Reklama

Siły zbrojne

Czarna Dywizja z nowym dowódcą

Fot. Keres 40/CC BY-SA 4.0
Fot. Keres 40/CC BY-SA 4.0

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu będzie miała od 1 października nowego dowódcę. Szef MON Mariusz Błaszczak wyznaczył na to stanowisko gen. bryg. Piotra Trytka, który zastąpi gen. dyw. Dariusza Parylaka – poinformował szef sekcji prasowej lubuskiej dywizji mjr Artur Pinkowski.

Ostatnio generał Trytek był zastępcą szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. Generał Dariusz Parylak dowodził lubuską dywizją od marca tego roku. Teraz będzie dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie — dodał mjr Pinkowski.

Piotr Trytek urodził się 16 października 1971 r. w Stargardzie. W 1990 r. rozpoczął służbę wojskową. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, w 1994 r. objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu w 6 pułku zmechanizowanym w Wałczu.

Od 1995 r. pełnił obowiązki dowódcy kompanii w 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu. W lutym 2000 r. został skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu w 2002 r. objął obowiązki oficera w sztabie 6 Brygady Kawalerii Pancernej w Stargardzie. W 2003 r. wrócił do 2 Brygady na stanowisko zastępcy dowódcy batalionu.

W 2006 r. pełnił służbę w ramach VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku jako szef sekcji operacyjnej. Po powrocie z misji, w 2007 r. został wyznaczony szefa sztabu 2 Brygady, które piastował do grudnia 2012 r. Na przełomie 2008/2009 r. pełnił służbę w ramach IV Zmiany PKW w Afganistanie jako zastępca dowódcy Kontyngentu.

W 2013 r. po podyplomowych studiach dowódczo-sztabowych został zastępcą dowódcy 2 Brygady. W październiku 2014 r. objął stanowisko szefa Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. Od początku 2107 r. był dowódcą 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta RP z sierpnia 2018 r. otrzymał akt mianowania na stopień generała brygady, by w lutym 2019 r. trafić do Sztabu Generalnego.

Uroczystość przekazania dowodzenia przez generała Parylaka swojemu następcy odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w poniedziałek, 5 października, o godz. 11.00 na placu Gen. Maczka w Żaganiu.

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego należy do najważniejszych związków taktycznych polskich sił zbrojnych. W jej strukturze są dwie brygady pancerne, wyposażona w nowoczesny sprzęt brygada zmechanizowana, dwa pułki — artylerii i przeciwlotniczy oraz batalion dowodzenia.

Dowództwo Czarnej Dywizji znajduje się w Żaganiu, podobnie jak jedna z brygad pancernych. Pozostałe jednostki są rozmieszczone w garnizonach województwa lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Żołnierze lubuskiej dywizji należą do elity wojsk lądowych, wielu z nich ma za sobą misje poza granicami Polski. Za sprawą stacjonujących w Żaganiu żołnierzy to miasto jest nazywane pancerną stolicą Polski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama