Reklama

Siły zbrojne

Desant rosyjskich spadochroniarzy przy granicy krajów bałtyckich

 • militants
  militants

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych i lotnictwa w graniczącym z Litwą, Łotwą i Estonią obwodzie pskowskim. Bierze w nich udział 3 tys. spadochroniarzy z elitarnej 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej, maszyny transportowe IŁ-76, oraz znaczna ilość śmigłowców i samolotów bojowych.

Jak podała agencja informacyjna Ria-Novosti, ćwiczenia będą trwały w dniach 11-16 sierpnia. Ich część poligonowa, podczas której zaplanowano masowy desant spadochronowy i ostre strzelania z użyciem wielu rodzajów broni, będzie miała miejsce 14-15 sierpnia. Weźmie w nich udział między innymi 76. Gwardyjska Czernichowska Dywizja Desantowo-Szturmowa, która ma przeprowadzić desant spadochronowy trzech tysięcy żołnierzy wraz z 12 jednostkami ciężkiego sprzętu, takiego jak armaty, działa samobieżne i bojowe wozy desantu BMD. Wraz z nimi będą trenować wspólne działania załogi lotnictwa armijnego i sił powietrznych.

Misje transportu, wsparcia taktycznego i bezpośredniego, oraz ataki na wybrane cele umownego przeciwnika będzie realizować na poligonie wraz z „niebieskimi beretami” ponad 30 maszyn. Znajdą się wśród nich samoloty transportowe Ił-76 i śmigłowce Mi-8, ale też szturmowe Mi-24, Mi-28 i Ka-52 oraz samoloty bojowe Su-34.

Manewry na poligonach w rejonie Pskowa będą realizowane zarówno w dzień jak i nocą. Główny nacisk położono na działania w trudnym, nieznanym terenie i współpracę różnych rodzajów sił zbrojnych. Kulminację ćwiczeń mają stanowić ostre strzelania, obejmujące zarówno bombowe i rakietowe ataki lotnictwa, ale też wszystkich rodzajów broni wojsk powietrznodesantowych. Oprócz wymienionych maszyn latających ogień będzie prowadzony do symulowanych celów, między innymi z wyrzutni przeciwlotniczych Strieła-10 i Igła, przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz dział ciągnionych D-30 i samobieżnych 2S-25 „Sprut” oraz 2S-9 „Nona”.

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. z prawej flanki

  jeżeli kiedyś ; tylko ktoś/coś przegapi ,to zanim kwatera natowska to zauważy i podejmie po burzliwej debacie "stanowcze kroki" po "stanowczych protestach" - to podobne zgrupowanie wojsk FR zdąży już na dobre zadomowić się u Bałtów...

  1. red

   Trzeba ich wtedy pogonić w stronę Chin......... oczywiście dasz przykład i będziesz pierwszy w pierwszej linii ataku .

 2. wolf

  Nato powinno przyjąć zasadę, że jak Rosjanie robią takie prowokacje ( bo takie manewry przy granicy to prowokacja) rozstawia silne środki obrony przeciwlotniczej ( nawet rotacyjnie) rakiety patriot, mobilne systemy zwalczania śmigłowców i wydzielone oddziały przeciwdesantowe np. pułk czołgów i jednostki zmechanizowane i tak za każdym razem. Oni robią manewry floty na bałtyku u nas lądują 2-3 eskadry f-18 w wersji morskiej, robią manewry desantu morskiego nato ustawia systemy MLRS. Przećwiczylibyśmy logistykę (przerzut oddziałów), a Rosjanie wiedzieli że każda eskalacja wiązała by się zw zwiększeniem liczby gotowych oddziałów. Ale te mameje polityczne czekają aż w naszej części Europy zacznie się zadyma bo wreszcie będą mogli zarobić.

 3. N.

  Ilu jest tych rosyjskich spadochroniarzy: 3 tys.? A ilu ostatnio spadło na Pustynię Błędowską polskich spadochroniarzy: ze 100? Mamy rezerwę oraz środki, aby w razie czego było ich 600?

 4. Om

  Oby to były manewry, i ci spadochroniarze wyladowali na poligonach, a nie na Ukrainie

  1. jang

   znając zamiłowanie do wzorowej organizacji przedsięwzięć u naszego wielkiego sąsiada to możliwym jest wylądowanie spadochroniarzy na Ukrainie ,ich uzbrojenia na Białorusi i precyzyjne ulokowanie ich zaopatrzenia w żywność,amunicję ,leki gdzieś pomiędzy Finlandią a Litwą.Wiatr może np. nie słuchać poleceń Włodymira I.....

 5. janek

  Zaraz się pieniądze skończą panie Putin.

  1. Putin

   Wtedy właśnie zaczniemy wojnę panie Janku.

 6. wróg

  A w Szwecji od stycznia ciężko w fast foodzie miejsce znaleźć, żeby rezerwistów w mundurach nie było. Ciekawa zima się zapowiada :)

  1. say69mat

   Znawcy problematyki i niezwykle cenieni eksperci twierdzą, że żadnej 'zimy' nie będzie. A tym bardziej, w wariancie ... 'interesującej'. Po prostu nasi Przyjaciele z za wschodniej granicy muszą się nauczyć rozmawiać, a nie ... zabijać. A, że nauka jest kosztowna i czasami proces edukacji bywa cokolwiek bolesny. No cóż, taki to urok tego ze ...światów.

 7. ja

  14-15 ? czy wtedy chcą wejść z "pomocą humanitarna" na Ukrainę?... Teraz wszystko jasne... mam nadzieję że USA, NATO i reszta świata nie zostawi tego bez odpowiedzi... Szkoda że Bush nie jest prezydentem USA... :/

  1. KiR

   Jeszcze jednej kadencji Busha gospodarka USA ( a przy okazji znacznej części "cywilizowanego" świata) już by nie przetrwała

 8. FreD

  uuuuuuu :)

 9. Wojtekus

  Pokojowa Rosja znowu sie przed kims broni?

 10. Mario

  Dlaczego nie podjeździe godziny publikacji tekstu? !

 11. kubala

  co na to USA I NATO ?

 12. Bubu

  Jeszcze jedne manewry i wszystko bedzie stać dwa lata z braku paliwa...ha ha

Reklama