Reklama

Siły zbrojne

F-15 na katowickiej defiladzie

Fot. F-15. Fot. USAF
Fot. F-15. Fot. USAF

Amerykańskie ciężkie myśliwce F-15 wzięły udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach.

Dwa amerykańskie myśliwce F-15 zamykały lotnicze ugrupowanie defilady, jaka odbyła się z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Towarzyszył im pojedynczy polski F-16. Zgodnie z oczekiwaniami były to wielozadaniowe, dwumiejscowe F-15E Strike Eagle. Maszyny wykonywały lot bezpośrednio z Wielkiej Brytanii, z uzupełnieniem paliwa w powietrzu. Wcześniej samoloty tego typu operowały w ramach ćwiczeń m.in. z bazy w Powidzu.

W defiladzie lotniczej wzięły także udział polskie samoloty Su-22, M-346 Master, M28, PZL-130, C-295, C-130, Boeing 737 czy G550 i łącznie ponad 10 myśliwców F-16. Nad Katowicami pojawiły się też śmigłowce Mi-2, Mi-8, Mi-17, Mi-14, Mi-24 i W-3. Paradę otworzyły TS-11 Iskra.

W defiladzie, wbrew pojawiającym się wcześniej (nie potwierdzonym oficjalnie) doniesieniom nie wzięły udziału natomiast amerykańskie myśliwce F-35. 

Czytaj też: Wsparcie dla piątej generacji. „Dozbrojony” F-15E w Powidzu

Reklama

Komentarze (18)

 1. Tadek

  Powinniśmy kupić F-15 , a nie F35

  1. Edi

   Nie stać nas bo jest 3 razy droższy

  2. Jaro

   Za taką samą cenę wolę jednak f35

  3. wRG

   Po co kupować samolot, w którym praktycznie kończą się już możliwości modernizacyjne i który za kilkanaście lat będzie przestarzały? Pomijając już fakt ceny takiej samej jak f35 przy generacji wstecz?

 2. Aviator

  Panie Ministrze, apeluję do Pana: proszę zakupić z demobilu używane samoloty Fairchild A-10 Thunderbolt II. Od wschodu od dziesięcioleci grozi Polsce nazwała czołgów i innych pojazdów bojowych. Te samoloty spalą te czołgi razem z warstwą podłoża pod nimi.

  1. magazynier

   Te samoloty nie mają najmniejszych szans na tym teatrze wojennym z tym przeciwnikiem. Rozsiewają tylko zubożony uran który zostanie na naszej ziemii i skazi ją na zawsze.

  2. Ralf_S

   Przy ruskiej obronie p-lot. krótkiego zasięgu raczej długo by nie polatały...

  3. Znowu jaro

   Racja tym bardziej że jest okazja bo jankesi maja tego dużo do zezlomowania. 16 szt na pewno by dali

 3. jacek

  potężne maszyny, dużo większe of F-16, ale niestety już leciwe...

  1. :))

   Nowe też są i to całkiem fajne :)

  2. Vvv

   Leciwe? Zależy od wersji i co ma w środku czyli f-15(index)

  3. Jaro

   To nie samochod że trzeba zmieniać co 5 lat. Parametry Aero dynamiczne są bardzo dobre a bebechy dostosowuje się na bieżąco.

 4. Jan z Rokitna

  I łącznie ponad 10 myśliwców F-16- piękne dementi problemów z naszymi F16. Pytanie żartobliwe, jakie samoloty w tym czasie były do dyspozycji w sytuacji kryzysu, mam nadzieje że nie te z Muzeum Lotnictwa w Krakowie?!

 5. Paweł P.

  A w TVP że to F35 :) "Jeden silnik"... Szkoda, że jakoś fajniej jeszcze nie da się tego zorganizować, info grafiki itp.. I znowu nie ta liga ostatnio – F22 Raptor w porównaniu z F16 (wielkość).

  1. prawda

   wielkość nie znaczy że lepszy F-16 a F-15 czy F-22 to samoloty do innych zadań a przynajmniej tak były projektowane

  2. Paweł P.

   Doskonale to rozumiem, ale na chłopski rozum – można podwiesić więcej. Tylko trze

  3. Edi

   Co jak co ale F-15 jest lepszy od F-16, a F-22 jest lepszy od F-35.

 6. sorbi

  Dwa F-15 w asyście jednego F16, a komentujący specjalista czytał chyba z kartki, że to dwa F-35 w asyście dwóch F-16. Takich kwiatków chociaż mniejszych - było więcej. Przysłali go ludzie Schetyny???? POwinien oddać całą swoją gażę i jeszcze dopłACIĆ Z 10TYSIĘCY na budżet MON-u , za takie bzdury !!!!!!!!!!!!!! Wstyd na cały świat ! Każde dziecko sklejające modele potrafiłoby go poprawić!!!!!!!!!!!!!!! Dla czego Poprady nie jechały otwarte z podniesionymi wyrzutniami??? Popsuły się??? Na jakimś programie TVPINFO(chyba) widziałem jak rozmawiano przy załadowanych do transportu kolejowego (na defiladę ) Leopardach - na przodzie transportu widziałem jedną ZSU-23-4MP Biała !! Widział ją ktoś na defiladzie?????Bo ja nie. Rosomaki były, ale żadnego Hibneryta nie widzałem. A kto broni KTO przed napadem powietrznym???Łucznicy?? też nie widziałem

  1. Paweł P.

   Ta kara finansowa – może kogoś czegoś by nauczyła, to prawda wstyd. A stabilizacja kamery i transfer, można było choroby lokomocyjnej się nabawić. Słabo, a 3M przed TV. Prośba o więcej, specjalnie TV podłączyłem do anteny.

  2. Edi

   Były Poprady, Soły i Łowcza

 7. Wiesław.W

  Śmigłowce Mi-2,Mi-8,Mi-24 śmiechu warte 40 letni złom. Wstyd coś takiego na defiladę wypuszczać.

 8. oreka

  Uwielbiam czytać pod każdym artykułem wpisy domorosłych ekspertów od wszystkiego żyjących w ciągłym strachu przed WIELKĄ WOJNĄ Z ROSJA. Zatem zgodnie z tutejszą tradycją Polska powinna na "już" zakupić: 1484 F16, 893 F15 a jeżeli F15X to 657, dodatkowo powinniśmy posiadać eskadry samolotów przy każdej autostradzie - wiadomo DOLE - tutaj proponuję zakupić natychmiast 2845 Gripenów no i koniecznie ale to już bezwzględnie koniecznie z 568 F35. Za SU22 proponuję też natychmiast zakupić 752 Mastery w wariancie bojowym. Postuluję również aby dokonać zakupu natychmiast samolotów A10 tak ze 843 nawet bez silników mogą niszczyć zagony pancerne wroga swoim wyglądem. Dla testów proponuję kupić europejski złom czyli tak z 5,5 EF i ze 1,5 Rafale. Wszyscy zadowoleni?. To dobrze to teraz chodźmy do artykułu o okrętach, tu będzie łatwiej bo wystarczy kupić okrety wszystkich klas i zakupić ich tyle aby suchą nogą można było przejść po pokładach do Szwecji. W artykule o czołgach proponuję zakupić na "już" 25648 Abramsów, dokupić tak z 5468 Leopardy i ze 46 Leclerców. Ponieważ naszym wielkim sojusznikiem jest WB to tam proponuję zakupić ze 6487 ich maszyn. UFFF.....defilady będą trwały dniami i tygodniami. Już jest bezpieczniej?

 9. :))

  hmmm może sprzedajmy f16 i kupmy 2 eskadry F 15 i 2 eskadry F18 Glover :) to jest 6 eskadr a do tego dokupmy 6 ekadr maserów jak lekkie myśliwce wielozadaniowe ;)

 10. Bartosz16

  Widziałem dziś na własne oczy te myśliwce, Lecz nie potrafiłem określić jakie są F-15 a jaki jest F-16 czy ktoś jest tu jakiś specjalista od myśliwców i powie mi, jak rozpoznać z góry czy to F-16 czy F-15?...

  1. Lolek

   F16, to mały samolot, jednosilnikowy, ma charakterystyczny pojedynczy wlot powietrza pod kabina pilota i jeden statecznik pionowy. F15 to duży myśliwiec dwusilnikowy, .a dwa wloty powietrza i dwa stateczniki pionowe.

 11. Willgraf

  tylko 9 F-16 z zakupionych 48 jest zdolnych do lotu

  1. Macorr

   A co jeden się popsuł? W defiladzie było 10 sztuk...

  2. Lettfield

   W Katowicach było 11. To skąd się wzięły te 2 szt ?

  3. JW

   Bo tyle policzyłeś na defiladzie?

 12. Bryxx

  Żenada, taki jest stan naszej armii że nawet na defilade nie ma co wystawić. Z czym za chwile nasze kacyki będa sie pokazywać.

  1. Szach mat w jednym ruchu.

   Tradycyjnie piszesz tendencyjnie i nieprawdę!! Raki,Rosomaki,Kraby,Nsm należą do najlepszych w swojej klasie a napewno w tej części Europy!!

  2. Tankcom

   Kacyk to masz po SieMONiaka decyzjach? Krab, Rak, Leo 2a5 DLA obrony Odry...

  3. Urko

   Bardzo trafne określenie - "w tej części Europy"

 13. Feluś

  F-35 na pewno będą, aby można było POMACHAĆ !

  1. andys

   Zapas dobroci USA do Polski , wyrazany przez pokazywanie F-35, został wykorzystany w czasie wizyty Dudy w Waszyngtonie. Tak naprawde to zapewne nikt nie planował obecnosci F-35, ale co to szkodzi podgrzać atmosfere, nasz lud to kupi ?

 14. JD

  Także ciekawości,jak się ją zakaz lotów w strefie amkniętej nad Zakładami Chemicznymi ZAK doprzelotu na niskim pułapie samolotu wracającego z defilady w eskorcie 4 myśliwców?

 15. rotor

  Szkoda że nie będzie F-35. to by sobie ludziska pooglądali. F-15 to już prawie zabytek.

  1. Vvv

   Zabytek? Czy ty wiesz ze nie liczy się data oblotu pierwszego modelu ale wersje rozwojowe i co ma w środku? Su-35 to podrasowany su-27 czyli również „staroć” a su-57 to w środku su-57

  2. pilot

   zabytki to sa ruskie maszyny. Jesli czegos nie ukradna na zachodzie ,to sami pierwsi nie wymysla. Dlaczego jeszcze ruscy nie wymyslili samolotu ,ktory by latal do tylu.

  3. Zabytek z nazwy tak jak i f16 ale patrzeć trzeba na wnetrze ,platowiec nie zmienia się przez dziesiatki lat dobrze zaprojektowany zgodnie z regółą pol bedzie słuzył jeszcze długo

 16. Pjoter

  No bo swoich mamy tyle ze na palcach można policzyć

  1. ekonom wokulski

   ale jak najlepszych samolotow jakie mamy, a przy tym najtansze z mozliwych w utrzymaniu, nie potrafimy utrzymac w rozsadnej sprawnosci to czy gadanie o f35 ma sens? najpierw trzeba wykorzystac na max to co sie ma, potem skalowac. bez nauki od podstaw gospodarnosci i podejmowania racjonalnych ekonomicznie decyzji i sensownego ustalania priorytetow nic nam sie nie uda. niestety tu potrzeba zaczac od pracy u podstaw

  2. Kuba

   Po pierwsze - ile mamy swoich ? Po drugie - skąd wiesz ile ich mamy ?

  3. Xanadu

   Jeżeli chodzi o sprawne technicznie to do policzenia wystarczą palce dwóch dłoni.

 17. w

  powinnismy kupic ze 100 szt F-15X. Dopiero pozniej F-35

  1. aster

   Tez tak myslalem , teraz (do 2025) 64 F-15X ,a po 2025-30 zastapic F16 , 64 F35A.

  2. wolnosciowiec

   a dlaczego nie 1000 albo sto milionow, sto milionow na stulecie? to symboliczna liczba, pieknie sie zapisala w naszej historii.

  3. Gras

   16 by kupili to już było by wydarzenie.

 18. pp

  100 sztuk, a po co? My da defiladę potrzebujemy wszystkiego po 3-4 sztuki...

Reklama