Reklama

Siły zbrojne

„Droga do Bagram” – biegniemy dla weteranów!

Fot. Archiwum Centrum Weterana
Fot. Archiwum Centrum Weterana

Pomimo ograniczeń epidemicznych obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w 2021 roku towarzyszyło będzie szereg wydarzeń i inicjatyw, które mają na celu upamiętnienie poległych w misjach oraz integrację środowiska weteranów i ich sympatyków  oraz rodzin poległych. Obok 2. Rajdu Motocyklowego ważnym elementem obchodów będzie pierwsza edycja Biegu Weterana „Droga do Bagram”. Patronem medialnym tych projektów jest redakcja Defence24.

Pierwsza edycja Biegu Weterana „Droga do Bagram” z uwagi na sytuację epidemiczną odbędzie się w dniach 24-30 maja w formule wirtualnej. Patronat honorowy nad biegiem objął Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a organizatorem wydarzenia jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa wspierane przez Centralny Wojskowy Zespół Sportowy.

Pułkownik Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana w rozmowie z Defence24 podkreśla, że głównym celem biegu jest integracja środowiska weteranów i ich rodzin, ale udział w nim może wziąć każdy chętny.

Bieg to również okazja do tego, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa o zaangażowaniu żołnierzy Wojska Polskiego w kształtowanie bezpieczeństwa i pokoju międzynarodowego. Wydarzenie wpisuje się także w propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego tryb życia wśród weteranów i ich najbliższych.

Płk Szczepan Głuszczak, Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa 

Jak zaznaczają organizatorzy dystans biegu ma charakter symboliczny i wynosi 5 316 km - dokładnie tyle, ile dzieli Warszawę od bazy Bagram w Afganistanie, w której stacjonowali polscy żołnierze.

Trasę biegu pokonać można w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie, a zapisy do udziału rozpoczęły się poniedziałek 10 maja. Udział w biegu zgłosić można na stronie internetowej. Liczba miejsc jest ograniczona do tysiąca uczestników, a udział jest bezpłatny. Każdy z uczestników po zakończeniu biegu otrzyma pamiątkowy medal.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na oficjalnej stronie Biegu Weterana.

Wraz z organizatorami zachęcamy do udziału!

***

Wojsko Polskie uczestniczy w misjach międzynarodowych od 1953 roku. Od tego czasu w około 90 operacjach wzięło udział ponad 120 tysięcy żołnierzy i personelu wojskowego.

Reklama

Komentarze

    Reklama