Reklama

Siły zbrojne

Codzienne szkolenia pilotów F-16

Fot. Staff Sgt. Jonathan Snyder/USAF
Fot. Staff Sgt. Jonathan Snyder/USAF

Piloci z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego prowadzą stałe szkolenie lotnicze, doskonaląc swoje umiejętności w powietrzu, a gdy warunki pogodowe nie spełniają minimum, szkolą się teoretycznie, planują misje lotnicze lub prowadzą trening w symulatorze.

Oficer prasowy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego por. Grzegorz Jasianek informuje, iż w bazach lotniczych należących do 2SLT prowadzone jest szkolenie lotnicze, które pozwala naszym pilotom doskonalić swoje umiejętności w różnych warunkach. - Rozróżniamy dwa typy szkolenia. Pierwszym z nich jest szkolenie podstawowe podczas którego piloci prowadzą symulowane walki 1:1, 2:1, przechwycenia i bombardowania celów naziemnych. Kolejnym etapem są szkolenia zaawansowane, które obejmują działania z tłem taktycznym, obronę wskazanego punktu rubieży, linii przełamania, działania ofensywne, wparcie innych rodzajów Sił Zbrojnych oraz samodzielne poszukiwanie i zwalczanie celów naziemnych - pisze por. Jasianek.

Czytaj także: 200 kierowanych bomb ćwiczebnych dla polskich F-16.

Kadra Sił Powietrznych RP przez cały czas angażuje się również w szkolenia prowadzone dla innych jednostek wojskowych, podczas których uczestnicy zapoznawani są z taktyką i specyfiką działań lotnictwa, a także danymi taktycznymi wielozadaniowego samolotu bojowego F-16 C/D Block 52+. Ponadto w bazach poszczególnych eskadr przez cały czas prowadzone są szkolenia dla nawigatorów odpowiedzialnych za naprowadzenia, których efektem jest wymiana doświadczeń i precyzowanie współdziałania.

Porucznik Jasianek uważa, że piloci i personel techniczny obsługujący mysliwce F-16 to precyzyjny organizm, którego funkcjonowanie weryfikowane jest również w trakcie międzynarodowych ćwiczeń.  - Obecnie nasze statki powietrzne biorą udział w ćwiczeniu pk. Frisian Flag w Holandii. W maju nasz Jastrzębie polecą na coroczne spotkanie "Tygrysich Eskadr" Tiger Meet w Hiszpanii, gdzie nasi piloci cieszą się mianem najlepszych pilotów na świecie. Krajowe ćwiczenia Sirocco-16, Raróg-16 czy Anakonda-16 to tylko niewielki wycinek działalności w której uczestniczyć będą F-16 z naszych baz lotniczych - dodaje.

Czytaj także: Polskie F-16 nad Holandią.

Reklama

Komentarze

    Reklama