Siły zbrojne

Centrum serwisowe F-35 w Wielkiej Brytanii?

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

W brytyjskiej bazie lotniczej Markham może powstać do 2018 roku centrum techniczne myśliwców F-35 Lightning dla ich europejskich użytkowników -uważa minister obrony Wielkiej Brytanii Philip Hammond. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z władzami Włoch, Holandii i Norwegii. 

Ponieważ Wielka Brytania będzie posiadać największą w Europie flotę myśliwców 5 generacji typu F-35 Lightning II i jest głównym partnerem w tym programie, zdaniem brytyjskiego ministra naturalne jest umieszczenie centrum obsługi technicznej właśnie na Wyspach. Realizacja programów remontowych i serwisowych w Europie jest widziane jako metoda zmniejszania kosztów eksploatacji tych nie najtańszych maszyn.

Rozmawiamy z Norwegami, Holendrami i innymi krajami europejskimi,które zamierzają używać tych samolotów, ponieważ to skomplikowany system i możliwe jest ograniczenie kosztów jeśli będziemy współpracować. Ta współpraca może mieć miejsce w Marham.

Stwierdził Phillip Hammond

Rozwiązanie tego rodzaju może wzbudzać zainteresowanie krajów północnej Europy, jednak pewien opór mogą stawiać Włochy, które w bazie lotniczej Cameri uruchomiły latem 2013 roku montownie samolotów F-35. Rzym z pewnością zechce osiągnąć dalsze korzyści w związku z zakupem maszyn tego typu. Na tej osi spodziewane są więc największe tarcia. Nawet, pomimo znaczącego ograniczenia włoskich zamówień na F-35.

W bazie lotniczej Marham w Norfolk ma stacjonować od 2018 roku pierwsza brytyjska jednostka wyposażona w myśliwce F-35 Lightning II. Natomiast jak zaznaczył brytyjski minister, jeszcze tego lata F-35 mają pojawić się na pokazach lotniczych w Farnborough and Fairford, aby zaprezentować brytyjskiej i europejskiej publiczności swoje możliwości. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.