Reklama

Siły zbrojne

Centralny Zlot Klas Mundurowych w Wędrzynie

Fot. st. szer. Patryk Szymaniec
Fot. st. szer. Patryk Szymaniec

Na poligonie w Wędrzynie trwa Centralny Zlot Klas Mundurowych. Jego uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach, obejmujących m.in. pokonywanie toru napalmowego, ale też jazdę transporterem Rosomak na symulatorze typu Jaskier.

Od 16 do 22 sierpnia blisko czterystu młodych ludzi uczących się w siedemnastu klasach mundurowych i reprezentujących wszystkie województwa będzie razem podejmować wyzwania jakie postawi przed nimi Wędrzyński poligon. Biuro do spraw programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" podkreśla, że VI Centralny Zlot Klas Mundurowych ma jednocześnie charakter rekreacyjno-wojskowego obozu wakacyjnego.

Uczniowie z całej Polski przyjechali na poligon w Wędrzynie już 16 sierpnia. Celem Zlotu jest między innymi zapoznanie uczniów z możliwościami szkoleniowymi wojsk pancernych, zmechanizowanych i zmotoryzowanych. Pozwoli to na ukierunkowanie młodych ludzi myślących związać się zawodowo z mundurem na konkretny Rodzaj Sił Zbrojnych oraz rodzaj wojsk.

Reklama
Reklama

Zawodowi żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej szkolą klas wojskowych na wędrzyńskim poligonie, który jest uznawany za jeden z największych w Europie obiektów do szkolenia z walki w mieście. Wykorzystany do tego zostanie Centralny Ośrodek Zurbanizowany Nowy Mur - imitujący zabudowę niewielkiego miasteczka, ze wszystkimi elementami charakterystycznymi dla miast. Program ćwiczeń obejmuje m.in.: pokonywanie przeszkody wodnej, ćwiczenia z taktyki, szkolenie strzeleckie, kierowanie symulatorem KTO JASKIER czy też pokonywanie toru napalmowego oraz psychologicznego.

image
Fot. st. szer. Magdalena Mac 
Reklama

Komentarze (2)

  1. WLewo

    Stop ! A prawa człowieka ? Ekologia ? To kosztuje i jest niepotrzebne w dobie internetu

  2. sankos

    Bardzo dobry pomysł. Niech dodatkowo przyjadą zawodowi żołnierze NATO aby nauczyć młodzież szybkiej ucieczki jak w przypadku Afganistanu...

Reklama