Reklama

Siły zbrojne

Czołgiści Marines przechodzą do Gwardii Narodowej

Fot. Jeremy Fasci/USMC.
Fot. Jeremy Fasci/USMC.

Jak donoszą amerykańskie media, w związku rozpoczęciem procesu likwidacji wszystkich batalionów czołgów Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC) czołgiści z tej formacji stanęli wobec wyboru dalszej drogi kariery. Na jedną z nich, w postaci przejścia do Gwardii Narodowej stanu Idaho, zdecydowało ok. 40 Marines z rozformowywanej obecnie kompanii „Charlie” 4. batalionu czołgów USMC.

Żołnierze złożyli już nową przysięgę Gwardii Narodowej USA i uzupełnili struktury pododdziałów pancernych 116. Brygadowego Zespołu Bojowego Kawalerii. Będzie to wiązało się dla nich również z przezbrojeniem na nowocześniejsze M1A2 Abrams, względem wcześniej wykorzystywanych przez USMC wersji M1A1 Abrams. Główną ich motywacją miała być z jednej strony chęć pozostania w dotychczasowym miejscu zamieszkania, a z drugiej chęć dalszej pracy na czołgach podstawowych. Dziesięciu innych żołnierzy rozformowywanej kompanii zdecydowało się na podobny krok, przechodząc do Gwardii Narodowej innych stanów USA.

Działania te bezpośrednio związane są z przyjętym w marcu br. i realizowanym obecnie planie programem wielkiej reformy struktury i organizacji USMC. Szczegółowy plan redukcji potencjału USMC jeśli chodzi o komponent lądowy, obejmuje m.in. całkowitą likwidację wszystkich posiadanych batalionów pancernych i wycofanie ze służby kilkuset egzemplarzy czołgów podstawowych M1A1 Abrams oraz wspierających je wozów zabezpieczenia technicznego M88A2, a także 3 kompanii mostowych, które wykorzystują systemy przeprawowe LVS i LVSR. Oznacza to de facto całkowitą rezygnację przez Marines z ciężkich wozów bojowych na rzecz większej liczby różnego rodzaju wyrzutni rakietowych, co wiąże się z rozformowaniem części pododdziałów i przeniesieniem służących w nich żołnierzy a także, wycofaniem znacznej liczby sprzętu. Program ten w przypadku batalionów czołgów USMC ma zakończyć się do końca 2021 roku.

Reforma strukturalna USMC jest spowodowana strategiczną zmianą punktu ciężkości prowadzenia działań formacji na Pacyfiku w celu przeciwstawienia się wzrastającej potędze Chińskiej Republiki Ludowej i jej rosnącym wpływom w tym regionie. Nowa doktryna operacyjna Marines zakłada obecnie prowadzenie rozproszonych działań mniejszymi, mobilniejszymi i lżejszymi pododdziałami na wielu wysuniętych archipelagach Oceanu Spokojnego. W tym celu Korpus Piechoty Morskiej musi przejść stosowną reformę i redukcję części swojego dotychczasowego potencjału w zakresie uzbrojenia i organizacji. Dodatkowym czynnikiem jest konieczność cięcia kosztów z powodu zmniejszającego się poziomu finansowania Korpusu Marines. Plan ten ma zostać wykonany do 2030 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama