Siły zbrojne

Farnborough 2018: Kontrakt na 141 samolotów F-35. Cena poniżej 90 mln dolarów

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin i Departament Stanu USA zawarły wstępne porozumienie dotyczące dostawy 141 samolotów F-35 różnych wersji za łączną sumę około 13 mld dolarów. Przy tej okazji udało się obniżyć cenę podstawowej wersji F-35A do około 89 mln dolarów. Celem negocjatorów jest uzyskanie ceny około 80 mln za egzemplarz wersji podstawowej do roku 2020.

Obniżenie ceny, zapowiadane wielokrotnie przez producenta, to niezbędny warunek zwiększenia i przyspieszenia zamówień zarówno ze strony amerykańskiej administracji, jak i klientów zagranicznych. W lutym 2017 roku cena zakontraktowanych F-35A wyniosła 94,3 mln dolarów, natomiast obecnie udało się ją obniżyć do około 89 mln za maszynę wraz z silnikiem. Porozumienie jakie uzyskały obie strony dotyczy samolotów 11 transzy, ale szczegółowe ceny dla poszczególnych wersji mają zostać opublikowane po zawarciu kontraktu. Równolegle trwają negocjacje na temat kolejnej, wieloletniej umowy na rekordową liczbę 440 maszyn F-35 za sumę szacowaną na przeszło 37 mld dolarów. 

Obniżenie ceny otwiera też możliwość negocjacji wieloletnich kontraktów dla odbiorców zagranicznych, takich jak Australia, Dania, Izrael, Włochy, Japonia, Holandia, Norwegia, Turcja, Wielka Brytania i Korea Południowa. Są oni zainteresowani zakupem łącznie 135 maszyn z dostawą do roku 2020, jeśli cenę jednostkową uda się zredukować do 88 mln dolarów.

Docelowo koncern Lockheed Martin chce wyprodukować ponad 3 tys. samolotów F-35 wszystkich wersji, redukując jednocześnie cenę jednostkową do około 80 mln dolarów w roku 2020. Oznacza to istotne zbliżenie pod względem kosztów zakupu do nowo produkowanych F-16, których cena oscyluje wokół 70 mln dolarów. Przy tak niewielkiej dysproporcji kosztów pozyskania samoloty F-35 mogłyby już niebawem skutecznie konkurować z maszynami generacji 4+. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.