Siły zbrojne

Euronaval 2012 - Nowe możliwości Sea Fox-ów

Cobra prezentowana na tegorocznym Euronaval - fot. Maksymilian Dura
Cobra prezentowana na tegorocznym Euronaval - fot. Maksymilian Dura

Sea Fox typu A to opracowany przez firmę Atlas Elektronik samobieżny bezzałogowy pojazd podwodny, którego zadaniem jest odszukanie miny i zniszczenie jej przenoszonym w korpusie ładunkiem wybuchowym.

 

 

Jest to więc system jednorazowego użytku, co jest nie do przyjęcia w czasach, gdy wszędzie szuka się oszczędności. Na Euronaval pokazano rozwiązanie tego problemu – system Cobra, który co ciekawe jest już wykorzystywany operacyjnie i jak dotąd pozwolił na zniszczenie około 150 niebezpiecznych przedmiotów (bomb, torped i różnej amunicji z czasów II wojny światowej) znalezionych pod wodą podczas budowy gazociągu na dnie Bałtyku. Cobra to w rzeczywistości specjalnie skonstruowana nakładka z aluminium i tworzyw sztucznych wypełniona materiałem wybuchowym, która po nasunięciu na dziób Sea Fox A, jest przez niego transportowana do niebezpiecznego obiektu, przyczepiana i detonowana zdalnie w momencie, gdy pojazd zostanie wydobyty na powierzchnię. W zależności od typu obiektu dobiera się sposób dokowania do niego Cobry (magnetycznie, za pomocą dwóch kotwiczek lub harpuna).

 

Zaletą takiego rozwiązania jest cena. Koszt Cobry to 15% ceny Sea Foxa. Dodatkowo sama „nakładka” jest wypełniana odpowiednią ilością materiału wybuchowego tuż przed zadaniem, tak więc jest bezpieczna zarówno w czasie transportu (tym bardziej że z pełnym ładunkiem waży tylko 8 kg), jak i podczas przechowywania.

(MD)

Komentarze