Reklama

Technologie

Czechy: Nowe C-295MW zastąpią Jaki-40 [WIDEO]

Fot. army.cz
Fot. army.cz

Czeskie Siły Powietrzne odebrały w zakładach Airbus Defence and Space w Sewilli swój piąty samolot transportowy C-295. Jest to pierwsza z dwóch zakupionych w 2019 roku maszyn w zmodernizowanej wersji C-295MW, wyposażonej m. in. w mocniejsze silniki oraz winglety zwiększające zasięg i obniżające zużycie paliwa. Rozpoczęto już modernizację do tego standardu 4 posiadanych przez Czechy C-295M.  

Kontrakt dotyczący zakupu dwóch dodatkowych C-295MW do posiadanych już C-295M zawarto w grudniu 2019 roku. Dwa nowe samoloty kosztowały 2,34 miliarda CZK (92 mln euro), a kolejne 436 milionów CZK (17 mln euro) przeznaczono na modernizację do tego samego standardu czterech istniejących samolotów.

Docelowo wszystkie będą reprezentować jednolity standard C-295MW (Military Winglet), który posiada mocniejsze, bardziej ekonomiczne silniki, ulepszoną awionikę a przede wszystkim, co jest najbardziej widoczne, umieszczone na końcach skrzydeł winglet. Są to uniesione do góry końcówki skrzydeł poprawiające charakterystykę aerodynamiczną a co za tym idzie zasięgi i zużycie paliwa.

Czechy są pierwszym krajem na świecie, który przyjął na wyposażenie samolot C-295MW. Maszyna została kilka dni temu odebrana oficjalnie przez czeską załogę w zakładach Airbus Defence and Space w Sewilli, a nocą z 18 na 19 maja 2021 samolot wylądował na lotnisku Praha-Kbely. Co ciekawe, do jego zadań będzie m. in. należeć transport VIPów w zastępstwie wycofanych ze służby w czeskich siłach powietrznych samolotów Jak-40.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama