Reklama

Siły zbrojne

Burkina Faso: 14 zabitych w ataku na kościół

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Co najmniej 14 osób zginęło w niedzielę w ataku na kościół protestancki na wschodzie Burkina Faso — podała agencja Reutera, powołując się na źródła bezpieczeństwa i lokalne władze. Napastnicy otworzyli ogień do wiernych podczas porannej mszy. Źródła zbliżone do służb bezpieczeństwa poinformowały, że wśród ofiar są też dzieci.

Według tych źródeł kilkunastu "silnie uzbrojonych napastników" wdarło się do kościoła, w którym trwało niedzielne nabożeństwo, i "z zimną krwią rozstrzelało wiernych, w tym pastora i dzieci". Do ataku doszło w miejscowości Hantoukoura, w departamencie Foutouri na wschodzie kraju. Napastnicy uciekli na motocyklach, a wojsko i siły bezpieczeństwa rozpoczęły poszukiwania sprawców. Prezydent Roch Marc Christian Kabore potępił na Twitterze ten "barbarzyński atak" na protestancką świątynię, potwierdził liczbę ofiar i złożył kondolencje ich rodzinom.

W ostatnim czasie w Burkinie Faso także we wschodniej części kraju coraz częściej dochodzi do zbrojnych napaści dżihadystów na kościoły i chrześcijańskich duchownych. Dżihadyści, w wielu przypadkach operujący z baz w sąsiednim Mali, usiłują poszerzać swoje strefy wpływów, dokonując zamachów terrorystycznych właśnie w tym kraju.

Ocenia się, że od 2015 r. w Burkina Faso w wyniku zamachów terrorystycznych zginęło ponad 600 osób. Liczba osób, które zdecydowały się na opuszczenie swych domostw wzrosła od początku 2019 r. niemal pięciokrotnie — do 500 tys. W 2017 r. Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły Sahel G5, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających na południowych obrzeżach Sahary.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Dred

    Proponuję zaprosić ich do Europy, może się nawrócą....

Reklama