Reklama

Siły zbrojne

Certyfikacja załóg przed wyjazdem na Łotwę [FOTO]

Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła
Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła

Jak informuje oficer prasowy 15. Brygady Zmechanizowanej, kpt. Martyna Kupis, certyfikacja kompanii czołgów PT-91 Twardy VII Zmiany PKW Łotwa rozpoczęła się 12 lutego na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie realizuje postanowienia szczytu NATO w Warszawie (2016). Wchodzi on w podporzadkowanie wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence) dowodzonej przez Kanadyjczyków. Grupa bojowa NATO na Łotwie liczy ponad tysiąc żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą żołnierze z Albanii, Czech, Włoch, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii.

Ocena stopnia wyszkolenia kompanii czołgów, została przeprowadzona przez dowódcę PKW i - po certyfikacji plutonów stanowi jedno z najważniejszych zagadnień w trakcie szkolenia w ramach przygotowań do udziału w misji na Łotwie.

image
Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła
image
Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła

W ramach przygotowania do obrony, dowódca kompanii czołgów zgodnie z otrzymanym zadaniem przeprowadził rekonesans rubieży oraz ich rozbudowę inżynieryjną. Ćwiczenie rozpoczęło się ogłoszeniem alarmu i wymarszem kompanii do rejonu wyjściowego. W drodze, żołnierze musieli radzić sobie z sytuacjami, które były związane z kolumnami uchodźców jak i symulowanymi, z użyciem środków pozoracji pola walki, działaniami grup paramilitarnych oraz grup dywersyjno-rozpoznawczych. Sprawdzono realizację przemieszczenia jako ubezpieczenia marszowego batalionu i działania w rejonie ześrodkowania. Po pogłębieniu obrony na planowej rubieży czołgiści otrzymali zadanie wykonania natarcia ze styczności z przeciwnikiem i opanowania obiektu.

image
Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła
image
Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła
image
Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła

Duża dynamika działań i zmieniająca się sytuacja wymusiła na ćwiczących szybkie podejmowanie decyzji. Podczas trzydniowej certyfikacji sprawdzone zostały taktyczne umiejętności żołnierzy, zgranie oraz gotowość do działania zgodnie z przeznaczeniem pododdziału. W kwietniu bieżącego roku Zawiszacy udadzą się na poligon w Orzyszu, gdzie przeprowadzony zostanie najważniejszy egzamin - certyfikacja całego kontyngentu.

image
Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła

 

image
Foto: st. chor. sztab. Grzegorz Domeła
Reklama

Komentarze (7)

 1. Ciekawy

  Pytanie czemu pchaja tam Polaków, a nie Anglików, Amerykanów, czy Niemców.

  1. As

   Bo jak Polacy nie są tym zainteresowani, to kto ? Francja i Niemcy kupią sobie kilka lat spokoju dając Rosji wolną rękę aż do zachodnich województw Polski.

  2. marian

   Chodzi chyba o to, że jak zagrożone są kraje bałtyckie i Polska, to bez sensu wysyłać Polaków, bo wtedy osłabia się Polskę.

 2. Ty

  Mam nadzieję, że to już są te wyposażone w nowe kamer z PCO. Te czołgi są dobre, tylko nie mogą swobodnie leżakować. Wymagają serwisu i systematycznej modernizacji.

  1. Troll z Polszy

   Większość Twardych ( czyli wszystkie które przechodziły remont ) dostało KLW-1 Asteria, T72bieda dostają KLW-1E czyli Asteria w 100 procentach na polskich komponentach.

 3. men

  18.12.2018r Łotwa, podczas strzelań z PT91 rozerwana została lufa 125mm "po długości", dochodzenie które prowadziła prokuratura zostało umorzone bo mówiąc kolokwialnie "nikomu się nic nie stało". Czekają aż się stanie?, ktoś przebadał lufy, amunicję? czy znów winny będzie Pan Bóg?. Ciekawe jest także to jak "siłę" naszej kompanii odbierają sojusznicy, przecież są wyniki zawodów/sprawdzianów/strzelań, wiedzą jakie parametry ma amunicja - wygląda na to że również NATO tkwi w Matriksie gdzie podstawą nie są realne możliwości a "założenia". Na marginesie na zdjęciu widzę MID-a których w SZ RP mamy raptem kilka szt, .

  1. Luxfer

   Kolega na racje Youtube poligon nowa dęba Twardy w natarciu 3 strzaly i sie nie rusza NIC SIE NIE STALO

  2. Troll z Polszy

   Teraz kolega odpowie sobie dlaczego sprawa ",szeroko znana w wąskim gronie" wypłynęła dopiero teraz po straszliwie długiej lodówce. Do tego 620 gram wolframu z Austrii, kilo amunicji pamiętającej początki towarzysza Michaiła ( tak tej która powinna być spisana na początku wieku ) i piec kilo lobbingu za różnymi mniej lub bardziej racjonalnymi rozwiązaniami dla naszej pancerki. I masz przepis na guanoburzę

 4. Natowiec

  Po co certyfikowac zlom z lat 90 tych? One ledwie dychaja

 5. Wieprzowy czołowy

  Sprawność wieży celownikow podajnikow i hydrauliki do poprawy Ale po co?

 6. Leopardzik

  Certyfikacyjne pomysly nie podniosly sprawności bojowej kompani Twardych Silniki kopca strasznie na remont nie ma Hydraulika wiezy to tylko 270,stopni Przekładnie do szybkiej wymiany Czesci brak a bergenpaca nie zabierają TEGO JESZCZE NIE BYŁO

 7. podatnik

  Uważajcie na lufy Twardych. Żeby później nie było niespodzianek i zamiatania pod dywan

Reklama