Reklama

Siły zbrojne

Defender Europe 2022: Leopardy, Mardery i Challengery w Drawsku

Autor. por. Agata Zawał/ st. szer. Kamil Oślizło

Ponad 2000 żołnierzy i ponad 700 sztuk różnorodnego sprzętu - takie siły są zaangażowane w międzynarodowe manewry rozgrywane na drawskim poligonie

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zanim żołnierze z Polski, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych trafili na jeden z największych europejskich poligonów w pierwszej kolejności wykonali przemieszczenie drogami publicznymi oraz koleją. Transport tak licznego ciężkiego sprzętu jest zawsze wielkim wyzwaniem planistycznym dla logistyków, ale ten pierwszy etap ćwiczenia został zrealizowany sprawnie i profesjonalnie. Po dotarciu na poligon żołnierze przystąpili do zajęć taktycznych i ogniowych. Już od pierwszych dni. na poligonie robi się coraz tłoczniej od czołgów i wozów bojowych, których załogi intensywnie zgrywają się oraz strzelają z wykorzystaniem amunicji bojowej.

Jak podkreśla Dowództwo Generalne RSZ, plan sojuszniczego ćwiczenia opracowany drobiazgowo w 2021 roku zakłada sprawdzenie żołnierzy pod wieloma względami, ich działania w gronie międzynarodowym, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wyzwań oraz skomplikowanych zadań będzie wiele, ale tylko tak można skutecznie doskonalić umiejętności żołnierzy. Potwierdzają to choćby polskie i niemieckie pododdziały, które w pierwszych dniach m. in. przystrzeliwały haubice i broń osobistą, a także realizują obecnie strzelania bojowe w dzień i w nocy, aby jak najefektywniej wykorzystać obiekty szkoleniowe drawskiego poligonu. Jak zapewniają sami żołnierze - intensywność oraz poziom trudności zadań będą rosły z każdym dniem ćwiczenia, aby jak najlepiej sprawdzić poziom ich wyszkolenia oraz współdziałania w sojuszniczym gronie.

Autor. por. Agata Zawał, st. szer. Kamil Oślizło

Od 01 do 27 maja br. na wielu europejskich poligonach odbywa się międzynarodowe ćwiczenie pk. Defender Europe 2022, które jest sojuszniczym, cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez amerykańskie wojsko. Jego głównym celem jest budowanie gotowości oraz interoperacyjności między sojusznikami w ramach NATO. Ponadto Defender jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym, zaplanowanym z dużym wyprzedzeniem, nie jest wymierzony przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Międzynarodowe manewry są realizowane m. in. na drawskim poligonie, gdzie ponad 2000 żołnierzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Stanów Zjednoczonych wykonuje zadania.

Scenariusz ćwiczenia zakłada różnorodne działania taktyczne oraz strzelania bojowe w wykorzystaniem ponad 700 sztuk sprzętu wojskowego: czołgów Leopard i Challenger, wozów bojowych BWP-1 oraz Marder, armat M777 oraz haubic Goździk, samobieżnych dział przeciwlotniczych ZSU-23-4 Szyłka.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Cyber Will

  A Niemcy tam po co? To powinny być cwieczenia sojuszników a nie PSEUDO-SOJUSZNIKÓW. Ich realna rola w NATO polega już tylko na UDOSTĘPNIENIU swojego terytorium do przerzutu wojsk. Jednoczesnie Amerykanie powinni stale ich pilnować - zgodnie z doktryną "Keep America in, keep Russians out, keep Germans down. Realni sojusznicy powinni tez prowdzić rozmowy tylko we własnym gronie w ramach koalicji podobnej do tej na Pacyfiku.

  1. Jameson

   Kolejny nawiedzony, gdyby nie Niemcy to byś EU i NATO oglądał w TV tylko i zapewne nie miałbyś na czym wypisywać tych kocopołów.

 2. Buka

  Dobrze prawisz Cyber Will. Niemcy cały czas grają na osłabianie isabotowanie Polski trzeba zrobić z tym porządek

Reklama