za ojczyzne i po cwiczeniach.

 2. jang

  taaak A dzieła współczesnych historyków jak np.Bieszanowa,Radzińskiego,Sokołowa nadal w Rosji sa NIESTETY mało znane.Bo skoro Sołżenicyn jest peryferyjnym autorem.... Rosjanie ZAWSZE kochali propagandową fikcję o sobie samych.Co może być groźne dla świata..

 3. camo

  O patriotyzm młodych się nie boję, to oni napędzają pamięć Żołnierzy Wyklętych, Powstańców, itp. Obawiam się patriotyzmu tych dzisiejszych 30+ latków, lżących urzędy państwowe, klepiącychw kółko bzdury o konieczności emigracji, i tak dalej...

  1. Biskup

   Bzdury o emigracji? Sam osobiscie pochodze z rejonu gdzie jest 24% bezrobocia nie liczac ludzi ktrorzy wyjechali. Wiara w bialo czerwona flage nie nakarmisz dziecka.

 4. Darnok

  Słyszę pomruk szyderstwa ze strony komentujących... Szkoda tylko, że nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby pobudzić patriotyzm wśród Polaków - zwłaszcza młodego pokolenia. Rosjanom jak widać się ta sztuka udaje. Za to u nas ograniczamy się do pikników rekonstrukcyjnych z grochówką i potańcówką, które nie są - według mnie - najlepszym sposobem; na inne metody pomysłu brak. O wzmacnianiu poczucia więzi społeczeństwa z wojskiem nie wspominając, bo jest mizerny, bazujący na mitycznym haśle "śpij spokojnie, wojsko czuwa". Chociaż może jest jedna realna więź - kasa z podatków, która idzie na emerytury dla 45- latków i wypłaty dla pierdzistołków w dowództwach (w tym udzielających się w mediach "pasibrzuchów" z kilkoma gwiazdkami na pagonach) i tych, co to bywają żołnierzami w godz. 7:00-16:00...

  1. totenkopf

   no z tym polskim patriotyzmem,masz i nie masz racji,bo trzeba przyznać,że w Polsce jest dużo imprez tematycznych,przy czym mogłoby się więcej mówić na historii w szkole o polskiej historii,a mniej o pierdołach z zachodniej cywilizacji

 5. Anteas

  "Dlatego dziś nasz kraj jest wolny i suwerenny, silny i gotowy iść do przodu" Niestety nasz kraj jest wolny tylko na tyle, na ile pozwoli mu być wolnym lokator Białego Domu, suwerenny jest tylko na tyle, a ile pozwolą mu na to dyrektywy unijne, jest silny tylko w buńczucznych wypowiedziach polityków, i nie może iść do przodu, bo w którą stronę by się nie skierował to wejdzie w drogę silniejszym sąsiadom.

  1. Tyberios

   Biez wodki nie razbieriosz.

  2. tkn

   zawsze to lepsze niż "suwerenność" na rosyjską modłę

  3. olo

   Wolę MILION razy amerykańska niewolę niż ruską suwerenność :) Rosja to nie państwo to BANTUSTAN pokroju KRLD z Putinem jako słoneczkiem tylko nie wiem czego bo to Żyd 100 % po matce.

 6. olo

  Niezły rozmach mają skurwys..y jak za Lenina. Rosjanie to nie naród to taka ciemna masa siedząca jeszcze głęboko w czasach Lenina i Stalina kiedy to milionami byli zagładzani i mordowani w różnoraki sposób przez swych idoli :)

 7. tolek

  taka ciekawostka z historii ,czy wiecie że Boga jeszcze nie było a Krasnaja Armia już była

  1. Tyberios

   A to dla tego Diabeł jest zazwyczaj koloru czerwonego? :D

 8. solis 16.09.2014

  Czy to znów nie pasuje do polskie "demokracji"?. Czy w tym jest coś złego?.

  1. J23

   Tak

  2. XYZ

   A od kiedy to "demokracja" jest Polska? Jakieś różnice między "demokracjami", czy tylko trywialne użycie pejoratywnego określenia. Pazdriawliaju. PS. Nie, nie ma nic złego dopóki nie zajmuje kolejnych "krymów" i "doniecków".

  3. ChudyChudinii

   Dla sporej części naszej ludności jest to zle , bo rosyjskie.

 9. Szary Wilk

  Zwykły kacapski propagandowy bełkot i nic więcej.

  1. xz

   Drogi Szary Wilku, nie ,,kacapski'', a rosyjski. Tak samo, nie ,,ukry'' i ,,banderowcy'', a Ukraińcy. Po co szerzyć język nienawiści na tak poważnym portalu? I tak go dość na Onecie, WP i tym podobnych. Nie zrozum mnie źle, można mieć wiele za złe Rosjanom, sam mam, ale można to przekazać w języku który przystoi poważnym ludziom, a nie takim którym posługuje się młodzież gimnazjalna. Pozdrawiam.:)

 10. tkn

  Festiwal jak w Korei Płn.

 11. Zenek

  Wraca nowe

 12. Tyberios

  Jakoś w 1921 to im to "zawsze" nie wyszło.