Reklama

Siły zbrojne

DG RSZ: Pierwsze Abramsy dla Polski w przyszłym roku

Fot. US Army.
Fot. US Army.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w przyszłym roku do Polski ma trafić 28 czołgów Abrams, czyli sprzęt dla dwóch kompanii tych wozów.

W portalu społecznościowym DG RSZ poinformowało o zapoznaniu się oficerów z metodami obsługi i konserwacji Abrams, „których 28 sztuk ma dotrzeć do Polski już w 2022 roku”. Również komunikat strony amerykańskiej, który jest dołączony do wpisu mówi o tym, że pierwsza dostawa Abramsów planowana jest na 2022 rok.

Polska złożyła wniosek o pozyskanie 250 czołgów M1A2 SEPv3 wraz z bogatym pakietem towarzyszącym w lipcu br. Nie ma na razie informacji o formalnej notyfikacji Departamentu Stanu dla Kongresu tej transakcji, to – późniejsza i zgoda Kongresu – będzie warunkiem koniecznym, by umowa międzyrządowa została sfinalizowana.

Taki termin dostawy wymagałby bardzo szybkiej realizacji zakupu, prawdopodobnie w ramach pewnego rodzaju koordynacji z produkcją i/lub procesem dostaw dla armii Stanów Zjednoczonych. Od podpisania umowy międzyrządowej (jeśli do tego dojdzie) do dostaw pierwszych czołgów miałby bowiem upłynąć mniej niż rok. Ich przeznaczeniem ma być na początku przede wszystkim szkolenie, a przygotowania personelu DG RSZ już trwają, czego dowodem są wspomniane wizyty w USA.

Pakiet, o który wnioskuje Polska oprócz czołgów obejmuje elementy logistyczne, szkoleniowe, wsparcia eksploatacji i amunicję, a także pojazdy towarzyszące, w tym m.in.: mosty M1074 Joint Assault Bridge, wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules. Czołgi mają trafić do 18 Dywizji Zmechanizowanej, wykorzystującej obecnie wozy Leopard 2 (w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej) oraz T-72, w dwóch batalionach, które docelowo mają być podporządkowane 19 Brygadzie Zmechanizowanej.

Niezależnie od zakupu Abramsów ma być realizowany program czołgu nowej generacji Wilk. Wstępnie przewiduje się, że powstanie on z dużym udziałem krajowego przemysłu obronnego.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (32)

 1. Palmel

  Kaczyński czołgów jeszcze nie kupował

 2. Palmel

  Abramsy wracają po 40 latach do Polski na uzbrojenie naszej armii

 3. say69mat

  @defence24.pl: DG RSZ: Pierwsze Abramsy dla Polski w przyszłym roku ... jedynymi beneficjentami zarządzania politycznego segmentem militarno przemysłowym są wojska pancerne i wot. Przemysł zbrojeniowy zmaga się z negatywnymi efektami politycznego zarządzania. MW na dnie. Lotnictwo o mocno ograniczonym potencjale operacyjnym i uderzeniowym. Lotnictwo taktyczne, core transportu taktycznego uzależnione - głównie - od postsowieckiego sprzętu. Wnioski ... sposób zarządzania politycznego przemysłem zbrojeniowym, zmusza gestora sytemu ON, do zakupów uzbrojenia głównie od zagranicznych producentów. Dalej, jedynymi beneficjentami zakupów nowoczesnych systemów uzbrojenia są wojska pancerne - husaria i WOT - lekka jazda. Dalej, rodzaje SZRP wymagające zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia są traktowane po macoszemu. Na potwierdzenie tezy - proszę zwrócić uwagę na liczne turbulencje - wokół realizacji projektów polityki obronnej WISŁA i NAREW. Gdzie przy realizacji projektu NAREW nie wiemy czy efektorem będzie system CAMMM czy też CAMM-ER???

 4. bc

  Największa zagadka to czy razem z czołgami będą kupione wozy saperskie M1150 Assault Breacher Vehicle(Combined Arms Breach na tubie) czy jak zwykle "jakośtobędzie".

  1. Davien

   Po co nam ABV-y skoro mamy Bożenki (trały). Był kiedyś ciekawy artykuł o tytule "Bożena z organami na piasku" (kopia jest na forum SkyscraperCity) opisujący jak te trały zapychają się od czegokolwiek.

  2. bc

   Z tego bobcata po minie ppanc to by raczej wiele nie zostało. Na T72 i Leo takich fajnych wynalazków nie było, Australia w kwietniu zamówiła 29szt nam by starczyło ze 20.

 5. Hmmm

  To ile lat im zajmie by wykonać kontrakt???

  1. optymistycznie

   licząc po 22 na rok to około 12 i trochę. Ale już te pierwsze 22 załapią się na defiladę. Takie piękne bo hamerykanskie :)))

  2. Chyżwar

   Każdy kto interesuje się tematem wie, że piszesz bzdury. Tak samo, jak każdy kto interesuje się tematem wie, że USA to nie są Niemcy czy jakieś inne UE, gdzie na czterdzieści kilka Leopardów A7 trzeba czekać aż sześć lat.

  3. A jednak

   Rozumiem że łezka ci się w oku kręci że zastąpią ruskie.ale na was też kiedyś musiał przyjść czas

 6. Trzcinq

  Jeny oni naprawdę to realizują :( SZ RP nigdy nie będą silne bo takie mają być wg głównych graczy

  1. bc

   Droniarstwo i miecze świetlne weszły za mocno?

  2. Rain Harper

   Roboty Uran i maszyny kroczące od Kałasznikowa.

  3. Davien

   Oj bolą was te Abramsy bolą:)

 7. Chyrzwar

  Po wyborach parlamentarnych umowa zapewne zostanie zerwana i Abramsy podzielą los polskich BWP-2

  1. Chyżwar

   Po wyborach żadna umowa nie zostanie zarwana, bo nikt w Polsce nie wybierze Rosjan ani ich parobków. Ponadto od leniwego Ruska trudno wymagać, żeby czytał Dana Simmonsa i wiedział jak poprawnie należy pisać "Chyżwar".

  2. Rain Harper

   Czy Simmons jest takim egotykiem jak Peter Watts? Humanistyczne i materialistyczne wtręty strasznie mnie odrzucają od współczesnej SF.

  3. Davien

   Jak widać już też dorobiłeś się kiepskeij kopii:)

 8. zamaskowany Ranger

  Program Wilk z dużym udziałem krajowego przemysłu po zakupie Abramsów , to bajeczka dla naiwnych . PIS podobnie jak PO / Leopardy / rozwój krajowych kompetencji w zakresie produkcji nowych czołgów np. na licencji ma w głębokim poważaniu .

  1. Extern

   Na to wygląda z tym Wilkiem, ech nie sądziłem że konserwatywne władze wykończą tak ważne dla krajowej obronności zakłady, bo przecież Bumar i Obrum długo na kroplówce z modernizacji nie pociągną. A na pewno nie ze 20 lat do opracowania tego Wilka którego jeszcze nie ma nawet na poziomie koncepcji. Bumar może mógłby uratować WWB Gepard, który przynajmniej jest już dosyć zaawansowany projektowo. Oczywiście gdyby Obrumowi pozwolono go dokończyć, a Bumarowi przez te lata oczekiwania na Wilka zrobić go parę sztuk.

 9. Olo B.

  Czy będą mieć system Trophy?

  1. GB

   Nie, tak samo jak nie beda miec opancerzenia jak Abramsy US Army.

  2. Rain Harper

   Jak zapłacisz.

  3. Extern

   Jak go sobie dodatkowo zamówimy w Izraelu.

 10. Brawo

  Kupować nowy czołg po to.żeby za 2-3 lata kupować znowu nowy czołg.będziemy mieli T72...Twarde,A4 pl A5,Abramsy i Wilka. 6 typów...logistyka i szerokie szkolenie leży.w razie wojny jedne grupy bojowe nie będą mogły łatać braków drugich bo inny sprzęt.

  1. V

   Do t72m1 nie ma części. Ich tylko już ubywa.

  2. janek

   najlepiej nie mieć nic, wtedy nie ma problemów z logistyką

  3. Chyżwar

   Żywot T-72 nie będzie specjalnie długi. Dziś ten czołg od biedy może robić za WWO. Jutro nawet do tego nie będzie się nadawał. Poza tym Izrael miał w linii wiele różnych typów czołgów i jakoś zamiast się rozsypać łoił tyłki wszystkim dookoła.

 11. Ślązak

  Niepokoi mnie to że formalnie nic ma, ani zgody Kongresu, ani kontraktu. Gdyby chociaż 5 batalionów było - T-72 zastąpione, no i w naszej sytuacji to mogły być dwie dywizje odhaczone, poza 18 jeszcze może batalion w 12( zostałaby 11 na Leo, 16 na PT-91) a tak jeden batalion T-72 musi zostać, szkoda.

  1. Chyżwar

   Trzeba patrzeć nieco szerzej. Komisja Kongresu USA chce jak najszybciej sprzedać nam Abramsy. To jeszcze nie jest zgoda Kongresu, ale dobitny sygnał, że nie będzie żadnych blokad. Jest tak, ponieważ wreszcie dotarło do nich w co pogrywa coraz bardziej agresywna Rosja.

 12. Polska w UE albo w Rosji

  Ilość w sam raz na paradę przed wyborami

 13. Stary Grzyb

  Tak trzymać i wzmacniać. O ile ten kontrakt zostanie w pełni, terminowo i sprawnie zrealizowany, to byłby to kolejny element potwierdzający, że polsko-amerykańskie relacje wojskowe są silniejsze, niż skutki zmian administracji w USA. Pozostaje niestety pytanie, czy w świetle postawy zaprezentowanej przez działającą w Polsce opozycję (a raczej V kolumnę) wobec prowadzonej przez Rosję (częściowo rękami reżimu Łukaszenki, ale to tylko wykonawca) operacji mającej na celu przełamanie polskiej granicy i zakwestionowanie suwerenności państwa polskiego, polsko-amerykańska współpraca militarna przetrwałaby przejęcie władzy w Polsce przez tę V kolumnę (do czego oby nigdy nie doszło)?

  1. Lol

   28 sztuk w 2022 (SIC!)

  2. mig15

   i tu się mylisz, V kolumna wspierana jest oficjalnie przez niemcy. Rosja wspierała wałęsę i sld ale to już dawne czasy

  3. Ja

   Tak tak... a świstak zawija w sreberka... Skąd się tacy ludzie biorą jak Ty?

 14. R

  "Niezależnie od zakupu Abramsów ma być realizowany program czołgu nowej generacji Wilk. Wstępnie przewiduje się, że powstanie on z dużym udziałem krajowego przemysłu obronnego." 1 Kwietnia juz byl w tym roku.

  1. Podlasiak

   Nowe czołgi będą przewożone na poligony nowym promem, który już dawno został zwodowany...

 15. BUBA

  Bo dla tych co ciagle gderaja cena obejmuje nie tylko czolgi ale i cala reszte ... ciagle nie moze to dla was trafic ...

 16. Kuba Ptrlicka z Pardubic

  Zanim się zleca mitomani, to przypomnę że Abramsy zniszczyły setki czołgów rosyjskiej/radzieckiej produkcji, natomiast tylko jeden Abrams w historii został zniszczony przez T-72 - podstawowy obecnie czołg Rosji. Ów Abrams dostał kultowa "fruwająca wieża" po eksplozji T-72 w Iraku.

  1. Chińczycy atakują falami

   Nie ma się czym chwalić, tak samo byłoby gdyby Irakijczycy mieli Pattony bo to jest odpowiednik T-72. Może lepiej przypomnij jak ich lotnictwo dostało lanie w Wietnamie kilkanaście tysięcy statków staconych przez komunistów. Na wikipedi amerykańskiej możesz sprawdzić.

 17. Tedi

  Czy ktoś jeszcze wierzy w program Wilk. Bumar jest skonczony. Kiedyś Bumar był właścicielem URSUSA i każdy wie jak ta firma skończyła. Może ktoś w końcu zrobi porządek z Bumarem. Moim zdaniem jedyna szansa ratunku dla nich jest włączenie pod HSW to zapewniło by im produkcje i szanse rozwoju.

  1. F

   HSW nie może się rozkraczyć bo będzie z niej nowy pgz

 18. loco

  "Niezależnie od zakupu Abramsów ma być realizowany program czołgu nowej generacji Wilk" Akurat............ Wilk jest już RIP

  1. bc

   A wiadomo czym ma być Wilk?

 19. Żołnierz

  Czyli Leopardy 2 A5 wrócą z Wesołej do Żagania, w celu ponownego ujednolicenia dywizji w jednakowy rodzaj czołgów?

  1. bc

   Powinny, chociaż jakby szybko była kolejna taka partia Abramsów...

 20. takibykicyk

  mozliwy leasing dla szkolenia. niemniej zakup i szybkie dostawy na duzy plus dla obronnosci polski. mam nadzieje ze plany na nastepne dwie transze po 250 wozow jak najszybciej do 2030

 21. Kwik polofobow

  Brawo!!! dobra wiadomość a teraz wyć sputnikowcy z Putinjugend

 22. mundurowy

  A Leopardy 2 A5 pewnie wrócą do Żagania - tam gdzie ich miejsce.

 23. Matnet

  A jakąś umowę to MON podpisał, czy coś przegapiłem. Z drugiej strontu dobrze, bo te 28 czołgów będzie lepsze niż wszystkie pozostałe razem wzięte na stanie naszej armii, pod warunkiem że wraz z n nimi będzie dostarczona nowoczesna amunicja

 24. dudek75

  Po zakupie Abramów program Wilk zostanie uwalony, jest to pewne jak Ament w pacierzu.

 25. PatoMalkontent21

  Kto bogatemu zabroni ? Abramsy, Leopardy, T-72, Wilk ? Jaki wrog sie w tym polapie ?

Reklama