Reklama

Siły zbrojne

F-16 kontra turecki bezzałogowiec

ANKA-S (zdjęcie poglądowe).
ANKA-S (zdjęcie poglądowe).
Autor. Fot. N13s013/CC BY-SA 4.0

Należący do Sił Powietrznych USA samolot F-16C miał strącić w rejonie syryjskiego miasta Tel Tamra bezzałogowy aparat powietrzny ANKA-S należący do Turcji - prawdopodobnie nie do armii, a do służb wywiadowczych. Powodem zestrzelenia miała być niebezpieczna odległość od amerykańskich żołnierzy w jakiej operował bezpilotowiec.

Reklama

Początkowo informowano, że zestrzelenia dokonał wielozadaniowy myśliwiec F-35, jednak informacjom tym zaprzeczyć miała strona amerykańska. Wykorzystanie F-16C do zestrzelenia tureckiego bezzałogowca - potwierdzone przez Pentagon - było spowodowane tym, że operował on blisko amerykańskich żołnierzy podczas działan Ankary przeciwko syryjskim oddziałom Kurdów (wspieranych przez USA). W wyniku tureckich ataków zginąć miało 8 osób.

Reklama

Turecka armia zaprzecza, że bezzałogowiec należał do nich, informując jednocześnie o podejmowanych atakach na pozycje sił należących do kurdyjskiej milicji (YPG). Przypuszczalnie więc maszyna należała do tureckich służb wywiadowczych. Powodem zwiększenia zaangażowania Turcji w walki na tym terenie jest sytuacja po zamachu bombowym w Ankarze, gdzie osobami odpowiedzialnymi za niego były osoby pochodzące właśnie z Syrii. Do jego przeprowadzenia miała się przyznać Partia Pracujących Kurdystanu.

Czytaj też

Anka-S to zmodernizowany wariant tureckiego bezzałogowego statek powietrzny klasy MALE produkowany przez TAI (Turkish Aerospace Industries). Płatowiec ma 8 metrów długości, zaś jego skrzydła mają rozpiętość 17,3 metra. Za napęd bezzałogowca odpowiada silnik Centurion 2S o mocy 155 KM ze śmigłem pchającym. Bezzałogowiec ten przy masie własnej wynoszącej 1700 kg może przenosić uzbrojenie o wadze do 200 kg. Czas trwania lotu z pełnym obciążeniem ma wynosić do 23 godziny (bez uzbrojenia 30 godzin), zaś maksymalną wysokość, na jakiej może operować określono na 7,6 km.

Reklama

W skład uzbrojenia może wchodzić osiem pocisków kierowanych Cirit kalibru 70 mm lub cztery bomby kierowane MAM-L z głowicą kumulacyjną. Oprócz tego tureckie maszyny mogą też korzystać z amunicji krążącej na bazie odrzutowego bezzałogowca Şimşek z głowicą bojową o masie 5 kg i zasięgu około 50 km.

Czytaj też

Bezzałogowiec TAI ANKA-S z podwieszonymi rakietami CIRIT w czteroprowadnicowym zasobniku.
Bezzałogowiec TAI ANKA-S z podwieszonymi rakietami CIRIT w czteroprowadnicowym zasobniku.
Autor. J.Sabak
Reklama

Komentarze (3)

 1. młodygrzyb

  Ewidentnie to pokłosie rozmów amerykańsko-rosyjsko-eropejskich(przedstawiciel UE brał w nich udział) jakie nomen omen odbyły się w Turcji. Na atak azerów na Karabach nie zdążyli zareagować, ale na obecne ataki turków na Syrię i Irak jak widać zaczęli reagować.Ciekawie będzie wyglądało jak amerykanie ramię w ramię z ruskimi(oficjalnie Syryjczykami) będą temperowali erodoganka. Po drugie ciekawe jak zapłacą azerowie. Do tego jak się okazuje ruscy są potrzebni amerykanom, może nawet bardziej niż ukraińcy.

  1. Wania

   Żartujesz sobie. Rosjanie to patologia świata. Amerykanie pokazali, że zarówno rosyjskie jak i tureckie "ich tam niet" nie działa, gdy zagrożone jest życie Amerykanów. Dla Rosjan życie ich ludzi ma znikoma wartość, co widać jak się zachowują w czasie napaści na Ukrainę. Życie wagnerowców jak uczy historia ma dla nich zerowa wartość, o czym również przekonał się prigozin. Teraz Putin ogłosił, że wysadził się sam granatem. Pijany i po narkotykach. A ta rakieta, która leciała do samolotu to przywiozła mu granat do wysadzenia się... Rosja.

  2. młodygrzyb

   Dzisiejsze wydarzenia jasno pokazują że ktoś i nie będę ukrywał że chodzi o amerykanów mocno przeliczył swe siły i wpływy.

 2. Jerzy

  Czyli Amerykanie dali Erdoganowi prztyczka i pokazali miejsce w szeregu - znamienne, że Turcy specjalnie nie protestują. Ciekaw jestem, czy obecne większe otwarcie zachodu na Armenię jest elementem tej układanki i czy jest zapowiedzią jakichś większych przetasowań w regionie.

 3. Sorien

  No wreszcie koniec śmiania się w twarz 💪

Reklama