Reklama

Siły zbrojne

Dania anulowała przetarg na działa samobieżne 155 mm

Fot. Forsvaret
Fot. Forsvaret

Duńskie ministerstwo obrony anulowało przetarg na zakup dział samobieżnych kalibru 155 mm, które miały zastąpić wysłużone haubice M109A3, będące w służbie już od pół wieku. 

W czerwcu 2013 roku Kopenhaga ogłosiła plan zastąpienia służących nieprzerwanie od 1965 roku systemów M109. Mówiono wówczas o liczbie od 9 do 21 wozów. Postawiono na wysoką mobilność i niskie koszty eksploatacji, co spowodowało, że wśród czterech wyłonionych w grudniu 2013 roku finalistów znalazły się trzy lekkie zastawy kołowe: francuski Caesar,  izraelski Atmos 2000 oraz szwedzki Archer. Do finału przeszedł też południowokoreański system gąsienicowy K-9 Thunder. Odpadły natomiast m. in. polskie działa samobieżne Krab i niemieckie PzH 2000.

Rezygnacja z tego zakupu, istotnego z punktu widzenia możliwości operacyjnych, ma prawdopodobnie podłoże polityczne. Faworytami w ostatniej fazie postępowania były francuskie zestawy Caesar, oraz izraelski ATMOS. Na czoło miała się wysunąć propozycja izraelska, jednak rząd duński bardzo krytyczne podchodzi do polityki tego kraju i co za tym idzie, do zakupów pochodzącego z tego źródła uzbrojenia. Istotny może być też czynnik ekonomiczny.

Siły zbrojne potrzebują co najmniej 100 mln koron duńskich (13, mln euro) na naprawę rozbitego w Afganistanie śmigłowca AW101, lub zakup nowego, jeśli uszkodzenia okażą się zbyt duże aby mógł powrócić do służby. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. ??????????

    Kraby, jakie Kraby ? Ktoś je widział, wie kiedy będą ? Bo o tych 8 niewypałach PGZ nie powinna wspominać ze wstydu. Niby są, ale jakby ich nie było. Poza tym jakie one polskie ? Silniki niemieckie, podwozie koreańskie (ma być), elektronika zagraniczna, a wieża z haubicą też zagraniczna.

    1. Luk

      Kolego!!! Wieża jest w 100% produktem HSW. Po drugie wskaż Polskiego producenta silników. Elektronika Polska. Więc jeżeli nie masz pewnych informacji to nie pierdziel.

    2. Miki89

      Elektronkika made by WB Electronics

  2. Nobody

    Jak nie Kraby to może z Krylem zdążymy. Zamiast Atmosa per se pasowałby idealnie.

    1. MPL

      A Kryl to niby jaką armatę ma mieć? Czy przypadkiem nie ATMOS produkcji ELBIT?

  3. TRĄBKA

    przecież "KRAB " to iluzja wykonana w sztukach paru . do parad i filmów propagandowych .".jest jakoby go nie było jeden model a wielu o setkach takich śniło "... gdy sen minie ...zostanie ręka w nocniku

  4. Przykre

    Najwyraźniej w Danii jest jeszcze zbyt mało Arabów/Muzułmanów i za mało rozbojów, pobić, pasożytnictwa, chaosu itp muzułmańskiego "wkładu" w cywilizację, żeby Dania dostrzegła prawdę o problemie, którym od dziesięcioleci borykają się Żydzi w Izraelu.

    1. bo

      "prawda o problemie", jak byłeś uprzejmy napisać, jest taka, że to właśnie polityka Izraela, zarówno wewnętrzna, jak i zagraniczna, ma bardzo duży wpływ występowanie i intensywność owego "problemu". i Dania właśnie w ten sposób to postrzega, zresztą nie tylko Dania, stąd bardzo daleko posunięta ostrożność i niechęć do zawierania kontraktów nie tylko wojskowych. to Izrael jest jednym z głównych katalizatorów "problemu" i gdyby nie Rosja i jej de facto wojna i agresja na Ukrainę, to właśnie Izrael byłby teraz pod międzynarodowa presją.

  5. Ck

    Podobno kraby nie jechały na wprost tylko szły bokiem. Nie mówiąc już o szczelaniu

  6. wer

    Ktoś wie, czemu nie Kraby?

    1. hp7

      Bo nie istnieją.

    2. Tyberios

      Bo trudno brać na poważnie ofertę czegoś co istnieje tylko w wysoce problematycznej małej serii prototypowej. I jak widać po "finalistach" koła nad gąsienice.

  7. wer

    Czy ktoś wie jakie było uzasadnienie dla rezygnacji z Krabów?

  8. mireks

    To my już mamy Kraby na sprzedaż?. I jeszcze jedno pytanie,PGZ brała pieniądze na rozwój programu z Danii czy z MONu że już chcą sprzedawać duńczykom?

  9. krzysiek2103

    Jeden rozbity śmigłowiec powstrzymuje zakup armatohaubic? Śmiech na sali.

Reklama