Reklama

Siły zbrojne

Wyprodukowano kask z okazji 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów

Fot. Mariusz Sybilski
Fot. Mariusz Sybilski

Trwa 2. Rajd Motocyklowy Weteranów organizowany przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Z okazji rajdu zrodził się pomysł stworzenia wyjątkowego kasku motocyklowego. We współpracy z artystą, grafikiem z Art Garage z Sanoka Markiem Szatkowskim powstał, ozdobiony motywami misyjnymi, „Kask Weterana”.

Jak przekazało Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, w związku z trwającym rajdem motocyklowym, powstała inicjatywa stworzenia kasku motocyklowego, który nawiązywałby do działań Wojska Polskiego ostatnich lat. Za realizację pomysłu wziął się artysta Marek Szatkowski, który przygotował samodzielnie aranżację na jednym z takich kasków.

Grafika nawiązuje do misji Wojska Polskiego na Bliskim Wschodzie i przez to pojawiły się tu wybrane „symbole” tych operacji, czyli: śmigłowiec Mi-24, transporter Rosomak, i sylwetka strzelającego żołnierza. Sylwetki i linie horyzontu są wykonane czarną barwą, która dobrze się eksponuje na tle zachodu słońca. Dodatkowo z przodu kasku znalazł się element dekoracyjny w postaci srebrnego przyciemnianego pasa ze szparunkami, który przebiega wzdłuż kasku i się rozmywa na części tylnej.

Marek Szatkowski

Artysta spędził nad aranżacją kasku około 60 godzin. Obejmowały one m.in. demontaż, przygotowanie skorupy do podkładowania nakładanie podkładu i malowanie tła w żółtej bazie. Kolejne etapy to wykonywanie grafiki bezpośrednio na kasku metodą aerografu i pędzla. Wszystko jest zamknięte 7 warstwami lakieru bezbarwnego i wypolerowane.

Malowanie kasku było dla mnie wielkim zaszczytem i jednocześnie możliwością wsparcia działalności na rzecz weteranów. Cieszę się, że żołnierze nie zostają sami, a pamięć o ich poświęceniu trwa i jest kultywowana. Zapewniam, że na jednym kasku się nie skończy.

Marek Szatkowski
Reklama
Reklama

Kask weźmie aktywny „udział” w 2. Rajdzie Motocyklowym Weteranów i zostanie wystawiony na licytację. Środki zostaną w całości przekazane na wsparcie rehabilitacji weteranów poszkodowanych.

Pomysłodawcą projektu „Kasku Weterana” jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa a partnerem Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która ufundowała kask. Patronat nad wydarzeniem objął portal Defence24.pl

image
Fot. archiwum Marka Szatkowskiego
image
Fot. archiwum Marka Szatkowskiego
image
Fot. Mariusz Sybilski
image
Fot. Mariusz Sybilski
Reklama

Komentarze

    Reklama