Reklama

Siły zbrojne

Eurosatory 2016: Anryintruzowy radar izraelskiego Elbitu

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Izrealski koncern Elbit zaprezentował w czasie wystawy Eurosatory 2016 w Paryżu niewielki, przenośny radar krótkiego zasięgu typu FPR-10 (Foliage Penetration Radar), który może być wykorzystywany w systemach ochrony fizycznej ważnych obiektów i obszarów.

Radar FPR-10 to niewielkie urządzenie, które według Izraelczyków zapewnia wykrywanie z dużą dokładnością i wysoką rozdzielczością ludzi oraz pojazdów wchodzących i poruszających się w wyznaczonej strefie ochronnej. Stacja jest przy tym odporna na zakłócenia środowiskowe, ma małe prawdopodobieństwo wywołania fałszywego alarmu oraz potrafi eliminować echa stałe od przeszkód terenowych.

Według producenta jest to urządzenie, które bardzo dobrze nadaje się do ochrony granic (w tym, jak podkreślono, w krajach tropikalnych), krytycznej infrastruktury, lotnisk i portów oraz baz wojskowych. Może być przy tym z łatwością połączone w systemie np. z optoelektronicznymi systemami detekcji, które po wykryciu przez radar obiektu mogą go później, na przykład, zidentyfikować.

Urządzeń tego rodzaju jest wiele na rynku, ale tutaj uwagę zwraca się na prostotę konstrukcji (nie ma obracających się części), łatwość i automatyzm obsługi, stosunkowo małą masę (cały zestaw waży około 50 kg) oraz niewielkie koszty (biorąc pod uwagę stosunek „koszt-efekt”). System jest dodatkowo odporny na wpływ warunków atmosferycznych (śnieg, mgłę, deszcz), wilgotność (od 0 do 100%), temperaturę (od -20° do +50°) i wiatr (do około 90 km/h).

FPR-10 to radar sektorowy z kątem obserwacji około 45° i pokrywający kat elewacji do 20°.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Olender

    Mało waży... Zasięg pewnie do 8 km ale kilkadziesiąt takich radarów praktycznie uszczelnia całą wschodnią granicę... zakres temperatur trochę martwi bo u nas to powinno być do -60 dla świętego mimo, że zdaje się nieoficjalny rekord to był -46... Sądzę, że PIT-Radwar mógł by się podjąć tego zadania... bo to jest duże przedsięwzięcie...

    1. bolo

      Radwar ma juz takie urządzenie w swojej ofercie. Radar pola walki - Sowa. Parametry podobne. Mon nie byl zainteresowany.

Reklama