Siły zbrojne

Dzienno-nocne szkolenie ogniowe artylerzystów z Sulechowa

Fot. st. kpr. Krzysztof Płaszczewski
Fot. st. kpr. Krzysztof Płaszczewski

Żołnierze 5. pułku artylerii, wchodzącego w skład 12. Dywizji Zmechanizowanej, prowadzili szkolenia ogniowe na poligonie. Działania odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy.

W dniach 21-23 sierpnia artylerzyści z Sulechowa szkolili się z prowadzenia ognia z etatowej broni strzeleckiej. Jak pisze st. kpr. Krzysztof Płaszczewski, mimo zmniejszonych stanów w pododdziałach spowodowanych absencją urlopową pułk utrzymuje stałą gotowość bojową, a żołnierze odbywają szkolenie zgodnie z planami zasadniczych przedsięwzięć. Czas przedpołudniowy żołnierze 3. dywizjonu artylerii rakietowej spędzili na placu ćwiczeń. Dominowały zajęcia z pracy bojowej na sprzęcie.

Zajęcia na poligonie rozpoczęły się od zapoznania żołnierzy z tematem ćwiczeń, warunkami bezpieczeństwa oraz sytuacją taktyczną. Działanie praktyczne rozpoczęło się od sprawdzenia  artyleryjskiej grupy rozpoznawczej, a pierwszym zadaniem było usunięcie zawały blokującej drogę przez żołnierzy AGR. Następnym ćwiczono zajęcie rejonu stanowisk ogniowych oraz praktyczną działalność ogniową.

Zajęcia były prowadzone zarówno w dzień jak i w nocy co wymagało od ćwiczących wykazania się nie tylko swoimi umiejętnościami ale także odpornością na warunki atmosferyczne (wysoka temperatura) i zmęczenie. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności w strzelaniu bojowym a także w współdziałaniu poszczególnych pododdziałów.

"Już od dłuższego czasu w ramach zajęć z rozbudowy fortyfikacyjnej, żołnierze kompanii inżynieryjnej realizują budowę ćwiczebnej rzutni granatów ręcznych. Obiekt ten wzbogaci bazę szkoleniową pułku, umożliwiając dowódcom prowadzenie wszystkich ćwiczeń przygotowawczych do rzutu granatem bojowym." - pisze st. kpr. Płaszczewski.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.