Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski zmodernizowany BMP-1 zniszczony na Ukrainie

BMP-1 Basurmanin
BMP-1AM Basurmanin (zdjęcie poglądowe)
Autor. Fot. Uralvagonzavod

Siły ukraińskie chwalą się zniszczeniem kolejnego zmodernizowanego rosyjskiego BMP-1AM Basurmanin. Dokonać tego mieli żołnierze z 14 Samodzielnego Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej „Czerkasy”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na zdjęciach zamieszczonych przez 14SBPZ w serwisie Facebook widzimy zniszczonego BMP-1AM, których w ostatnim czasie pojawiło się dość dużo jak na ogólną liczbę wyprodukowanych tego typu pojazdów. Widzimy oznaki spalenia się wozu, jednak nie doszło do wybuchu amunicji, czego efektem byłoby oderwanie wieży. Wygięty prawy bok pojazdu wskazuje na porażenie tej części pojazdu przez niewiadomy efektor, najpewniej przez jakiś granatnik przeciwpancerny.

BMP-1AM Basurmanin to niskokosztowy program, obejmujący przede wszystkim zastąpienie starej wieży z archaiczną armatą 2A28 Grom kalibru 73 mm bezzałogowym modułem bojowym BPPU-1, stosowanym na standardowych obecnie w rosyjskiej armii kołowych transporterach BTR-82A. Jest on wyposażony w dzienno-nocny przyrząd celowniczy TKN-4GA-01 (z noktowizorem i dalmierzem laserowym) i uzbrojony w stabilizowaną 30 mm armatę automatyczną 2A72 i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Prócz uzbrojenia zastosowano nową radiostację, system nawigacji oraz produkowany w Rosji silnik UTD-20S1 produkowany przez zakłady Barnaultransmasz z Barnał właśnie, którym zastąpiono dostarczane wcześniej z Ukrainy UTD-20.

Reklama

Czytaj też

Nowe uzbrojenie i dzienno-nocny celownik pozwalają na zwalczanie pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych, na odległościach do 2,5 km a nie jak armata 2A28, na dystansie kilkuset metrów. Instalacja wieży z BTR-82A na BMP-1 stanowi tanią modyfikację istotnie podnoszącą możliwości pojazdu. Masa wieży BPPU-1 wynosi około 1700 kg, co powoduje, że zachowana jest zarówno zdolność do pływania jak i inne osiągi pojazdu. Problemem nadal pozostaje jednak słabe opancerzenie pojazdu, które nie zostało poprawione.

Reklama

Komentarze (1)

 1. GB

  Ukraińcy mówią iż w bazie Saki zostało zniszczonych 9 samolotów rosyjskich. Zdjęć póki co na potwierdzenie nie ma.

  1. Macorr

   Na pokrzepienie Ruscy podale że nad Mikołajewem strącili ukraińskie Su-25, Su-27 i Mig-29

  2. Valdore

   @Macorr, a sprawdzili znaki czy znowu zrąbali własne maszyny? Bo że zestrzelili ukraińskei to mało prawdopodobne.

Reklama