Reklama

Siły zbrojne

F-16 lecą do Bułgarii

Startujący z bazy Graf Ignatiewo F-16D USAF
Autor. Staff Sgt. Benjamin Wilson

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż zagraniczną dodatkowych ośmiu F-16C/D Bułgarii. Oznacza to, że Sofia uzyska od rządu amerykańskiego szesnaście myśliwców, które w pełni zastąpią poradzieckie MiG-29 i Su-25. Następne czynności związane z procedurą sprzedaży zagranicznej powinny zostać podjęte przez Kongres, a biorąc pod uwagę konflikt w Ukrainie będzie to raczej formalnością.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W komunikacie prasowym agencji Defense Security Cooperation Agency (DSCA) czytamy o szczegółach potencjalnej sprzedaży zagranicznej, gdzie za maksymalną kwotę 1,67 mld dolarów amerykańskich Bułgaria wnioskuje o zakup czterech jednomiejscowych myśliwców F-16 C Block 70, czterech dwumiejscowych F-16D Block 70, jak i całego zaplecza materiałowo-technicznego. Do ośmiu myśliwców Bułgaria chciałby pozyskać 11 silników F100-GE-129D (w tym trzy zapasowe), taką samą liczbę systemów zobrazowania iPDG (Improved Programmable Display Generators), radiolokatorów ze skanowaniem aktywnym AN/APG-83 AESA SABR, komputerów kontroli misji, MMC 7000AH, układów nawigacji satelitarnej i inercyjnej GPS/INS LN-260 z modułem kryptograficznym SAASM i pozostałego wyposażenia.

Czytaj też

Siły Powietrzne Bułgarii mogą w ramach tego zamówienia uzyskać 19 pocisków AIM-120C-7/C-8 lub zamiennych, 48 wyrzutni LAU-129A, 28 bomb GBU-39/B, 20 pocisków rakietowych AIM-9X Block II, działka M61A1 Vulcan, korpusy bomb oraz pociski ćwiczebne. Ponadto prawdopodobny kontrakt zakłada także dostarczenie dokumentacji technicznej, elementów wsparcia logistycznego i szkoleniowego. Departament Stanu informuje Kongres , że sprzedaż dodatkowych samolotów wesprze zdolności obronne państwa członkowskiego NATO, wprowadzając bardziej zaawansowane myśliwce do działalności defensywnej w obrębie basenu Morza Czarnego.

Reklama

Według tegorocznego raportu wydanego przez Flight Global lotnictwo wojskowe Bułgarii posiada dwa typy i samolotów bojowych: mowa o przestarzałych i wyeksploatowanych sześciu Su-25 o symbolicznej wartości bojowej oraz jedenastu myśliwcach MiG-29, które w dużej mierze są niesprawne. Z powodu złego stanu lotnictwa myśliwskiego przestrzeń powietrzna Bułgarii jest chroniona przez maszyny państw członkowskich NATO w ramach programu Air Policing.

Czytaj też

Od dłuższego czasu Bułgaria dąży do pozyskania wielozadaniowych myśliwców F-16. W 2019 roku za kwotę 1,2 mld dolarów zakupiła osiem samolotów, przy czym kwota kontraktu obejmuje też wsparcie, uzbrojenie, części zamienne, pakiety szkoleniowe, zasobniki jak i dwa nielotne egzemplarze używane do szkolenia personelu naziemnego. Rok później, w kwietniu 2020 r., amerykański rząd oficjalnie zlecił LM produkcję tych samolotów. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku kraj wysłał kolejny wniosek o sprzedaż maszyn, zgodnie z którym Bułgarzy chcieliby podwoić liczbę zamówionych myśliwców. Teraz, gdy okazało się, że Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż dodatkowych samolotów, można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że Bułgaria kupując łącznie szesnaście F-16 będzie mogła w całości zastąpić wszelkie myśliwce radzieckiej produkcji, zwielokrotniając zarazem wartość bojową swoich sił powietrznych.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Buka

  Te su i migi wysłać na złomowisko nad Charków i Mariupol

 2. Pograbek

  Panowie zgodnie z twierdzeniami wojskowych analityków a i generałów. U nas pilnie trzeba zastanowić się nad samolotem typowo myśliwskim przewagi powietrznej.

 3. Maczek

  1,67 mld dol za 8 sztuk jakby liczyc do stanu 2 eskadr czyli 32 sztuk wychodzi 6,68 mld dolarów! nawet biorąc pod uwagę że w cenie jest uzbrojenie i to maksymalna kwota to wychodzi bardzo drogo. Była kwestionowana cena za nasze f35 a my za nie płacimy 4,9 mld dol. Wniosek taki że nie ma co dokupować nawet eskadry f16 bo cena finalnie porównywalna do f35

  1. były porucznik zmechu

   Jesteś pewien @Maczek, że umiesz liczyć? To, policz także realną kasę do zapłaty, dodatki i koszty utrzymania eskadr.. Moim zdaniem Bułgarzy kombinują prawidłowo. Jedyne pytanie, które ciśnie się na usta, to : dlaczego Efy, a nie wzorem Greków Rafaele ?

  2. Maczek

   F16 i f35 to zupełnie inna generacja i jakość mi chodzi o cene samą w sobie. Kto kupuje F16 słowacja bułgaria kraje ekonomicznie nie za mocne. Płacą dużo za mniejszą jakość zaoszczędzą na eksploatacji ok ale lepsze im nie są potrzebne tak czy siak. Zaraz się okaże eee a po co x czy y jak mastery są jeszcze tańsze w uzytkowaniu a tez cos tam mozna na nie wsadzic. Rafale powiadasz? Dla grecji 12 używek i 6 nowych za 2,3 mld euro? Uzywki jak nowe f35 ok może nowe rafale to dla kataru 24 sztuki za 6,3 mld euro dla chorwacji 12 uzywek 1,2 mld dol ,dla egiptu 30 rafale za 4,5 mld dol i to tanio bo to drugi kontrakt na dostawy czyli bez dodatków. kotrakt dla emiratów 80 rafale + 12 caracali ponad 15 mld dol matematykę zostawiam tobie. Biorąc pod uwagę że caracale tigery nh90 maja wysoka awaryjnosc i czesto brakuje czesci to odpowiedz czemu rafale pewnie ma podobnie a ile kosztuje godzina lotu rafale?

 4. Cosmo

  No Bułgaria dostaje F-16 za swoje MIGi które nasi mędrcy spalili.

  1. [email protected]

   Nie dostaje tylko kupuje , a ich MIG-i są w fazie śmierci klinicznej. My za swoje kupujemy F-35.

  2. Gnom

   My za swoje nic nie kupimy bo nie będzie nas już stać. Ale jak wytłuką i odsuną moskali od granicy to warto. Samolotów uderzeniowych (choc nominalnie wielozadaniowych ) będziemy mieli ok 2030 roku (to raptem za 8 lat) sporo bo ok. 80 szt, a co z tańszymi samolotami do OPK, Myśliwcami, które pójdą szybko i z przygodnego (de facto) terenu, jak to było w pierwotnej koncepcji Gripena, aby osłonic te uderzeniowe i dać im szansę na sensowne wykorzystanie ich prawdziwych możliwości.ofensywnych już od pierwszego dnia aby moskiewskie PO i lotniska też nie były bezpieczne?

  3. Cosmo

   Tak oczywiście, tak kupujemy, że się ze swoimi rozstać nie możemy, i wymyślamy jakieś idiotyzmy z przekazaniem ich przez Ramstein.

 5. DA(łn)VIEN

  Niemal 32 F16 za 250 Abramsow...szkoda

Reklama