Siły zbrojne

Bułgarskie T-72 do modernizacji

Bułgarskie T-72
Bułgarskie czołgi podstawowe T-72
Autor. Ministerstwo Obrony Bułgarii

Jak donoszą lokalne media, bułgarskie władze zatwierdziły aktualizację zakresu modernizacji czołgów podstawowych T-72. Stosowny kontrakt zawarto ponad rok temu, a obecnie zdecydowano jedynie o zwiększeniu zakresu przewidzianych do wykonania prac. Dzięki temu programowi bułgarska armia ma wydłużyć okres służby liniowej obecnie eksploatowanych czołgów.

Wspomnianą decyzję miano podjąć na spotkaniu bułgarskiego rządu w sprawie nowych inwestycji obronnych. Jedną z nich miało być zwiększenie zakresu modernizacji T-72, a co za tym idzie finansowania tego projektu. Dodatkowe ok. 20 mln lewów ma zostać przekazane na zakup i integrację nowych radiotelefonów HF/VHF z wbudowanym modułem szyfrującym. Tym samym łączna wartość tego programu wzrośnie do 99 mln USD. Na posiedzeniu zdecydowano także o zakupie nowych amerykańskich systemów łączności dla innych modeli wozów bojowych za kwotę ok. 35 mln lewów, a także o zwiększeniu mobilności sił operacji specjalnych za kolejne 60 mln lewów.

Czytaj też

Stosowny kontrakt na modernizację czołgów bułgarski resort obrony zawarł z państwowym koncernem TEREM-Holding jeszcze w grudniu 2020 roku. Na jego mocy modernizacji poddanych ma zostać 44 czołgi T-72M i trzy wozy dowodzenia MT-LBu za łączną kwotę ok. 78,7 mln lewa. Termin realizacji określono na lata 2021-2022. Zakłady te przeprowadziły wcześniej, w latach 2019-2020, remont 13 egzemplarzy przewidzianych do modernizacji czołgów co posłużyło do ustalenia zakresu modernizacji kolejnych wozów.

Czytaj też

Zakres przeprowadzonej modernizacji bułgarskich T-72 był w ubiegłych latach przedmiotem licznych dyskusji. Rozważano różne warianty jednak ostatecznie zdecydowano się na modernizację systemu kierowania ogniem w celu zwiększenia zdolności wykrywania i identyfikacji celów, a także podniesienia celności prowadzonego ognia zarówno w dzień jak i w nocy. Dodatkowo przewiduje się także instalację nowoczesnych systemów łączności oraz zwiększenie poziomu ochrony załogi. Wprowadzone zmiany mają pozwolić na utrzymanie w służbie liniowej tych czołgów w perspektywie do 2030 roku. Po tym terminie najprawdopodobniej zostanie wyłoniony ich docelowy następca.

Czytaj też

Bułgarskie wojska lądowe mają na swoim uzbrojeniu według najnowszych danych ok. 90 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72M1/M2, które stanowią uzbrojenie dwóch batalionów czołgów. T-72M2 to lokalna zmodyfikowana wersja T-72M1, która została wyposażona w nowe urządzenia noktowizyjne i termiczne, wzmocnione opancerzenie, a także powłokę antyradiacyjną oraz gumowe fartuchy na burtach. Modernizacji najprawdopodobniej zostaje poddana pierwsza, starsza wersja czołgów.

Komentarze (2)

 1. inżynier zbrojmistrz

  Gdyby PGZ był normalną biznesową organizacją to Polska powinna podjąć się modernizacji T-72 z Bułgarii. Ale jak pokazuje raport NIK pewnie nikt w PGZ o tym nie wie, a jeśli wie to niema wiedzy jak to zorganizować, z kim gadać i -co najważniejsze- czy BŁ są do tego przygotowane (jaka wersja moderki,etc.).Do tego m.in. oferty z PCO,WZM,co z silnikami,aso).Zobaczymy,czy toś ruszy tyłek.

  1. luka

   Jest też kwestia tego czy w ogóle Bułgarzy byliby zainteresowani, bo skoro mogą to sami u siebie zrobić to czemu mieliby zlecać komuś innemu.

  2. r2-o

   Były w sieci informacjie że obecny remont polskich t-72 miał być modernizacją, ale rzad oszczędził plus wewnetrzne spory i mamy pudrowanie. Tylko że sytuacja się zmieniła i może korzystając z tego że tak mało czołgów wyremontowano, wrócic do koncepcji modernizacji ? W koncu to na pewno taniej niż kupic całkiem nowe. Zreszta w obecnym stanie to nie wojsko tylko pozoracja pola walki.

  3. Tani35

   T-72 jest tankiem dla poboru. Masz w Polsce pobór? Dzięki temu bedziemy mieli Abramsy. A z innej beczki my mamy Lwy Babilonu Irak ma Abramsy. Gdyby tak zrobić machniom czyli my im nasze Lwy czyli T'72 a oni nam z tak 50 szt Abramsa. Były by do szkolenia jak znalazł. Irak to przyjazne panstwo trochę ich te Abramsy przerosły za T-90 muszą płacić. Ja wiem że to polityka ale....

 2. Monkey

  Czyli poszli naszym śladem. Tylko, że oni nie graniczą z Rosją i jej satelitą, a my tak.