Reklama

Siły zbrojne

Czy wykorzystanie gier taktycznych pomoże w szkoleniu żołnierzy?

Autor. Centrum Szkolenia WOT

W dniach 9-10 maja br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało pierwszą w Polsce wojskową konferencję dot. „Symulacji Taktycznych w szkoleniu pododdziałów piechoty lekkiej – WARGAMING”. Udział w niej wzięli przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Akademii Wojsk Lądowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także specjaliści sekcji szkolenia ze wszystkich Brygad WOT z terenu całego kraju.

Konferencja Wargamingu podzielona została na dwa oddzielne panele – wykładowy oraz praktyczny. Pierwszego dnia konferencji jej uczestnicy zapoznani zostali z przygotowanymi przez najwybitniejszych specjalistów z kraju, zagadnieniami dotyczącymi wykorzystania potencjału oraz roli gier wojennych zarówno w procesie dowodzenia jak i szkolenia żołnierzy.

Autor. Centrum Szkolenia WOT
„Zorganizowana konferencja dotyczy systemów symulacyjnych i Wargamingu czyli narzędzi do kształtowania dowódców do kreowania ich wyobraźni taktycznej i optymalizacji procesu podejmowania decyzji na szczeblu taktycznym. Wargaming jest nazwą kolokwialną w dzisiejszym aspekcie naszych rozważań, ponieważ gry wojenne z zasady dotyczą poziomu operacyjnego. Dzisiaj natomiast rozmawiamy o różnego rodzaju symulacjach, o grach taktycznych, które mogą wpływać na optymalizację procesu dowodzenia u dowódców różnego szczebla.”
Płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia WOT.
Autor. Centrum Szkolenia WOT
„Wargaming to pewnego rodzaju kolejna droga, żeby zdobywać i rozwijać umiejętności planowania i wykorzystania gier taktycznych w szkoleniu żołnierzy i dowódców plutonów, dowódców kampanii, nawet dowódców batalionów.”
Ppłk Bartłomiej Ostrzewski, szef sztabu 1. Podlaskiej Brygady OT.
Reklama

W ramach drugiego dnia konferencji (piątek) Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło praktyczny pokaz wykorzystania gier taktycznych i symulatorów w szkoleniu żołnierzy. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się między innymi z praktycznym wykorzystywaniem systemu Jaśmin, symulacjami taktycznymi z wykorzystaniem makiet i materiałów podręcznych w ramach działania plutonu w zasadzce czy też pokazem symulacji działań kompani lekkiej piechoty z wykorzystaniem gier planszowych. Dodatkowo żołnierze CSWOT zaprezentowali jak wykorzystywane są symulatory do szkolenia operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin czy też systemu amunicji krążącej Warmate.

Czytaj też

Autor. Centrum Szkolenia WOT

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk Javelin, systemu amunicji krążącej Warmate czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.

Autor. Centrum Szkolenia WOT

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Powinni stworzyć takie gierki na kompa, i organizować rozrywki, jak w grach komercyjnych. Być może dla uatrakcyjnienia armia powinna zatrudnić profesjonalną dobrą firmę do jej opracowania.

Reklama