Reklama

Siły zbrojne

Donbas: terroryści wciąż prowokują. Wzmożona aktywność dronów i snajperów

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ilość ostrzałów pozycji ukraińskich przez terrorystów zmniejszyła się. Tak przynajmniej określany jest fakt, że od godziny 20:00 w sobotę 7 marca do godziny 6:00 rano w niedzielę 8 marca odnotowano „jedynie” 6 ostrzałów z moździerzy i granatników. 

Atakowane w nocy miejscowości to: Awdijiwka, Opytne, Kamianka, Majorsk i okolice Szirokine. Po raz kolejny prowadzony był zwiad przed samoloty bezzałogowe w okolicach Mariupola – zauważono 6 dronów, natomiast na całej długości „linii granicznych” odnotowano 18 takich lotów.

W sobotę 7 marca śmierć poniósł jeden ukraiński żołnierz, a 3 zostało ciężko rannych. Jest to kolejny dowód na to, że siły rosyjsko-terrorystyczne nie tylko nie przestrzegają porozumień mińskich, ale cały czas dążą do prowokacji po stronie ukraińskiej. Według oficjalnych informacji są to ofiary zaktywizowanych snajperów. Od soboty do stanu na 8:00 rano w niedzielę oddali oni 28 strzałów do żołnierzy ukraińskich.

W sobotę również obserwatorzy OBWE poinformowali, iż podczas piątkowego wyjazdu na lotnisko w Doniecku w godzinach 10:15-11:40 odnotowali co najmniej 50 wystrzałów. Głównie były to: granatniki i karabiny maszynowe. Były one słyszalne w odległości 1 km na północny zachód od nowego terminalu lotniska. Pomiędzy 11:40 a 12:05 miały miejsce kolejne wystrzały z moździerzy, w odległości 300-500 metrów. Oficjalnie nie ustalili oni „pochodzenia” ognia.

Tymczasem w niedzielę 8 marca rzecznik sztabu Operacji Antyterrorystycznej Andrij Łysenko poinformował na konferencji prasowej, że strona ukraińska zakończyła czwarty etap wycofywania ciężkiego uzbrojenia z „linii granicznej”. Cała proces był nadzorowany przez obserwatorów OBWE. Wycofana została wcześniej artyleria kalibru 100 mm (Ruta i Rapira), a teraz zakończono wycofywanie wyrzutni rakietowych „Grad” i „Uragan”.

Reklama

Komentarze (6)

 1. czarnyopal

  a miał ktoś iluzje że może być inaczej, jeżeli miał to znaczy że żyje w dziwnym świecie właśnie iluzji

 2. debel

  I jak już sie ukraińcy wycofają do końca to wtedy Rosjanie zaatakują na całego.

 3. Cezar

  Jestem tu pierwszy raz, po przeczytaniu "rosyjsko-terrorystyczne" wiem, że będę wpadał częściej.

 4. kedar

  Ciekaw czy to cisza przed burzą czy faktycznie powolne zamrażanie konfliktu na wiele lat?

 5. as

  ATO nie ma zespołów snajperskich ? Zakupili przecież niezłe karabiny wyborowe i szkolą ludzi.

 6. katapulta

  a co się dziwić, Kijów idzie do Uni, to Rosja na na Kijów, ktoś ma jeszcze wątpliwości?

Reklama