Reklama

Siły zbrojne

Czeskie lotnictwo zamyka bazę w Pardubicach

L-39C
Czeskie samoloty szkolno-treningowe L-39C Albatros
Autor. Jan Kouba, Ministerstvo Obrany České Republiky

Czeskie siły powietrzne zamknęły na co najmniej trzy miesiące bazę lotniczą Pardubice, gdzie znajduje się Centrum Leteckého Výcviku (CLV - Centrum Szkolenia Lotniczego). Powodem jest remont głównego pasa startowego oraz instalacja nowego wyposażenia nawigacyjnego. Stacjonujące tam samoloty i śmigłowce trafiły do baz lotniczych Cáslav i Prerov.

Reklama

Plan zakłada wstrzymania funkcjonowania bazy w Pardubicach od 15 lutego do 15 maja bieżącego roku. W tym czasie mają zostać przeprowadzone dwa istotne zadania. Pierwsze to remont nawierzchni i wyposażenia pasa startowego oraz drogi kołowania. Drugim zadaniem, mającym podnieść poziom bezpieczeństwa, jest instalacja nowego systemu wspomagającego lądowanie w warunkach ograniczonej widzialności ILS/DME.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W czasie realizacji prac remontowych szkolenie załóg Sił Powietrznych Republiki Czeskiej ma być kontynuowane w dwóch innych bazach lotniczych. Już tydzień wcześniej cztery odrzutowe samoloty szkolno-bojowe L-39C Albatros oraz sześć lekkich szkolno-treningowych Zlin Z-142 trafiło do bazy lotniczej Cáslav. Dzień przed zamknięciem lotniska przeniesiono do bazy Prerov, dwa śmigłowce transportowe Mi-17 oraz pięć lekkich, jednosilnikowych maszyn Enstrom 480B-G przeznaczonych do szkolenia podstawowego.

Czytaj też

Czeskie siły powietrzne w ostatnim czasie prowadzą modernizację i remonty kolejnych baz lotniczych. W ubiegłym roku w Pardubicach stacjonowały przez kilka miesięcy myśliwce JAS39C/D Gripen ponieważ prace modernizacyjne przechodziła baza lotnicza Cáslav w pobliżu Pragi.

Reklama

Komentarze (2)

  1. thorshammer

    Klasyczny clickbaitowy nagłówek, lotnisko w Pardubicach nie zostaje zamknięte, ale z powodu modernizacji centrum szkolenia lotniczego przenosi się na trzy miesiące na inne lotnisko. Dobrze poinformowane Czech Air Force kropka cz informują o wymianie 188 sztuk płyt z betonu cementowego na głównej drodze startowej i dwóch sztuk na drodze kołowania, a także o instalacji nowego precyzyjnego systemu podejścia ILS/DME koreańskiej firmy Mopiens. Czesi mają około pięciu głównych lotnisk wojskowych, cztery lotniska rezerwowe, siedem lotnisk dla ruchu międzynarodowego i ponad 90 (niewiarygodna liczba) innych lotnisk sportowych, z których ponad połowa była w przeszłości również przeznaczona do użytku wojskowego.

  2. bono

    Tytuł z gatunku: na Placu Czerwonym rozdają samochody., czyli żadnej bazy nie zamykają, a wręcz przeciwnie modernizują.

Reklama