Siły zbrojne

Cztery przechwycenia w ramach misji Baltic Air Policing

Fot: ac.nato.int
Fot: ac.nato.int

Polskie F-16 i niemieckie Eurofightery, które chronią niebo nad krajami bałtyckimi w ramach misji Baltic Air Policing startowały w ubiegłym tygodniu czterokrotnie do rozpoznania rosyjskich samolotów - poinformowało Ministerstwo Obrony Litwy. Były to myśliwce Su-27 i Su-35, pasażerskie Tu-134 oraz transportowe An-26 i rozpoznawcze Ił-18. 

W dniu 11 marca myśliwiec NATO przechwycił pasażerskiego Tu-134, który leciał z Rosji do obwodu kaliningradzkiego zgodnie z planem lotu i z włączonym transponderem. Maszynę eskortowały natomiast dwa myśliwce Su-35, które leciały z wyłączonymi transponderami i nie utrzymywały łączności radiowej, podobnie jak dwa Su-27, które przyleciały na spotkanie formacji z Kaliningradu. 

Następnego dnia sytuacja się powtórzyła gdy prawdopodobnie ten sam Tu-134 leciał w przeciwnym kierunku tj. z Kaliningradu do Rosji w eskorcie Su-27, a następnie Su-35. 

Z kolei 13 marca samoloty NATO przechwyciły An-26 i niesprecyzowaną wersję Iła-18, które leciały do Kaliningradu, a 14 marca An-26 wracającego do Rosji. Te loty odbywały się zgodnie z planem lotów, i z zachowaną komunikacją radiową ale Ministerstwo Obrony Litwy zwraca uwagę, że rosyjski samolot transportowy An-26 leciał z wyłączonym transponderem. 

Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie cztery F-16C/D Jastrząb Sił Powietrznych RP (jest to dla druga polska misja Air Policing realizowana przez ten typ maszyn, pierwsza miała miejsca w 2017 roku), stacjonujące w litewskiej bazie w Szawlach i pięć Eurofighterów nalezących do Luftwaffe, które operują z estońskiej bazy Ämari pod Talinem. Polska pełni obecnie rolę państwa wiodącego w natowskiej misji Baltic Air Policing. 

Od 3 stycznia br., kiedy to polskie F-16 przejęły na cztery miesiące nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich, odnotowano kilkanaście incydentów z udziałem samolotów rosyjskich, głównie maszyn wojskowych. Obecna rotacja misji Baltic Air Policing potrwa do kwietnia br. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.