Reklama

Siły zbrojne

Dodatkowe Javeliny dla Norwegów

Norweski żołnierz z wyrzutnią ppk Javelin / Fot. US Army
Norweski żołnierz z wyrzutnią ppk Javelin / Fot. US Army

Departament Stanu US wydał zgodę na sprzedaż Norwegi wyrzutni i pocisków przeciwpancernych systemu FGM-148 Javelin.

Chodzi dokładnie o maksymalnie 24 wyrzutnie Javelin Block 1 Command Launch Units (CLU), 120 pocisków bojowych i dwa szkolne. Do tego dochodzi pakiet części zamiennych, zestawy modernizacyjne, dokumentację techniczną i pakiet szkoleniowy. Całość może mieć wartość do maksymalnie 36 mln USD. Firmy amerykańskie wskazane do realizacji kontraktu to Raytheon i Lockheed Martin. Obydwie budują elementy systemu w ramach konsorcjum w zakładach w Orlando na Florydzie i w Tuscon w Arizonie. 

Javelin jest w armii norweskiej podstawowym kierowanym pociskiem przeciwpancernym piechoty. Do tej pory Oslo zakupiło 100 wyrzutni tego systemu i 526 pocisków. Wszystkie one zostały dostarczone w latach  2006-2009. Oprócz niego używane są jeszcze granatniki bezodrzutowe M72 LAW i Carl Gustaw M2.

Reklama
Reklama

W 2017 roku Norwegia rozpoczęła poszukiwanie nowego typu broni przeciwpancernej, zdolnej do niszczenia czołgów wyposażonych w systemy ochrony aktywnej. Obecnie zamówienie to jednak raczej domówienie broni podobnej do dotychczas używanej.

Javelin to amerykański przeciwpancerny pocisk kierowany, naprowadzany za pomocą głowicy termowizyjnej, na zasadzie „odpal i zapomnij”. Może zwalczać cele z przedniej i z górnej półsfery („top attack”). Maksymalny zasięg to – w zależności od wersji – od 2,5 do ponad 4 km. Najnowsza wersja FGM-148F, od niedawna dostarczaną użytkownikom tego ppk, dysponujące wielozadaniową głowicą kumulacyjną MPWH o większej skuteczności. Ma też zmodyfikowany systemem naprowadzania.

Reklama

Komentarze

    Reklama