Reklama

Siły zbrojne

FA-50GF w komplecie [FOTORELACJA]

Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl

28 grudnia 2023 roku w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim odbyła się uroczystość, w czasie której zaprezentowano wszystkie 12 lekkich samolotów wielozadaniowych FA-50GF. Personel techniczny ustawił wszystkie maszyny w równym rzędzie i stały one począwszy od pierwszej, która przybyła do Polski w lipcu 2023 (numer taktyczny 5001) po dwie najnowsze, które przybyły z Republiki Korei w grudniu br. (numery 5011 i 5012).

Reklama

Uroczystość była dla nas możliwością nie tylko zobaczenia samolotów na płycie lotniska. Po jej zakończeniu mogliśmy obserwować proces przetaczania samolotów z powrotem do schronohangarów odziedziczonych po stacjonujących do niedawna w bazie MiGach-29. Mieliśmy także okazję obserwować prace odbiorcze przy ostatniej z przekazanych maszyn, a dokładnie początek badań parametrycznych jego silnika odrzutowego.

Reklama
Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl
Reklama
Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl
FA-50 holowany z płaszczyzny postojowej do schronohangaru
FA-50 holowany z płaszczyzny postojowej do schronohangaru
Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl
FA-50GF
FA-50GF
Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl
Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl
Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl
FA-50GF w schronohangarze
FA-50GF w schronohangarze
Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl

Samoloty FA-50 przylatywały do Polski na pokładzie transportowego Boeinga 747F po dwie sztuki jednocześnie. Samolot ten kursował do Polski średnio raz w miesiącu przywożąc za każdym razem dwa złożone FA-50GF. Samolot były następnie przewożone do 23. BLT w Mińsku Mazowieckim, a na miejscu montowane i oblatywane. Pierwsze dwa samoloty brały udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2023 roku, a następnie pokazywano je na Radom Air Show. Tempo dostaw było bardzo wysokie. Przedstawiciele bazy przyznają, że przyjęcie tych maszyn w krótkim czasie było dużym wyzwaniem organizacyjnym.

Mimo to kończą się odbiory ostatniej partii samolotów, a już od lata trwają intensywne szkolenia polskich załóg i personelu technicznego. Termin planowanego osiągnięcia wstępnej gotowości operacyjnej nie został oficjalnie podany, lecz wydaje się że zostanie osiągnięty w relatywnie krótkim czasie. Zespół pracujący na FA-50 to głównie doświadczony personel 23. BLT, który wcześniej pracował na zasłużonych myśliwcach MiG-29, ale także specjaliści, którzy pracowali wcześniej na podobnych konstrukcyjnie F-16C/D i nowy personel po szkołach lotniczych.

FA-50
FA-50 wprowadzany do schronohangaru
Autor. Maciej Szopa/Defence24
Fa-50GF
Holowanie FA-50GF
Autor. Maciej Szopa/Defence24
Odbiory FA-50GF
Odbiory FA-50GF (5012). Rozpoczyna się badanie silnika
Autor. Maciej Szopa/Defence24
Silnik FA-50
Badanie silnika FA-50GF
Autor. Maciej Szopa/Defence24
FA-50
FA-50GF
Autor. Maciej Szopa/Defence24
Reklama

Komentarze (24)

 1. SPQR

  Witam ekspertów:) Jak czytam te banały o wyższości F15EX czy F35 nad FA50 to bawię się znakomicie jak zawsze:) Oczywiście fakt, że tych 12 egzemplarzy będzie zmodernizowanych do nosników calkiem przyzwoitego uzbrojenia i z doskonalym radarem nadal nie trafia do malkontentów. Oraz ze to samolot przeznaczony do wsparcia pola walki, niezczenia wrogich dronów, smiglowców, zgrupowań wojsk oraz stanowisk artyleryjskich. Samolot do tej roli wymarzony. Ale spece co prochu nie wachali wiedzą lepiej. Kanapowcy:)

  1. Davien3

   @SPQR ciekawe jak chcesz wspierac na polu walki majac jedynie 2 węzły pod uzbrojenie pow-ziemia o nosnosci całe 500 kg kazdy? Albo co ci da Phantom Strike jak nie masz uzbrojenia pod ten radar bo FA-50 zwyczajnie go nie moze przenosić

  2. Anty 50 C-cali

   Davien z nalepką 3 zarzucał mi kłamstwo, bo Turcy nie mogli rozbić airbusa H215M bo zwyczajnie nigdy nie mieli. Choć mieli 50. Niech jeden z drugim i trzecim wyjawi jaką bronią Ukraińcy na MiGaczach-29 strzelają do dronów, gdzie każdy zestrzelony przed celem zmniejsza szanse zaSzachowania infrastruktury krytycznej

  3. Wuc Naczelny

   @Davien co ty znowu bredzisz. FA50 block 10 ma 3 węzły na 2250 funtów, przy czym centralny ograniczony do 4,5G, a podskrzydłowe do 5,5G potem są jeszcze dwa węzły podskrzydłowe 1250lb do 5,5G a potem dwa na wingtipach 250lb do 8G W praktyce można tym wieźć 8 jdamów pod skrzydłami (potrójne pod centralnym węzłem podskrzydłowym), 2 IRIS-T na końcówkach a sniper poda pod kadłubem. W wersji patrolowej CAP można wieźć np 2meteory lub amraamy w wersji PL plus 2 iris-t na wingtipach i 3 zbiorniki podwieszane.

 2. Grzesiek123

  Pamiętam jak tvn dyskredytował zakup f35. Wtedy 3/4 tego forum powtarzało za tvn że nic nie wart. Teraz f35 już cacy. Później to samo z WOT. Teraz WOT już cacy i Tusk nakazał chwalić i tvn chwali i 3/4 forum chwali. Z abramsami to samo - tvn powiedział że za ciężkie a leopardy w sam raz. Z fa-50 znowu to samo. Nakazali wieszać psy na samolocie. I nie ważne że piloci chwalą. Nielot na parady. Ale wystarczy że za Tuska kupią parę pocisków i powiedzą że dzięki temu to już całkiem inny samolot i nakażą chwalić. I te 3/4 forum będzie piało z zachwytu że teraz to już całkiem inna maszyna. Nie to co ta za pisu...

  1. Paweł P.

   Złoto.

  2. Chyżwar

   Słusznie prawisz.

 3. MiP

  One tylko do tego się nadają..... do robienia fotek i na defiladę

  1. Anty 50 C-cali

   jak i biadolenia o kolejnych "spadających" rakietach. Nim DORSZ wyda oświadczenie.....

  2. LMed

   Do fotek może? Ale efekt osłabia jednak ich Wesoło Miasteczkowy look. Czyź nie?

  3. Anty 50 C-cali

   @LMed....jako wybitny wielbiciel "Szrotu za 1 euro" czyż nie kojarzysz uwalenia Irydy na korzyść francusko-niemieckiej opcji "z drugiej ręki"? Bo była katastrofa, zabici. Fakt. Był i rozkwaszony Orlik, mimo 2 - silników. Dla "bezpieczeństwa ". a Essex trudzi się w wyjaśnianiem , po POlsku: że Donek i tak kupił 2 silnikowce, "aby było taniej". A ile to "pije" paliwa, KTO PŁACI??

 4. wojghan

  A tak na poważnie to do czego się one nadają? Bo do walki to na pewno nie. Chyba że do zwalczania dronów. Przecież do szkolenia mamy fantastyczne wóoskie Mastery. Dziesiątki razy tutaj czytałem, że są najlepsze na świecie.

  1. Anty 50 C-cali

   fantastyczny WÓOSKI Master nie spruje 5 dronów, jak MiGacz-29 jednego Kozaka! Nim ostatnie spotkanie zbyt bliskiego stopnia---otworzyło pilotowi karierę do "przesiadki" na F-16.

  2. Essex

   Bo sa, Mastery w wersji jaką mamy sa przeznaczone do szkolenia. Problemy z nimi wynikają z umowy zakupu, bez zapewnienia sobie serwisu i czesci aby było taniej. Jakoś inne państwa które kupiły ten samolot nie mają z nim problemów tylko Polska, dziwne?. Jak chcesz porównywać szkolnobojową wersję FA50 z Masterem to proponuję z bojową wersją Mastera, zintegrowaną z najnowszymi wzorami uzbrojenia. Za trudne?????

  3. syndorka

   A ktoś używa bojowego mastera to do czego to porównywać

 5. Grzyb

  Do wszystkich trollujacych: MiGi29 i Su22 to zlom. FA50 mają służyć do podtrzymania nawyków pilotom. FA50 jest tani w użytkowaniu. Jak w wersji PL dołożą im radar i uzbrojenie to będą 100x więcej warte niż MiGi i Suki i dwa razy tańsze w eksploatacji niż F16 i F35. Dotarło?

  1. Davien3

   Grzyb nie wsadzisz do FA-50 pilota z MiG-29 czy Su-22 bez gruntownego szkolenia na FA-50 bo to nie sa maszyny szkolne. Po drugie nawet w wersji FA-50PL beda kilka razy gorsze od naszych 20-letnich F-16 nie mówiąc juz o F-35. Aha obsługa FA-50PL nie będzie taka wcale tania zobacz sobie jaka jest różnica pomiędzy Gripen C A Gripen E.

  2. LMed

   Porównań wszelkich do Gripena to lepiej sobie oszczędzić (ból serca pewny).

 6. CzarnyRycerz

  Świetny samolot do zwalczania rosyjskich Be-12 Czajka. Seria z działka i nie ma przeciwnika.

  1. pablopic

   Biorąc pod uwagę ilość sprawnych Be-12 to nasze będą miały przewagę, 2 lub 3 na jednego.

  2. Davien3

   Pablopic nie martw sie, znajac Rosjan to wkrótce wznowią prody=ukcje Be-12 akurat pasuje im poziom "zaawansowania"|:))

 7. Zorgis

  Szanowni dowcipnisie .Może powiecie czego ostatnio najbardziej obawiają się Ukraińcy. Rosyjskich bomb szybujących FAB-250 i FAB-500. Czyli odpowiedników GBU-38/B JDAM dla FA-50.

  1. Davien3

   @Zorgis po pierwsze zasieg GBU-38 jest ponad 2x mniejszy niz rosyjskich FAB-500M-62 bo JDAM nie ma skrzydeł a rosyjskie bomby to zwykłe bomby niekierowane z doczepionym modułem z rozkładanymi skrzydłami, Po drugie JDAM sa znacznie bardziej dokładne a wersji LJDAM nie moga przenosic FA-50

 8. Jack Bauer 73

  Jednak bardziej się ucieszę widząc stojący w równym rządku pierwszy tuzin polskich F-15 EX Eagle II. W oczekiwaniu na komplet 48 sztuk rzecz jasna.

  1. Anty 50 C-cali

   widzisz, a wyjcom nie podoba się tempo dostaw. Jak tam z dostawami kupionych F-16 dla Słowacji? .... klika jeden rozbudzony rosierdzony ten z 00;20 ...."przyjechały 4 czołgi, dziś 11 wyrzutni, może je przykręcą do podwozia, a że SKO nie zintegrowali wciąż i prób nie przeprowadzili". ..To o Homarze -K jak z Korei. I patrz , zgodnie z "grafikiem" przykręcili 18 obiecanych w 2023. i Topaz jest. no chyba że zdaniem wyjca NIE.

 9. Tani2

  Są i to jest najważniejsze. A że nie wszyscy są szczęśliwi? Jeszcze się nikt nie urodził,co by wszystkim dogodził.

  1. mick8791

   A możesz mi chłopcze wytłumaczyć po co nam samoloty szkół w zamiast bojowych? Szkolenie w pełni zabezpieczają nam Bieliki bazujące w Dęblinie.

  2. RAF

   mck8791@ Temat jest wałkowany od miesięcy. Wszystko zostało już powiedziane. Jeżeli do tej pory nie rozumiesz dlaczego kupiliśmy te samoloty, to widać masz problem z przyswajaniem informacji.

  3. Anty 50 C-cali

   bo chłopcze 8761 dla zjawienia się 2 par F-16 z drugiej strony Wisły trzeba 1 TANKOWCA powietrznego. Po co Ruskim powolne Su-25, wolniejsze od Boeniga 737 "konia roboczego" cywili? Skoro mają Su -35 SM+ Su-57. Czytasz dzienne podsumowania z Ukrainy, dobranocki doktora Kozubla? ! Ile tam jest o Bombach Korygowanych, szybujących-- stosowanych np. do nękania przyczółka na lewym brzegu Dniepru. Orlik Donka nie SYMULOWAŁ nawet (!) tego za co zapłacił.

 10. Cyber Will

  Jedno trzeba przyznać. Żadne inne państwo-producent czy to USA czy też zdziadziała Europa nie dorównuje TEMPU dostaw sprzętu z Korei P.

  1. zibi

   Cyber Will żeby tak jeszcze uzbrojenie do tego samolotu w takim tempie dotarło, no ale w tym akurat Korea żadnemu państwu-producentowi czy to USA czy te z zdziadziałej Europie nie dorównuje.....

  2. Essex

   Szkoda tylko ze to tempo to dostawy ze skladow armii a ten zlom ze zdjecia to samolot szkolny

  3. GGG BBB

   @Essex - jak zwykle kłamiesz. I było to dementowane i wyjaśniane milion razy. Te 12sz Fa-50GF to są nówki-sztuki-nieśmigane. Korea Płd 3-4 lata temu zamówiła dla swojej armii około 20szt TA-50 (wersja szkolenia zaawansowanego = płatowiec, silnik i większość wyposażenia taka sama jak FA-50GF). I w 2022 roku Błaszczakowi udało się namówić Koreańczyków, żeby 12szt z tych już będących na linii produkcyjnej 20 szt odstąpili nam w trochę lepiej wyposażonej wersji FA-50. Koreańczycy wyprodukują dla siebie "zaległe" samoloty w 2024r a od 2025r zacznie się produkcja FA-50PL dla nas oraz w podobnej konfiguracji dla Malezji.

 11. Prezes Polski

  A więc twierdzicie koledzy malkontenci, że lepiej byłoby tych fa50 nie mieć? Błaszczak był politycznym aparatczykiem, ale ten zakup mu wyszedł. Co wam się nie podoba, że czegoś nie da się podwiesić? Teraz się nie da, ale skoro mogą ruskie złomy latać ze Storm Shadow i HARM, to będą fa50 z AIM120. Z naszego punktu widzenia w niczym nie są gorsze od F16. Doświadczenia z Ukrainy pokazują, że sowieci nie wlecą na obszar działania opl, a FA50 mogą tworzyć strefę śmierci na głebokość 70-80km ich terytorium. To wystarczy, żeby ich samoloty wielozadaniowe stały się bezużyteczne.

 12. S0ket

  W Izraelu doszli do przekonania za na polu walki w kokpicie lepiej jak jest 2 pilotów. Wszystko po doświadczeniach bojowy ich f-16 jeden żołnierz w kokpicie nie ogarnie sam tak szybko wszystkiego w misji bojowej. Powinni je uzbroić i żeby latały i oddziaływały hybrydowo w Ruskich i Białoruś przy granicy ich

 13. Grzesiek123

  Dziwne że sami piloci twierdzą że te fa-50 to przeskok o 2 generacje w stosunku do migów ale domorośli eksperci kanapowi wiedzą że jest inaczej. Bo przecież mają wiedzę, fejsbuka, czytają onet i wirtualną. Ogarnijcie się. Ja sam jestem fachowcem w swojej branży a zawodu uczyłem się 15 lat. Dziś posiadam wszelkie uprawnienia i certyfikaty państwowe a z domorosłymi ekspertami w mojej branży wogóle nie rozmawiam tylko kwituję to uśmiechem. Tak samo mamy tu - jak czytam to forum to sami eksperci. Bez szkoły. Ale wiedzą najlepiej. Zapamiętajcie - wiedzy specjalistycznej nie ma w internecie. Bo za jej zdobycie trzeba zapłacić. I to dużo.

 14. Fan

  12 dwumiejscowych zgoda, ale aż 48. kolejne FA-50 powinny być jednomiejscowe albo uruchomić aneks do umowy na dodatkowe 16 samolotów F-35. Przypomnę że Rumuni zamówili 48 a Finlandia 64 maszyny tego typu maszyn.

  1. GGG BBB

   @Fan: FA-50 może pilotować JEDEN pilot po dostatecznym przeszkoleniu i certyfikacji. Mamy już takich w Polsce (w listopadzie pierwszy pilot osiągnął taką certyfikację). Rumunia na razie dostała zgodę na 32szt F-35A a o kolejnych 16 szt na razie tylko mówi. Nie wiem nawet czy złożyła formalne zamówienie i kiedy potencjalnie odbierze w kraju pierwszy egzemplarz F-35A (2028, może 2030??)

  2. Vixa

   Ja bym powiedział, że bardzo dobrze, że dwumiejscowe. Bardziej niż samolotów, potrzebujemy tylko pilotów. Z nalotem.

  3. Davien3

   @Vixa obecnie mamy całego JEDNEGO pilota zdolnego do samodzielnego latania na FA-50 i to po długim szkoleniu w Korei

 15. Flaczki

  A gdzie I kiedy uzbrojenie? Czuł bym się lepiej jeżeli był by uzbrojone

  1. Rusmongol

   Przecież są. Czekamy jeszcze na inne typy uzbrojenia, ale cześć pasuje z f16.

  2. CzarnyRycerz

   Do tego nic nie pasuje z F16. Może naklejki z Turbo na blachę.

  3. Davien3

   Rusmongol jedyne co pasuje z F-16 to JDAM i GBU-12 bo reszta jest nowocześniejsza niz to co moze uzywać FA-50 A JDAM czy GBU ledwo starczy dla szesnastek.

 16. bobo1

  trochę małe toto

  1. Rozczochrany74

   Ale jak się zintegruje z uzbrojeniem dalekiego zasięgu to będzie dawać radę. Wyposażenie i uzbrojenie jest ważniejsze niż sam nośnik jeśli atakuje spoza zasięgu obrony przeciwlotniczej.

  2. Książę niosący na plecach białego konia

   Ponieważ jest to zabawka opracowana z myślą o dojeżdżaniu do pracy kierowców F16 i F35, wydaje się, że nie jest uzbrojona. Obecnie, aby zaatakować wroga w locie, on na przednim siedzeniu prowadzi, a ona na tylnym siedzeniu będzie musiała otworzyć okno i strzelić z pistoletu lub rzucić kamieniem.

  3. Essex

   A jak sie nie zintegruje to co???? Zlom????

 17. szczebelek

  Przekażmy je Ukrainie skoro to tylko na defilady po co mają śmiecić na polskich lotniskach 🤣😂 W końcu mamy lepsze jak SU-22 .

  1. młodygrzyb

   Ale wiesz że te Su-22 to jak na razie dużo groźniejsze od tych latadełek? Bez problemu je pozestrzelają.

  2. LMed

   Jestem przekonany żeby odmówili. Defilady nie w ich głowach.

 18. Książę niosący na plecach białego konia

  Duża zabawka przypominająca dwumiejscowy prywatny samolot. Metoda odlotu wymaga holowania przez ciężarówkę, a metoda lotu wymaga napędu rakietowego. Metoda ataku tej zabawki wymaga od kierowcy otwarcia okna i wystrzelenia pistoletu lub upuszczenia granatu. Zatem Tajwan i Japonia odmawiają wprowadzenia tej zabawki, ale niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej i biedniejsze kraje NATO wolą ją, ponieważ potrzebują jej do dekoracji zewnętrznej.

  1. LMed

   Niezależnie od intencji trudno się nie zgodzić.

 19. Wuc Naczelny

  Nie powinni stawiać wszystkich w rządku, jeszcze jakiś sowiecki pocisk przyleci z głowicą betonową, ceglaną lub drewnianą.

 20. Lukas

  ładnie będą wyglądać podczas przelotu na paradzie w Warszawie, właściwie tylko do tego się nadają

  1. Rupert

   Nadają się do wielu innych rzeczy, a wraz z radarem phantom strike(w wersji PL) tym bardziej. Można nimi odciążać obronę przeciwlotniczą i niszczyć pociski manerwujące, drony i itp. Do tego misje ari policing. Na rosyjską myśl techniczną też wystarczą.

  2. [email protected]

   Nie uzbrojone. Na parady, ale w wersji pl i uzbrojeniem lepsze od 29

  3. user_1047527

   😂😂😂

 21. Piotrgra

  Piękne zdjęcia. Ktoś zadał sobie trochę trudu i powstały świetne ujęcia!

  1. GGG BBB

   @Piotrgra - Naprawdę!! Mi się bardzo podobają te zdjątka. Serce rośnie :-)

  2. Pegaz

   Zdjęcia bardzo kiepskiej jakości wręcz rozmyte.. Wejdź na portale odnośnie samolotów to zobaczysz dobre zdjęcia, oczy Ci wyjdą że zdziwienia

 22. ggg

  Normalnie TS-16 Grot! Kto to jeszcze pamięta :-)

 23. rwd

  Szkoda że nie pokazali z pełnym uzbrojeniem.

  1. Lukas

   przepraszam, z czym?

  2. pablopic

   Pokazali z pełnym uzbrojeniem. Nie mamy przecież AIM-9N to co mieli podwiesić?

  3. zibi

   Sęk w tym że pokazali, działko jest na miejscu....

 24. Adr

  Potrzeba tak pilna zapomniano o rakietach

Reklama