Reklama

Siły zbrojne

Działko laserowe zatrzyma ciężarówkę

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin przeprowadził test laserowego systemu rażenia o mocy 30 kW. Podczas próby zneutralizowano silnik niewielkiego samochodu ciężarowego.

Zgodnie z komunikatem koncernu prototypowy system Athena zdołał zneutralizować silnik samochodu ciężarowego na odległości powyżej mili w ciągu „sekund”. Pojazd znajdował się na platformie, jednak jego silnik był włączony w trakcie testu.

Naziemny laserowy system rażenia typu Athena jest oparty na konstrukcji urządzenia typu ADAM, które wcześniej testowano w zakresie zwalczania celów powietrznych (w tym bsl i pocisków rakietowych) oraz niewielkich jednostek nawodnych. Przedstawiciele Lockheed Martin podkreślają, że obecnie prowadzone są prace nad poszczególnymi komponentami laserowego systemu rażenia, w tym np. układem kontroli wiązki. Docelowo ma powstać cała rodzina „działek”, przeznaczonych do wykorzystania na pojazdach, samolotach i śmigłowcach oraz jednostkach nawodnych.

Wprowadzenie laserowych systemów rażenia umożliwi między innymi precyzyjne zwalczanie celów przy ograniczeniu strat ubocznych (np. w stosunku do zastosowania pocisków rakietowych). W założeniu mają one zapewnić możliwość „stopniowania” przeciwdziałania, pozwalając choćby na neutralizację silnika zamiast niszczenia wrogiego pojazdu.

Nie bez znaczenia jest również niski koszt jednostkowy pojedynczego „strzału”, szczególnie w porównaniu do przeciwpancernych pocisków kierowanych czy rakiet przeciwlotniczych.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Czarek

    Nie chcialbym wieszczyc, ale zbliza sie chyba (malymi krokami) koniec hegemonii Rosji w straszeniu calego swiata bronia atomowa. Projekcja sily w przypadku kiedy rakiety beda likwidowane w trakcie lotu pozwoli na neutralizacje zagrozenia, a co za tym idzie karta przetargowa (straszak) straci na waznosci.

    1. wunderwaffen

      Tak sprawuje się działo laserowe Lockheed Martin przeciwko rakietom. https://www.youtube.com/watch?v=StC9nRB_AVY&feature=player_detailpage

    2. TTT

      Jak uzbroją głowice w powietrzu po opuszczeniu ich granic to będziemy mieć chmurki radioaktywne. Nie ważne gdzie głowice eksplodują liczy się tylko fakt, że eksplodują. Teraz sobie wyobraź 500 eksplozji nuklearnych jednego dnia.

  2. Fentor

    A najlepsze jest to, że koszt pojedynczego strzału to około 2 zł. Idealna i tania sprawa na Grady itp.

    1. Tyberios

      Nie ma idealnej sprawy na takiego BM-21... bo odpala 40! pocisków w jednej salwie. Możesz przechwycić kilka a co z resztą? Albo jak wali cała bateria i masz w powietrzu 120 rakiet które potrzebują krótkiego czasu by dotrzeć do celu... zestrzel choćby 20 co i tak mało możliwe, pozostaje 100 które uderzą.

  3. hp7

    No i super, ale co z tego ? Mogą mieć laser o mocy gigawata i nic nim nie zrobią obiektowi z albedo = 1. Skończy się to tym, że drony i rakiety będą miały galwanizowaną powierzchnie.

    1. Hirone

      A jaki materiał potrafi odbić 100% promieniowania? Odpowiedniej mocy laser i o odpowiedniej długości fali lasera potrafi zniszczyć szklane lustro. Jeżeli lustro będzie zakurzone lub brudne zniszczenie będzie szybsze. BTW akrylowe lustra tnie najprostszy laser CNC, ale to inna historia. Poza tym taki laser potnie siłę żywą na kawałki.

    2. ursus

      To zrobią działa miotające pociskiem, z galwanizowaną powierzchnią, lecącym "w wiązce" lasera. Inaczej: laser będzie w kształcie okręgu, w którego środku będzie poruszał się pocisk, a w późniejszym etapie plazma.

  4. tadek

    Amerykanie testowali już ponad trzy lata temu działo laserowe umieszczone w dużym samolocie ,trafiali nim z odleglosci ponad 300 km w koło jadącego samochodu...

  5. Atrax

    Ciekawi mnie co się stanie jak taka wiązka trafi na lustro pryzmatyczne

    1. vvvi

      Zapewne stopi je. Podobnie jak każdy inny obiekt, jeżeli wiązka będzie odpowiedniej mocy i długości fali. Wszyscy zapominają, że powyższe lasery nie pracują w zakresie widzialnym...

    2. Yune

      Zniszczy je.

    3. ruthin

      Zawsze pewna ilość padającego światła jest absorbowana i przekształcana na ciepło. Jeżeli moc będzie odpowiednia to obiekt ulegnie zniszczeniu.

  6. tadek

    a moze jeszcze dodatkowy ,,specjalny pancerz " .tylko co z udzwigiem i zasięgiem...bez obaw ,ci co testują to nie słyszeli o albedo1...???

    1. hp7

      Galwanizacja - powłoka kilku mikrometrów.