Siły zbrojne

Estonia rozpoczyna ćwiczenie "Spring Storm"

Fot. Private First Class Siim Teder/Estonian Defence Forces/Flickr (Allied Joint Force Command Brunssum)/CC BY-SA 2.0
Fot. Private First Class Siim Teder/Estonian Defence Forces/Flickr (Allied Joint Force Command Brunssum)/CC BY-SA 2.0

Jak donoszą lokalne media, rozpoczęły się coroczne wielkie ćwiczenia wojskowe Estońskich Sił Zbrojnych pk. "Spring Storm 2020" (Kevadtorm 2020), które mają na celu kompleksowy sprawdzian estońskiego systemu bezpieczeństwa narodowego i jego poszczególnych elementów składowych.

W związku z pandemią koronawirusa skala tegorocznej edycji ćwiczeń będzie znacząco ograniczona i dostosowana do wprowadzonego powszechnie reżimu epidemiologicznego, co w praktyce oznacza wzięcie w nich udziału jedynie 1/3 liczby personelu wojskowego w stosunku do ubiegłego roku.

Zdaniem szefa organizacji ćwiczeń "Spring Storm 2020" Tarmo Luhäär, pomimo ograniczenia zakresu ćwiczeń gotowość bojowa estońskich poborowych, którzy corocznie przechodzą cykl szkoleń, w tym udział w tych ćwiczeniach ma nie ulec pogorszeniu, co mogłoby wpłynąć na rezerwy kadrowe armii i obniżenie jej potencjału obronnego. Pomimo pandemii w gotowości bojowej nadal znajdują się dwie brygady ogólnowojskowe wojsk operacyjnych.

Estońskie ćwiczenia wojskowe "Spring Storm" są organizowane w sposób cykliczny od 2003 roku. Ubiegłoroczna edycja trwająca od 29 kwietnia do 17 maja w okręgach Lääne-Viru, Ida-Viru, Harju i Jõgeva zgromadziła blisko 10 tysięcy estońskich żołnierzy. W bieżącym roku w ćwiczeniach tych weźmie udział zaledwie 3200 żołnierzy z 1 i 2 Brygady Piechoty, którzy odbędą szkolenia taktyczne w terenie, a następnie strzelania poligonowe. Oprócz Wojsk Lądowych (Maavägi) w ćwiczeniach tych mają wziąć udział także żołnierze Dowództwa Cyber (Küberväejuhatus), Estońskich Sił Powietrznych (Õhuvägi) i Żandarmerii Wojskowej (Sõjaväepolitsei).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.