Reklama

Siły zbrojne

Elementy dowodzenia „szpicy” NATO w Bydgoszczy

Fot. Artur Zakrzewski/MON
Fot. Artur Zakrzewski/MON

W Bydgoszczy zostanie rozlokowana na stałe niewielka jednostka NATO Force Integration Unit, przeznaczona m.in. do wsparcia przyjmowania sił natychmiastowego reagowania Sojuszu (tzw. szpicy) na terytorium kraju – informuje MON.

Jednostki NFIU, liczące według dostępnych informacji kilkudziesięciu żołnierzy z sił NATO oraz kraju przyjmującego będą odpowiedzialne za koordynowanie ćwiczeń oraz wsparcie wspólnego planowania obronnego. W wypadku podjęcia decyzji o rozmieszczeniu sił natychmiastowego reagowania na terytorium danego państwa, NFIU będą podejmować działania w celu ułatwienia przyjęcia jednostek wzmocnienia.

NATO Force Integration Units zostaną rozlokowane w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Rumunii, Bułgarii, na Litwie, Łotwie oraz w Estonii. Ustanowienie obecności elementów systemu dowodzenia i kierowania sił natychmiastowego reagowania (VJTF) mieści się w ramach ustaleń szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Newport, jaki miał miejsce w 2014 roku.

Zgodnie z informacją MON jednostka NFIU ma rozpocząć działalność w kwietniu br. Według wcześniejszych doniesień, pierwsze ćwiczenia z rozmieszczenia tzw. szpicy odbędą się w Polsce w czerwcu bieżącego roku. Należy przypomnieć, że w Newport zdecydowano również o wzmocnieniu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, który w wypadku prowadzenia operacji obronnej ma z założenia dowodzić częścią sił sojuszniczych w regionie.

Pakt Północnoatlantycki zdecydował o sformowaniu jednostki natychmiastowego reagowania (Very High Readiness Joint Task Force) wielkości brygady wspieranej przez siły morskie, lotnicze i specjalne na szczycie w Newport, w ramach reformy NATO Response Force. Obecnie służbę pełni tzw. tymczasowa szpica, a docelowe struktury osiągną wstępną gotowość bojową w 2016 roku i pełną w 2017 roku.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ja

  I juz wiadomo gdzie wyląduje pierwszy Iskander

 2. Oj

  Kolejne ciepłe posadki dla generałów a wojska jak nie było tak nie ma......

  1. Diobeł

   wiec wedlug ciebie nalezy olac dowodzenie?? inwestowac w motloch ktory nie bedzie wiedzial co i jak?? Prowadzone sa postepowania na nowe wyposarzenie wiec wojsko jest teraz w takim a nie innym polozeniu . Wedlug ciebie co powinno sie zrobic ? w co inwestowac ? jak budowac armie ? podaj konkrety i argumenty bo mnie bardzo ciekawi twoje zdanie na ten temat bo jak narazie jedyne co mozna wyczytac z twoich wpisow to sama krytyka wszystkiego . tak jakbys sie nie zastanawial tylko z automatu wszystko zle .

 3. Willgraf

  Bydgoszcz najbardziej zinwigilowane miasto przez były element SB-ecko-KGB-owski relikt tzw. dowództwa OKRĘGU WOJSKOWEGO PRL

  1. Wacieńka

   Jestem z Bydgoszczy... Tu zawsze wysoko wygrywał Sikorski.

  2. blaks

   ... a tak bardziej konkretnie? Na razie brzmi to jak tekst rodem z onet.pl.

Reklama